Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dlaczego zbiornik na górze Żar w Międzybrodziu Bialskim... jest pusty! Co się dzieje? Sprawdziliśmy. Zobacz ZDJĘCIA i FILM

Katarzyna Dębowska
Katarzyna Dębowska
Jacek Drost
Jacek Drost
Wideo
od 16 lat
BESKIDY. Na górze Żar w Międzybrodziu Bialskim w zbiorniku od niedawna nie ma wody. Mieszkańcy i turyści, będąc pobliżu tego jednego z najbardziej charakterystycznych obiektów w Beskidach, zastanawiają się, co się stało, bo wiele osób kojarzy, że zawsze prawie po brzegi wypełniony był wodą. Sprawdziliśmy więc, co się dzieje...

Kliknij TUTAJ, by zobaczyć ZDJĘCIA
Sławomir Hałat, kierownik Wydziału Ruchu w PGE EO S.A. Oddział Zespół Elektrowni Porąbka-Żar stwierdził, że nie dzieje się nic szczególnego. Po prostu trwa coroczny przegląd górnej szczelnej warstwy asfaltobetonowej zbiornika, dodatkowo w tym roku prowadzone jest usuwanie namułów, ponieważ w przyszłym roku zbiornik górny Elektrowni Szczytowo Pompowej Porąbka-Żar zostanie poddany modernizacji.

- Przed tą modernizacją konieczne jest usunięcie namułów, które zebrały się od 1995 roku - wyjaśnił kierownik Hałat.

Woda została spuszczona do jeziora Międzybrodzkiego

Co ciekawe, żeby można było przystąpić do przeglądu oraz czyszczenia zbiornika, konieczne było spuszczenie 2 milionów metrów sześciennych wody do Jeziora Międzybrodzkiego.

Spuszczenie takiej ilości wody czterema pracującymi w kierunku generatorowym hydrozespołami elektrowni zajmuje około czterech godzin i sprawiło, że lustro wody w Jeziorze Międzybrodzkim podniosło się o około 50 centymetrów.

Kiedy zakończą się prace konserwatorskie w zbiorniku górnym elektrowni, zostanie on ponownie napełniony wodą, która będzie wtłoczona do niego za pomocą tych samych hydrozespołów, które będą pracowały w kierunku pompowym. Potrwa to także kilka godzin.

- Przegląd oraz czyszczenie zbiornika zakończy się pod koniec maja - podkreślił Sławomir Hałat.

Jedyna taka elektrownia w Polsce

Elektrownia Porąbka-Żar to druga co do wielkości elektrownia szczytowo-pompowa w Polsce (po elektrowni Żarnowiec) i jedyna w kraju elektrownia podziemna mieszcząca się w Międzybrodziu Bialskim, w obrębie kaskady rzeki Soły. Pierwszy hydrozespół zsynchronizowano z siecią państwową 14 stycznia 1979 r. W marcu 1980 roku po raz pierwszy wszystkie hydrozespoły elektrowni pracowały w kierunku generatorowym z mocą znamionową 125 MW – elektrownia osiągnęła moc 500 MW. Właścicielem elektrowni jest PGE Energia Odnawialna S.A.

Jeśli chodzi o dane techniczne, to zbiornik górny usytuowany na szczycie góry Żar na wysokości 761 m n.p.m. jest budowlą sztuczną, bez dopływu naturalnego o pojemności całkowitej 2,2 mln m3 i pojemności energetycznej 1,98 mln m3. Ma kształt zbliżony do elipsy, której krótsza oś ma około 250 m, a dłuższa około 650 m. Powierzchnia zbiornika u korony wynosi 14 ha.

Średnia głębokość zbiornika wynosi 23 m. Dopuszczalne wahania lustra wody – pulsacja 20 m. Czas energetycznego rozładowania zbiornika przy pracy elektrowni pracującej z mocą 500 MW - 4 godz. Czas napełniania zbiornika przy pracy hydrozespołów w kierunku pompowym - 5,3 godziny.

Po 45 letnim okresie eksploatacji w roku 2024 Elektrownia Szczytowo-Pompowa Porąbka-Żar poddana zostanie kompleksowej modernizacji.

Dlaczego zbiornik na górze Żar w Międzybrodziu Bialskim... j...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zywiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto