Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Co zrobić, gdy zachorujemy na wakacjach?

Silber
Silber
Co zrobić, gdy podczas wakacji, gdy wypoczywamy poza domem będąc poza domem zachorujemy lub przytrafi nam się jakaś kontuzja? Do kogo zwrócić się po pomoc medyczną?

Wybierając się na urlop w kraju konieczne zabierz ze sobą dowód ubezpieczenia zdrowotnego. Dla osób zatrudnionych na umowę o pracę - legitymacja ubezpieczeniowa ważna do końca miesiąca, w którym ją aktualizowano plus następne 30 dni. Dowodem ubezpieczenia pracownika może być także dolny odcinek druku RMUA. Dla emerytów i rencistów - ważna legitymacja emeryta lub rencisty lub odcinek wypłaty świadczenia. Dla osób bezrobotnych - zaświadczenie wydane przez Urząd Pracy i aktualne karty wizyt.

Wyjeżdżając za granicę koniecznie trzeba zabrać Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. Mając te dokumenty, zawsze w przypadkach nagłego zagrożenia zdrowia lub życia możemy liczyć na natychmiastowe wykonanie świadczenia zdrowotnego.

- Gdy potrzebujemy konsultacji lekarskiej przebywając na wakacjach, możemy zgłosić się do dowolnego gabinetu lekarza rodzinnego – informuje rzecznik prasowy Wielkopolskiego NFZ, Marta Banaszak-Osiewicz.

W sytuacji nagłego zachorowania np. przy biegunce, bólu gardła, brzucha czy gorączce mamy prawo skorzystać z opieki lekarza podstawowej opieki zdrowotnej poza miejscem zamieszkania. Po godzinie 18.00 do 8.00 rano (całodobowo w dni ustawowo wolne od pracy) mamy możliwość skorzystania z opieki lekarskiej i pielęgniarskiej w ramach nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej. Świadczenia nocne i świąteczne opieki są bezpłatne i udzielane bez skierowania. Każda przychodnia powinna umieścić w sposób widoczny informację o miejscu świadczonej opieki całodobowej wraz z adresem i numerem telefonu.

Jeśli mamy do czynienia z sytuacją nagłego pogorszenia zdrowia, powinniśmy niezwłocznie zgłosić się do szpitalnego oddziału ratunkowego lub na izbę przyjęć szpitala. Pacjenci po wstępnej diagnostyce i leczeniu są kierowani do oddziałów szpitalnych lub przekazywani do innych placówek specjalistycznych, lub też po uzyskaniu pomocy kierowani są do dalszego leczenia w trybie ambulatoryjnym.

Do szpitalnego oddziału ratunkowego nie potrzeba skierowania. Warto również wiedzieć, że szpitalny oddział ratunkowy jest przeznaczony dla pacjentów wymagających pomocy w stanie nagłym, ale nie zastępuje lekarza podstawowej opieki zdrowotnej ani lekarza poradni specjalistycznej.

Te informacje są przydatne, jeśli spędzamy wakacje w kraju. Jednak coraz więcej ludzi zaczyna wyjeżdżać za granicę. Co zrobić, gdy potrzebujemy pomocy będąc w obcym kraju?

Przed wyjazdem do krajów Unii Europejskiej lub EFTA (Szwajcaria, Norwegia, Islandia, Liechtenstein) warto zabrać ze sobą Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. Ta Karta umożliwia skorzystanie ze świadczeń zdrowotnych podczas pobytu w tych państwach, ale trzeba pamiętać o tym, że dotyczy to tylko świadczeń zdrowotnych w placówkach, które działają w ramach powszechnego systemu ochrony zdrowia. Na przykład w Czechach obowiązuje współpłacenie za uzyskane świadczenia medyczne, pobyt w szpitalu, wezwanie lekarza do domu i wydanie leku refundowanego przepisanego na receptę. Za leczenie prywatne pacjent musi zapłacić we własnym zakresie.

- Dzięki tej karcie można korzystać z pomocy medycznej w nagłych sytuacjach na takich samych zasadach jak pacjenci danego kraju – wyjaśnia Marta Banaszak- Osiewicz.

Aby otrzymać EKUZ, należy złożyć wniosek o jej wydanie w oddziale wojewódzkim NFZ właściwym ze względu na miejsce zamieszkania - wraz z dokumentem potwierdzającym ubezpieczenie zdrowotne w NFZ. Można to zrobić osobiście, pocztą, za pomocą elektronicznej skrzynki podawczej lub faksem.

Prawo do otrzymania Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego mają osoby ubezpieczone w Narodowym Funduszu Zdrowia. Każda osoba ubezpieczona, także członek rodziny, otrzymuje własną kartę. Jest ona wystawiana na dwa miesiące, licząc od końca miesiąca, za który została odprowadzona ostatnia składka na ubezpieczenie zdrowotne.

Wyjeżdżając za granicę warto pamiętać również o ubezpieczeniu komercyjnym, gdyż EKUZ nie zapewnia pokrycia kosztów transportu medycznego do Polski oraz niektórych opłat za świadczenia medyczne czy ratownictwo górskie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Polacy chętniej sięgają po krajowe produkty?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto