Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dworzec kolejowy w Zwardoniu. Na remont jeszcze poczekamy

Łukasz Klimaniec, JM
Dworzec kolejowy w Z-ardoniu dalej czeka na lepsze czasy. - W chwili obecnej PKP SA analizuje możliwość finansowania realizacji dworca kolejowego w Zwardoniu w ramach „Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023” - odpowiedział (jeszcze w lutym) na interpelację posła PiS Grzegorza Pudy w tej sprawie Kazimierz Smoliński, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa. Kilka dni temu resort przedstawił szczegóły dotyczące programu. Niestety, naszego dworca na liście tych, gdzie zostaną przeprowadzone remonty, nie ma. Jest za to m.in. dworzec w Czechowicach - Dziedzicach.

- Ten program trwa od 2016 r. ale dzięki pomocy m.in. ministra Stanisława Szweda i staraniom burmistrza Czechowic-Dziedzic udało nam się uzyskać ten efekt, że czechowicki dworzec trafił na listę i zostanie wyremontowany. Liczę na to, że zostanie przywrócona jego świetność - mówił w poniedziałek Grzegorz Puda.

Sęk w tym, że o planowanej modernizacji dworca kolejowego w Czechowicach-Dziedzicach mówiono wcześniej wiele razy. Wobec braku zainteresowania PKP gmina Czechowice-Dziedzice w 2009 r. była nawet blisko przejęcia budynku dworca, by wyremontować go i zagospodarować. Ale obiekt trafił pod administrację innej kolejowej spółki, która odmówiła gminie jego sprzedaży. Nic nie wyszło też z zapowiadanej przez PKP rewitalizacji dworca w 2015 r. Tym razem ma być inaczej. Remont budynku dworca może zbiec się z zaplanowaną na lata 2020-2021 kosztowną modernizacją linii kolejowej z Czechowic-Dziedzic do Oświęcimia. Nie bez znaczenia są także deklaracje burmistrza Czechowic-Dziedzic Mariana Błachuta, który w trakcie rozmów w ministerstwie zapowiedział, że gmina wynajmie sporą część powierzchni wyremontowanego dworca oraz zapewni nowe mieszkania lokatorom aktualnie zamieszkującym część dworcowego budynku.

- Mamy pomysł utworzenia w części dworca m.in. muzeum przemysłu. Bo rozwój przemysłowy Czechowic-Dziedzic zaczął się od momentu, gdy na odcinku kolei krakowsko-wiedeńskiej wybudowano ten dworzec - mówi burmistrz. O terminach rozpoczęcia jakichkolwiek prac projektowych na razie nic nie wiadomo. Poza tym, że musi się to stać do 2023 roku.

17 mln złotych - tyle według wcześniejszych szacunków miałby kosztować remont czechowickiego dworca. Budynek ma nadzór konserwatora co oznacza, że fasada, dach czy stolarka okienna nie mogą zmienić kształtu. Ale w jego wnętrzach mogą znaleźć się np. punkty usługowe.

od 7 lat
Wideo

Jak działają oszuści 1 - fałszywy SMS

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zywiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto