Dom bez pozwolenia – kto może go zbudować i na jakich zasadach? Sprawdź, jak postawić dom bez formalności do 70 m2

Przemysław Zańko
Przemysław Zańko
Przepisy uchwalone w ramach Polskiego Ładu pozwalają na uproszczoną budowę domu do 70 m kw.
Przepisy uchwalone w ramach Polskiego Ładu pozwalają na uproszczoną budowę domu do 70 m kw. Piotr Krzyzanowski/Polska Press/ZDJĘCIE ILUSTRACYJNE
Udostępnij:
Dom bez pozwolenia na budowę może postawić każdy, pod warunkiem, że dysponuje własną działką budowlaną i spełni wymogi zapisane w przepisach Polskiego Ładu. Stawiając wolnostojący budynek do 70 m2, nie trzeba nawet zatrudniać kierownika budowy. Co więcej, już wkrótce pojawią się dostępne za darmo projekty domów. Wyjaśniamy, jakie są zasady budowy w 2022 r.

Spis treści

Dom bez pozwolenia – jaki budynek można postawić?

W ramach Polskiego Ładu 3 stycznia 2022 r. weszły w życie przepisy umożliwiające budowę domu bez pozwolenia na budowę, kierownika budowy i dziennika budowy. Inwestor może zbudować dom o powierzchni zabudowy (po obrysie) wynoszącej do 70 m2. Na każde 500 m2 działki można postawić jeden taki dom. Budynek musi być wolnostojący i może mieć maksymalnie dwie kondygnacje. Taki obiekt można wznieść wyłącznie na własne potrzeby, a więc nie np. na wynajem. 

Powierzchnię budynku oblicza się następująco:

  • pomieszczenia lub ich części o wysokości równej lub większej 2,20 m uwzględnia się w obliczeniach w 100 proc.,
  • pomieszczenia lub ich części o wysokości od 1,40 m do 2,20 m uwzględnia się w 50 proc.,
  • pomieszczenia lub ich części o wysokości poniżej 1,40 m pomija się w obliczeniach.

W zależności od lokalnych uwarunkowań postawimy dom z płaskim dachem lub z dachem pochyłym i niewielkim poddaszem. Decydują o tym zapisy miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub wydane warunki zabudowy (WZ).

– To tam przesądza się, jaki kształt będzie miał dach, ze względu na lokalne uwarunkowania oraz kwestie klimatyczne – wyjaśnia w rozmowie z money.pl Anna Kornecka, była wiceminister rozwoju. – Na Podhalu generalnie zarówno w planach miejscowych, jak i w decyzjach o warunkach zabudowy nie spotkamy płaskich dachów, w związku z czym tam ten dach będzie musiał mieć określony stopień nachylenia.

Co ważne, obszar oddziaływania domu musi w całości mieścić się na działce, na której dom będzie stawiany, czyli nie może sięgać na działki sąsiednie.

Dom bez formalności? Nie do końca. Te procedury wciąż cię czekają

Dom bez pozwolenia nie wymaga załatwiania wielu formalności. Na początek trzeba być właścicielem działki budowlanej. Następnie na obszarach pozbawionych planu miejscowego inwestor musi uzyskać warunki zabudowy (WZ), które urząd wydaje w nieprzekraczalnym terminie 21 dni. Inwestor może nie otrzymać WZ, jeśli w promieniu 200 m od działki nie ma odpowiedniej zabudowy. Więcej o tym i innych ograniczeniach piszemy w artykule o problemach z domami bez pozwolenia.

Gdy inwestor już dysponuje WZ-ką, projektem budowlanym domu i innymi wymaganymi dokumentami, dokonuje zgłoszenia budowy. Można zrobić to przez internet. Urzędnicy nie mogą się sprzeciwić budowie, a więc nie trzeba czekać na żadną zgodę.

– Do budowy będzie można przystąpić od razu po doręczeniu organowi administracji architektoniczno-budowlanej takiego zgłoszenia – czytamy w komunikacie rządowym na gov.pl.

Jeszcze łatwiej będzie na terenach posiadających plan miejscowy – tu wystarczy samo zgłoszenie budowy (wraz z projektem domu i resztą niezbędnych dokumentów), bez uzyskiwania WZ. W obu przypadkach nie ma obowiązku zatrudniania kierownika budowy (choć można to zrobić) ani prowadzenia dziennika budowy. Trzeba za to powiadomić o planowanym terminie rozpoczęcia robót:

  • nadzór budowlany,
  • projektanta sprawującego nadzór nad zgodnością realizacji budowy z projektem.

Inwestor ma również obowiązek dokonać geodezyjnego wyznaczenia terenu, a po zakończeniu budowy będzie musiał wykonać geodezyjną inwentaryzację powykonawczą.

Zgłaszając budowę, inwestor musi dołączyć do zgłoszenia następujące oświadczenia:

  • oświadczenie, że planowana budowa służy zaspokojeniu własnych potrzeb mieszkaniowych,
  • oświadczenie, że inwestor przyjmuje odpowiedzialność za kierowanie budową, jeśli postanowi nie zatrudniać kierownika budowy,
  • oświadczenie, że dokumentacja dołączona do zgłoszenia jest kompletna.

Co ważne, domy bez pozwolenia nadal muszą powstawać z zachowaniem prawa budowlanego, czyli np. minimalnych wymaganych odległości od sąsiednich działek. Budynek musi być też zgodny z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego lub wydanymi warunkami zabudowy.

Projekty domów do 70 m2 pobierzesz za darmo

Rząd zapowiedział też stworzenie puli gotowych projektów domów jednorodzinnych do 70 m2, z których Polacy mogliby korzystać bez opłat.

– Chcemy pójść jeszcze o krok dalej i wesprzeć Polaków w realizacji marzenia o własnym domu, udostępniając każdemu bezpłatnie dostęp do projektów budowlanych o wysokich walorach architektoniczno-funkcjonalnych, ekologicznych, oszczędnych i estetycznych – tłumaczy wiceminister rozwoju i technologii Piotr Uściński.

W styczniu 2022 r. rozstrzygnięto konkurs architektoniczny na stworzenie przykładowych projektów domów bez pozwolenia. Wybrano 38 prac. Według resortu rozwoju już w II kw. 2022 r. darmowe projekty będzie można pobrać za darmo ze specjalnej rządowej strony.

projekt domu
Jeden ze zwycięskich projektów w konkursie. GUNB

Stworzenie puli darmowych projektów pozwoli budującym zaoszczędzić – cena projektu to od tysiąca do kilku tysięcy zł. Jednocześnie inwestor miałby pewność, że zatwierdzony przez państwowe instytucje projekt na pewno spełnia wszystkie wymogi. Trzeba jednak pamiętać, że jeśli konieczne będą zmiany w projekcie, żeby dopasować go do konkretnej działki, to za wprowadzenie zmian trzeba już będzie zapłacić.

 

Dom bez pozwolenia – jakie będą koszty budowy?

Ułatwienia dla budujących domy to dla wielu osób szansa na spełnienie marzeń. Warto jednak zauważyć, że nie każdy będzie mógł szybko i łatwo postawić 70-metrowy domek. Dla wielu osób barierą okażą się bardzo wysokie ceny działek budowlanych. Jeśli działka jest nieuzbrojona, trzeba też dopłacić za podłączenie mediów.

Nieprzyjemnie zaskoczyć mogą też koszty budowy. Serwis money.pl przeanalizował przykładowe projekty domów do 70 m2 – koszt budowy do stanu surowego w 2021 r. wahał się od 125 do 188 tys. zł. Do tego trzeba doliczyć koszty wykończenia. Część osób zdecyduje się zapewne na zakup gotowych domków modułowych, które są tańsze od tradycyjnych domów jednorodzinnych, wciąż jednak kosztują sporo: w przypadku konstrukcji szkieletowej koszt to ok. 1400 zł/m kw., a za domek z keramzytobetonu płaci się ok. 2000 zł/m kw. Jak więc widać, nadal trzeba będzie dysponować sporymi kwotami, by spełnić marzenie o domu. Co więcej, trzeba pamiętać, że koszty budowy stale rosną.

[QUIZ] Czy jesteś gotowy do budowy domu? Sprawdź swoją wiedzę

Sprawdź, czy masz wszystko, czego potrzebujesz

miejsce #1

Mapei

Mapei Fuga Elastyczna Ultracolor Plus 181 Zielona 2kg

84,00 zł26,00 zł-69%
miejsce #2

Kerakoll

Kerakoll Fugabella Color 27 3 Kg

96,49 zł39,50 zł-59%
miejsce #3

Dragon

Dragon Klej Epoksydowy Do Metalu 2 X 12,5 Ml

23,99 zł11,99 zł-50%
miejsce #4

Soudal

Soudal Biały Sanitarny 310ml

34,00 zł19,90 zł-41%
miejsce #5

Tytan

Tytan Abizol R Bitumiczny 4,5kg

71,99 zł47,80 zł-34%
miejsce #6

Technicqll

Silikon Technicol 037 Wysokot 20ml

8,54 zł5,63 zł-34%
miejsce #7

Stanley

STANLEY zszywki A 12mm 1000 sztuk R1-TRA208T

13,45 zł9,00 zł-33%
miejsce #8

Sopro

Sopro DF 10 1-10mm antracyt 66 5kg

112,50 zł74,88 zł-33%
miejsce #9

Kabe

Kabe Armasil T tynk silikonowy pełny 1,5mm 25kg biały

289,00 zł194,00 zł-33%
miejsce #10

Atlas

Atlas Gotowa Gładź GTA Do Aplikacji Wałkiem 18kg

85,99 zł58,98 zł-31%
miejsce #11

Tesa

Tesa 1X2 Gwózdz Samoprzylepny Do Plytek I Metalu

46,00 zł31,63 zł-31%
miejsce #12

Atlas

Atlas Zaprawa Klejowa Uelastyczniona 25kg

35,95 zł24,95 zł-31%
miejsce #13

Tytan

Tytan Szpachlowa Abizol G 5kg

137,75 zł99,90 zł-27%
miejsce #14

Tytan

Tytan Piana Poliuretanowa Energy 2020

41,80 zł34,99 zł-16%
miejsce #15

Ceresit

Ceresit Cm16 Flex Elastyczna do Płytek 25kg

49,99 zł42,00 zł-16%
miejsce #18

Tytan

Tytan Asfaltowa Dacholeum Renowacji Dachów 9kg

76,43 zł74,00 zł
Materiały promocyjne partnera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Prestiżowe nagrody dla polskich domów

Wideo

Materiał oryginalny: Dom bez pozwolenia – kto może go zbudować i na jakich zasadach? Sprawdź, jak postawić dom bez formalności do 70 m2 - RegioDom.pl

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie