Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

„Czytać, nie czytać? ” - stan czytelnictwa w powiecie wieluńskim w 2017 r. w statystykach bibliotecznych

Magdalena Płatek
Piotr Pabisiak
Jak co roku, w kwietniu opublikowane zostały najnowsze wyniki badań czytelnictwa w Polsce sporządzone na podstawie statystyk prowadzonych przez Bibliotekę Narodową. Z raportu wynika, że w 2017 r. 38% Polaków przeczytało przynajmniej jedną książkę (o 1 punkt procentowy więcej, niż w roku 2016), a 10% czytało 7 lub więcej pozycji. Wynik ten jest porównywalny do lat ubiegłych, czytelnictwo w naszym kraju stabilizuje się, ale wciąż jest na stosunkowo niskim poziomie. Jak sytuacja przedstawia się w powiecie wieluńskim? Na podstawie statystyk prowadzonych przez biblioteki publiczne w naszym powiecie okazuje się, że jest całkiem nieźle.

Powiat wieluński oferuje dostęp do 30 bibliotek publicznych wraz z filiami, a z ich oferty korzysta coraz więcej osób. Podczas, gdy w województwie łódzkim ubyło ponad dwanaście tysięcy czytelników wypożyczających książki w bibliotekach, powiat wieluński, po raz pierwszy od trzech lat, odnotował spory wzrost bibliotecznych moli książkowych. Z usług naszych książnic publicznych skorzystało aż o 601 osób więcej niż w roku ubiegłym!

W sumie w całym powiecie książki w bibliotekach wypożycza prawie siedemnaście tysięcy osób Średnio na jedną bibliotekę przypada prawie 550 czytelników. Większość klientów naszych placówek to osoby w wieku średnim, w przedziale 25 – 60 lat. Stanowią oni 46 % osób czytających. Najsłabszym ogniwem grupy czytelniczej w naszym powiecie są osoby młode, co nie znaczy, że młodzież nie czyta. Biblioteki liczą statystyki na podstawie tego, co dzieje się w tych instytucjach. Młode osoby rzadko odwiedzają biblioteki publiczne, gdyż mają dostęp do publikacji elektronicznych, które są dla nich bardziej atrakcyjne i wygodne w użytkowaniu, a także korzystają z usług bibliotek szkolnych, które nie są brane pod uwagę w statystykach instytucji kultury.

W roku 2017 biblioteki publiczne w powiecie wieluńskim zanotowały prawie 215 tysięcy odwiedzin. Większość osób korzysta z oferty wypożyczalni – na zewnątrz wypożyczono ponad 300 tysięcy woluminów, co daje wynik 18 książek na jednego mieszkańca. Nieco mniej czytelników spędza czas z książką w czytelni - tutaj zanotowano około 20 tysięcy wypożyczeń.

Pracownicy bibliotek w naszym powiecie starają się, jak mogą, aby zachęcić mieszkańców do korzystania z ich oferty. Oprócz podstawowych zadań, jakimi są gromadzenie, opracowanie i udostępnianie zbiorów bibliotecznych, prowadzą też szeroko zakrojoną działalność kulturalną na rzecz środowiska. Organizowane są przeróżne imprezy kulturalno – oświatowe, m.in. spotkanie autorskie (z osobami zarówno znanymi, jak i lokalnymi twórcami by promować ich działania), happeningi, wieczory poetyckie, koncerty, słuchowiska i wiele innych. W minionym roku podczas tego typu wydarzeń biblioteki odwiedziło prawie 22 tysiące osób!

Jeśli chodzi o ważną część działalności podstawowej jaką jest zakup książek, mamy się czym pochwalić. Poziom zakupów książkowych wzrasta niezmiennie od dobrych kilku lat i utrzymuje się na prawie najwyższym poziomie w województwie! W 2017 r. kupiono łącznie prawie 9 700 książek za kwotę prawie 235 tysięcy złotych. Zakupy realizowane są ze środków organizatorów instytucji oraz z różnych dotacji, głównie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Ale wiele bibliotek pozyskuje środki na gromadzenie księgozbioru również z innych źródeł. Wynik 12,5 książki na 100 mieszkańców naszego regionu zapewnia nam 2 miejsce w województwie!
Oprócz tradycyjnych zbiorów książkowych biblioteki oferują swoim klientom dostęp do zbiorów specjalnych – głównie audiobooków (ponad 2 tysiące woluminów), które w roku ubiegłym wypożyczono ponad 1500 razy. Czytelnicy mają również dostęp do licencjonowanych zbiorów elektronicznych, z których skorzystało prawie 8,5 tysiąca czytelników zapisanych do placówek powiatu wieluńskiego. Każdy, kto odwiedza nasze instytucje może również skorzystać z czasopism, jakie gromadzą biblioteki, a najczęściej kupowane tytuły to Dziennik Łódzki, Victor Junior, Cztery Kąty, Polityka, Wiedza i Życie czy Przyroda Polska. W prawie każdej bibliotece jest również dostęp do komputerów i Internetu.

Zachęcamy mieszkańców powiatu wieluńskiego do korzystania z bogatej oferty naszych placówek. Mamy nadzieję, że poziom czytelnictwa nadal będzie z roku na rok wzrastał i pozytywnie świadczył o naszym regionie. A zatem, zapraszamy do biblioteki.

Tekst: Magdalena Płatek
Foto: Piotr Pabisiak

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto