Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Co trzeci senior jest zagrożony omdleniami i upadkami. To skutek niedotlenienia mózgu. Jak rozpoznać objawy i ocenić ryzyko?

Anna Rokicka-Żuk
Anna Rokicka-Żuk
Zawroty głowy mogą być objawem niedotlenienia mózgu i prowadzić do omdlenia. Warto sprawdzić, czy ma się tendencję to takich zaburzeń i ew. skonsultować problem z lekarzem.
Zawroty głowy mogą być objawem niedotlenienia mózgu i prowadzić do omdlenia. Warto sprawdzić, czy ma się tendencję to takich zaburzeń i ew. skonsultować problem z lekarzem. zinkevych/123RF
Niedotlenienie mózgu to poważne zagrożenie dla zdrowia i życia starszych osób. Jeden senior na trzech narażony jest na jego skutki. Według nowych badań wskaźnikiem tych problemów może być spadek ciśnienia po wstaniu z pozycji leżącej. Wyjaśniamy, jak sprawdzić, czy występują zaburzenia, jak rozpoznać objawy niskiego natlenienia mózgu i co wtedy robić.

Natlenienie mózgu, czyli poziom tlenu w tkance nerwowej, odzwierciedla równowagę procesów dostarczania tlenu do mózgu oraz jego zużywania. Równowaga jest niezbędna nie tylko do utrzymania wszystkich procesów życiowych i myślowych, ale także do zachowania integralności tkanek. Gdy tlenu dla komórek nerwowych jest za mało, ulegają one obumieraniu, a to prowadzi do rozwoju demencji.

Jak odkryli naukowcy z Irlandii, natlenienie mózgu jest niższe u starszych osób wątłego zdrowia, z wielochorobowością, czyli z występującymi chorobami współistniejącymi. To naraża je na omdlenia i upadki, których konsekwencją stają się urazy, m.in. głowy, a także trudno i rzadko gojące się złamania kości udowej.

W pracy, której wyniki opublikowano w „Journal of the American Geriatric Society”, badaniom poddano grupę 350 starszych osób, wszystkich powyżej 50. roku życia. Wykorzystano przy tym prosty test, polegający na leżeniu przez 5-10 minut, a następnie wstaniu na 3 minuty. W tym czasie monitorowano u badanych: ciśnienie tętnicze, tętno, całkowity obwodowy opór naczyniowy (TPR, który określa opór przepływu krwi w naczyniach krwionośnych), objętość wyrzutową serca oraz wskaźnik wysycenia tlenem tkanek mózgu, mierzony metodą spektroskopii bliskiej podczerwieni (NIRS).

Badanie pokazało, że osoby z licznymi chorobami współwystępującymi – a zwłaszcza kobiety – są bardziej narażone na duże spadki ciśnienia krwi i mniejsze dotlenienie mózgu po wstaniu z pozycji leżącej. To zwiększa ryzyko wystąpienia zawrotów głowy, utraty przytomności i przewrócenia się.

– Upadki i omdlenia dotyczą każdego roku 1 na 3 starsze osoby, wpływając na jakość ich życia i zwiększając ryzyko poważnych obrażeń – mówi autorka badania mgr Laura Perez-Denia z Trinity College Dublin i St. James's Hospital Dublin. – W naszej pracy odkryliśmy, że u osób z powszechnymi chorobami przewlekłymi mogą występować nowe oznaki przyspieszonego starzenia mózgu, co stwarza większe ryzyko upadku i w konsekwencji problemów zdrowotnych. Wykazaliśmy, że zmiany te mogę być wykrywane za pomocą nowej technologii czujników, które są zarówno niedrogie, jak i praktyczne w zastosowaniu klinicznym. To otwiera nowe potencjalne drogi postępowania.

Jak wynika z badania, które było częścią projektu mającego na celu stworzenie nowoczesnych czujników natlenienia mózgu, wykrywanie przejściowego niskiego ciśnienia krwi i natlenienia mózgu jest ważną kwestią w ochronie zdrowia seniora. Oba parametry można mierzyć samodzielnie w domu, a opisany powyżej test warto powtórzyć w asyście osoby, która ew. pomoże w przypadku zawrotów głowy. Niskie wartości ciśnienia powinny zostać skonsultowane z lekarzem. Można też mierzyć natlenienie krwi obwodowej, które jest pewnym wskaźnikiem zaburzeń, za pomocą prostego urządzenia – pulsoksymetru.

Warto przy tym wiedzieć, jak rozpoznać objawy niedotlenienia mózgu. Są to:

  • ból i/lub zawroty głowy,
  • problemy z równowagą i koordynacją ruchów,
  • zaburzenia widzenia i czucia,
  • zaburzenia pamięci i innych funkcji poznawczych,
  • nudności i ew. wymioty,
  • tachykardia, czyli zbyt szybka praca serca,
  • zasinienie skóry.

Zaburzenia te prowadzą do omdlenia i utraty przytomności, a nawet drgawek, śpiączki i śmierci, dlatego już przy pierwszych objawach wskazujących na możliwe niedotlenienie należy wezwać karetkę (numer 112 lub 999) lub poprosić o to dostępną w pobliżu osobę.

Źródło: Lower brain tissue oxygenation puts frailer older adults with multi-morbidity at risk of faints and falls News Medical

Miej ciśnienie pod kontrolą

Materiały promocyjne partnera
Dodaj firmę
Logo firmy Ministerstwo Zdrowia
Warszawa, ul. Miodowa 15
Autopromocja
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Co trzeci senior jest zagrożony omdleniami i upadkami. To skutek niedotlenienia mózgu. Jak rozpoznać objawy i ocenić ryzyko? - Strona Zdrowia

Wróć na zywiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto