Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Budowa nowego Szpitala Powiatowego w Żywcu. Przedłużony termin zamknięcia finansowego [AKTUALIZACJA]

Jakub Marcjasz
- Zleciliśmy kancelarii, która uczestniczyła z nami w rozmowach przy konstruowaniu umowy bezpośredniej i aneksu, opracowanie i pomoc prawną przy ewentualnym planie "b" - przyznał w trakcie poniedziałkowej sesji Rady Powiatu Żywieckiego, Andrzej Kalata, starosta żywiecki. We wtorek Zarząd Powiatu Żywieckiego przedłużył termin zamknięcia finansowego inwestycji.

- W dniu dzisiejszym tj. 22 marca 2016 Zarząd Powiatu w Żywcu podjął uchwałę w sprawie przesunięcia Daty Zamknięcia Finansowego Umowy PPP z dnia 15 września 2011r.
Wyrażono zgodę na przedłużenie Daty Zamknięcia Finansowego do dnia 30 kwietnia 2016r. wyznaczonego jako termin nieprzekraczalny pod między innymi jednym z warunków zawieszających, o treści:

Spowodować wznowienie, najpóźniej w terminie do dnia 30 kwietnia 2016r. wykonania i kontynuowania przez cały okres – aż do Zamknięcia Finansowego Umowy PPP, prac przygotowawczych w rozumieniu umowy z dnia 22 sierpnia 2012 r. zawartej pomiędzy Powiatem a Partnerem Prywatnym ze zm. wraz z przedłożeniem w terminie do dnia 25 kwietnia 2016 r. Powiatowi harmonogramu prowadzenia prac przygotowawczych, zgodnego z 24 miesięcznym harmonogramem prowadzenia robót budowlanych - poinformował Dariusz Szatanik, rzecznik prasowy Starostwa Powiatowego w Żywcu.

Pisaliśmy wcześniej:
Na placu budowy nowego szpitala zakończył się pierwszy etap robót budowlanych. I chociaż warunki atmosferyczne temu sprzyjają, to obecnie żadne prace nie są tam prowadzone. W zeszłym tygodniu starosta żywiecki spotkał się m.in. z przedstawicielami partnera prywatnego InterHealth Canada. Podczas poniedziałkowej sesji zdradził szczegóły rozmów.

- Dostaliśmy pismo od partnera prywatnego, w którym deklaruje ponowne wejście na plac budowy w kwietniu - mówił Andrzej Kalata.

Dlaczego budowa nie jest kontynuowana już teraz? Okazuje, że dalej jest problem z... zamknięciem finansowym inwestycji.

- Zostały spełnione wszystkie warunki zamknięcia finansowego i podpisane wszystkie umowy. Tylko, że umowy zawierają czasami warunki zawieszające. Było ich kilkadziesiąt. Wszystkie zostały spełnione. Pozostał jeden, który partner nie spełnił do końca. I sami prawnicy mają w tej chwili dylemat, czy można to uznać za zamknięcie, czy nie - mówił starosta. - W momencie, kiedy budowa była realizowana według harmonogramu, uważaliśmy to za sprawę wtórną - przyznał Andrzej Kalata.

Starosta żywiecki tłumaczył, że jeśli nie ma zamknięcia finansowego, to wykładane na budowę środki należą do partnera prywatnego.

- Teraz chce wyłożyć następne. Możemy się na to zgodzić lub nie i od środy realizować inny scenariusz - powiedział podczas poniedziałkowej sesji starosta żywiecki.

Jeśli zarząd wyrazi zgodę na zamknięcie finansowe to robotnicy mieliby wrócić na plac budowy do 30 kwietnia ("Byłby to nieprzekraczalny termin" - mówił starosta) i realizować inwestycję według harmonogramu jaki został zaakceptowany przez banki oraz starostwo.

-On najprawdopodobniej zakończyłby się tak zwanym stanem surowym otwartym, czyli mury, dachy bez okien i instalacji. On byłby realizowany przez najbliższe sześć miesięcy - mówił starosta, który dodał, że koszt tego etapu to 10-12 mln zł.

Informacje na ten temat na bieżąco w naszym serwisie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zywiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto