Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Donald Tusk spotkał się z mieszkańcami Żywca. „Kulturowo wiecie kim jesteście”

Kamil Lorańczyk
Kamil Lorańczyk
PAP
PAP
Donald Tusk w Żywcu. 

Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Donald Tusk w Żywcu. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE KL
Szef Platformy Obywatelskiej Donald Tuska w niedzielę, 19 marca, spotkał się z mieszkańcami Żywca, którzy tłumnie czekali na niego w sali widowiskowej Miejskiego Centrum Kultury przy al. Wolności. Na samym początku zapewnił zebranych, że ma świadomość różnych tradycji, odmienności kulturowych i językowych. Przestrzegał, że ci z polityków, którzy nie chcą wspólnej listy, dostaną w wyborach srogie baty.

Donald Tusk w Żywcu

Donald Tusk, przewodniczący Platformy Obywatelskiej, przyjechał w niedzielę, 19 marca, do Żywca w ramach wyjazdowego posiedzenia Klubu Parlamentarnego Koalicji Obywatelskiej. Wyjazd ten miał na celu przedstawienie wizji rozwoju miasta i regionu mieszkańcom. Jeszcze wcześniej, bo w piątek, 17 marca, posłowie i senatorowie PO spotkali się z mieszkańcami Węgierskiej Górki w sali konferencyjnej hotelu Beskidian. Tego dnia rozmawiali również z dyrekcją Szpitala Żywiec na temat obecnej sytuacji ochrony zdrowia w powiecie żywieckim.

– Jestem szczęśliwy i dumny z tego, że od pewnego czasu spotkania zaczynam od łapania się za głowę, ilu was jest. W Żywcu to jest rekrod świata – powiedział na samym początku spotkania Donald Tusk, dodając, że nie zakładał, że przyjdzie aż tyle osób.

ZOBACZCIE ZDJĘCIA

Jak zaznaczył na wstępie, Polska składa się z wielu wspólnot. On sam pochodzi z Kaszub, więc – jak podkreślił – ma świadomość różnych tradycji, odmienności kulturowych oraz językowych.

– Wiem, jakie to jest ważne tutaj – na Żywiecczyźnie i w Żywcu. Przestaliście być częścią Małopolski, ale kulturowo wy wiecie kim jesteście – mówił lider PO.

Dodał, że podczas wizyt w woj. śląskim widzi ludzi, którzy są dumni ze swojego pochodzenia oraz świadomi swojej odrębności. A następnie przeszedł do kwestii problematycznych dla Żywca, mówiąc o szansie i nadziei, które dostrzega w turystyce. Zaznaczył, że pod tym kątem myśli już o funduszach. Kluczowa jednak byłaby w tym temacie rola Unii Europejskiej.

– Można zainwestować nie w najcięższy przemysł, ale naturalne atuty, naturalne piękno – oznajmił.

Szef PO wspomniał o szczegółach rozmowy z posłanką PO Małgorzatą Pępek, która zwróciła mu uwagę na priorytety dla Żywiecczyzny, którymi są rozwiązanie problemu zadłużenia szpitala w Żywcu, uporanie się z wykluczeniem komunikacyjnym oraz brakiem połączenia kolejowego Żywiec – Sucha Beskidzka. Wspomniał też o odmuleniu Jeziora Żywieckiego, co byłoby kluczowe w kontekście polityki powodziowej i turystyki.

Donald Tusk: politycy, którzy nie chcą wspólnej listy opozycji, dostaną od wyborców srogie baty

Podczas spotkania z mieszkańcami Żywca lider PO został zapytany o pomysł zbudowania wspólnej listy wyborczej partii opozycyjnych na przypadające na jesień br. wybory do Sejmu.

Jak zaznaczył w odpowiedzi, jest przekonany, że mimo że PiS ma duży elektorat, to „nas jest więcej”.

– My wygramy te wybory, chyba że popełnimy jakiś zasadniczy błąd. Uważam, że mniejsze partie opozycyjne, tak długo jak będą sobie działały na zasadzie „nie jesteśmy od wygrywania, chcemy być, chcemy wyjść”, to będą kłopotem. Jak się z nimi spotykałem, namawiałem ich do tej jednej listy - od pierwszego dnia, dlatego, że wszędzie słyszę to od ludzi. Jeśli jesteś demokratą i chcesz o coś walczyć, to słuchaj ludzi, słuchaj zdrowego rozsądku i nie kłóć się z matematyką – dodał.

Donald Tusk podkreślił, że kluczowym zadaniem jest to, żeby wyborcy zrozumieli, że tylko jedna lista może wygrać, trochę mniej ważne, jak ona będzie się nazywać. Dodał także, że ci politycy, którzy nie chcą wspólnej listy opozycji „dostaną od wyborców naprawdę srogie baty”.

– Ja chcę powiedzieć jedno: jeśli oni w najbliższych dniach nie zrozumieją, że trzeba to robić natychmiast, to wyborcy zdecydują. Już za kilka miesięcy zobaczycie to w sondażach, na dwa-trzy miesiące przed wyborami – że ci, którzy chcą tylko wejść, tylko być – oni znikną. I będziemy mieli jedną listę – stwierdził.

Donald Tusk: język śląski będzie uznany za język regionalny

Szef PO w niedzielę złożył także wizytę w Radzionkowie. To właśnie tam Donald Tusk zadeklarował, że język śląski będzie uznany za język regionalny.

– To będzie język regionalny nie tylko dlatego, że używacie tego języka i że go chcecie, ale też na poziomie ustawowym. Zrobimy to – zapewnił polityk.

Dodał przy tym, że język śląski będzie językiem regionalnym na poziomie ustawowym. Przewodniczący PO podkreślił, że śląski stał się językiem literackim, z zasadami pisowni – po śląsku powstają powieści, eseje, wiersze i tłumaczenia.

– Ale to, co być może najważniejsze to to, że ludzie, Ślązacy, tego chcą, są dumni ze swojej śląskiej godki i mają do tego absolutne prawo. Skoro tylu ludzi się w to angażuje, skoro tylu ludzi kocha swój regionalny język śląski, to trzeba im to dać, bo to jest najoczywistszy wyraz szacunku dla całej historii i całej kultury, też dla tych, którzy tragicznie oddali życie w czasie tej niezwykłej, burzliwej, dramatycznej historii Śląska – stwierdził Tusk.

Przypomnijmy, że inicjatywy związane z prawnym usankcjonowaniem języka śląskiego nie znalazły dotąd poparcia w parlamencie. Ustawa obecnie wskazuje jako język regionalny kaszubski. Dopisanie do niego śląskiego umożliwiłoby publiczne wsparcie edukacji regionalnej czy działalności kulturalnej i artystycznej związanej z tym językiem. O taką regulację od wielu lat zabiegają środowiska odwołujące się do śląskiej tradycji.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zywiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto