Co dalej z Hamrą? Jest negatywna opinia kuratorium oświaty [AKTUALIZACJA]

JM
Śląskie Kuratorium Oświaty negatywnie zaopiniowało pomysł likwidacji Zespół Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Węgierskiej Górce. Co dalej? Starostwo powiatowe w tej sprawie wydało oświadczenie.

W związku z decyzją śląskiego kuratorium Starostwo Powiatowe w Żywcu wydało oświadczenie w tej sprawie:

"Zarząd Powiatu w Żywcu informuje, że Śląski Kurator Oświaty w Katowicach negatywnie zaopiniował projekt likwidacji technikum oraz szkoły zawodowej oraz pozytywnie zaopiniował likwidację liceum w Zespole Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Węgierskiej Górce. Decyzja Kuratorium jest wiążąca dla Powiatu i oznacza dalsze funkcjonowanie Zespołu Szkół w kolejnym roku szkolnym 2016-2017.

Argumenty Powiatu zarówno finansowe, demograficzne jak i merytoryczne przedłożone do wniosku o opinię nie zostały uwzględnione w stanowisku Śląskiego Kuratora Oświaty. Chodzi głównie o głęboki niż demograficzny dotykający szkoły ponadgimnazjalne, a w efekcie coraz trudniejszą sytuację finansową w oświacie, która zagraża finansom całego Powiatu. Z planów na 2016 rok wynika, że niedobór środków na same wynagrodzenia nauczycieli może sięgnąć nawet 6 mln złotych – co jest nie do przyjęcia i nie ma możliwości sfinansowania takiego deficytu – głównie ze względu na wysokie zadłużenie całego budżetu Powiatu.

Brak zgody Kuratorium na likwidację całego Zespołu Szkół w sposób istotny ograniczy możliwości zrównoważenia wydatków oświatowych w Powiecie Żywieckim. Sieć szkół w 2008 roku obejmowała 7037 dzieci. Spadek ilości dzieci o prawie 1700 w roku 2015 pociąga za sobą konieczność ograniczenia ilości szkół.

Decyzja Kuratorium oznacza także, że Powiat Żywiecki jako organ prowadzący zmuszony będzie do pilnych cięć w wydatkach i ograniczenia zatrudnienia we wszystkich placówkach naszego Powiatu. Dodatkowo już w marcu konieczne będzie rozpoczęcie prac zmieniających budżet Powiatu tak, aby poprzez ograniczenie wydatków zagwarantować wypłatę wynagrodzeń dla nauczycieli.

W konsekwencji nastąpi ograniczenie możliwości Powiatu w zakresie pozyskiwania środków unijnych a tym samym realizacji zaplanowanych na najbliższe lata inwestycji. Równocześnie w związku z bardzo daleko idącymi deklaracjami władz Gminy Węgierska Górka oraz Spółki „Metalpol” z Węgierskiej Górki co do zamiaru przyszłej współpracy przy reaktywowaniu oferty szkolnictwa zawodowego – szczególnie biorąc pod uwagę złożone na forum publicznym deklaracje Gminy co do przejęcia prowadzenia szkoły, zwróciliśmy się z ponowną propozycją
do władz Gminy o realizację składanych zobowiązań co do dalszego funkcjonowania Szkoły i podpisanie w tym zakresie stosownego porozumienia.

Zarząd Powiatu wyraził również zgodę na nabór do Szkoły do jednego oddziału klasy pierwszej w roku szkolnym 2016/2017 to jest na tym samym poziomie co nabór na rok szkolny 2015/2016. Starostwo otrzymało informację od Dyrektora Szkoły, że nie zdecydowano się na reaktywowanie w ramach tego naboru Zasadniczej Szkoły Zawodowej" - napisał wicestarosta żywiecki, Stanisław Kucharczyk

Tajemnica Marchewki

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie