Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czy wszystkich obowiązuje nakaz zakrywania ust w kościele? Co z przyjmowaniem komunii?

Redakcja
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne pixabay.com
Od 16 kwietnia na terenie Polski obowiązuje nakaz zakrywania ust i nosa w przestrzeni publicznej. Czy dotyczy to także księży sprawujących msze oraz wiernych przyjmujących komunię świętą?

Obecne obostrzenia zakładają, że do 19 kwietnia w mszy świętej oraz pozostałych nabożeństwach udział wziąć może maksymalnie 5 osób. Jednak po 19 kwietnia zasady mogą się zmienić. Co z nakazem zakrywania ust i nosa w kościele?

Nakaz zasłaniania ust i nosa w kościele

Według Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 15 kwietnia 2020 roku zmieniającego rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemiiwierni w kościołach muszą zasłaniać usta i nos: „(…) obowiązek zakrywania, przy pomocy odzieży lub jej części, maski albo maseczki, ust i nosa (…) w zakładach pracy oraz w budynkach użyteczności publicznej przeznaczonych na potrzeby: administracji publicznej, wymiaru sprawiedliwości, kultury, kultu religijnego, oświaty, szkolnictwa wyższego, nauki, wychowania, opieki zdrowotnej, społecznej lub socjalnej, obsługi bankowej, handlu, gastronomii, usług (...)” (§ 18 ust. 1 pkt. 2 lit. b).

Obowiązek zasłaniania ust a przyjęcie komunii świętej

Ks. Robert Bielawski, dyrektor Wydziału Duszpasterskiego Legnickiej Kurii Biskupiej zaznacza, że pomimo nakazu zakrywania ust i nosa przez wiernych w kościele, mogą oni przyjąć komunię świętą z zachowaniem zasad:

Twarz można odsłonić bezpośrednio przed przyjęciem Komunii świętej, nie dotykając zewnętrznej części maseczki, następnie ją zasłonić.

Dopuszczenie do zdjęcia maseczki/szalika uzasadnia fragmentem rozporządzenia: „Osoba ma obowiązek odkrycia ust i nosa na żądanie (…) innej osoby w związku ze świadczeniem przez nią usług lub wykonywaniem czynności zawodowych lub służbowych, w tym w przypadku konieczności identyfikacji lub weryfikacji tożsamości danej osoby” (§ 18 ust. 4 pkt. 2).

Co z nakazem zasłaniania ust i nosa w przypadku księży, ministrantów i organistów?

Według najnowszego rozporządzenia „obowiązku określonego w ust. 1 nie stosuje się w przypadku (…) duchownego sprawującego kult religijny, w tym czynności lub obrzędy religijne, podczas jego sprawowania” (§ 18 ust. 2 pkt. 6). Ksiądz nie jest zatem zobowiązany do zakrywania twarzy podczas sprawowania eucharystii.

Nie inaczej jest w przypadku organisty, który nie musi mieć zakrytej twarzy, ponieważ wykonuje czynność zawodową w kościele: :„Obowiązku określonego w ust. 1 nie stosuje się w przypadku (…) osoby wykonującej czynności zawodowe, służbowe lub zarobkowe w budynkach, zakładach, obiektach, placówkach i targowiskach (straganach), o których mowa w ust. 1 pkt 2 lit. b i c, z wyjątkiem osoby wykonującej bezpośrednią obsługę interesantów lub klientów” (§ 18 ust. 2 pkt. 4).

Natomiast ministrantów i lektorów, według interpretacji diecezji legnickiej, tak samo jak pozostałych wiernych obowiązuje nakaz zakrywania ust i nosa, również podczas czytania.

Obowiązek zakrywania ust i nosa wprowadzony jest również w kancelarii parafialnej, tym razem bez wyjątków. Kancelaria parafialna jest uznawana za budynek użyteczności publicznej.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na legnica.naszemiasto.pl Nasze Miasto