Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dziady na ulicach Żywca, czyli Żywieckie Gody 2022. Oj, działo się! Zobaczcie ZDJĘCIA!

JAK
Barwnym, głośnym i psotnym korowodem, którzy przeszedł dzisiaj 29 stycznia ulicami Żywca zakończyła się 53. edycja Żywieckich Godów.
Barwnym, głośnym i psotnym korowodem, którzy przeszedł dzisiaj 29 stycznia ulicami Żywca zakończyła się 53. edycja Żywieckich Godów. FOT. JAK
ŻYWIECKIE GODY 2022. Barwnym, głośnym i psotnym korowodem, którzy przeszedł dzisiaj 29 stycznia ulicami Żywca zakończyła się 53. edycja Żywieckich Godów. Na dokładkę mieszkańcy i turyści dostali widowiskowy konkurs trzaskania z bata oraz przegląd grup kolędniczych i obrzędowych. Niestety, jutrzejsza gala finałowa została odwołana z powodu pandemii.

Żywieckie Gody Anno Domini 2022 przeszły do historii. Nim jednak do tego doszło, mieszkańcy i turyści mogli zobaczyć, jak kultywowane są tradycje świąteczno-noworoczne na Żywiecczyźnie. Najpełniej było to widać właśnie podczas dni plenerowych. Pierwszy dzień plenerowy z barwnym korowodem odbył się w minioną sobotę w Milówce, drugi - dzisiaj w Żywcu.

Kolorowo, głośno i radośnie

Dzisiaj żywieckie dziady wyruszyły sprzed Karczmy Żywieckiej przy dźwiękach ludowej muzyki, ale także piszczałek, gwizdków i innych instrumentów. Skierowały się w stronę żywieckiego Rynku, gdzie odbyły się konkurs trzaskania z bata oraz przegląd grup kolędniczych i obrzędowych. Przy okazji robiły psikusy zebranym przy drodze mieszkańcom i przyjezdnym. Było kolorowo, głośno i radośnie.

Dla przyjezdnych była to niezła lekcja beskidzkiego, żywieckiego folkloru. Niecodzienne, dziwaczne wręcz stroje, pełne ekspresji maski, a także psoty dziadów i jukacy mogły być dla turystów zaskakujące. Ale dla mieszkańców Żywiecczyzny są symbolem ich tożsamości, sygnalizują początek nowego roku. To zabytkowa i jednocześnie żywa forma folkloru, o czym świadczy wpis tych zwyczajów na „Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego"

Żywieckie dziady to stary zwyczaj

Dziady żywieckie to stary zwyczaj odprawiany na Żywiecczyźnie. Kultywowany był i jest we wsiach leżących w górnym biegu rzeki Soły, czyli od Cięciny aż po Zwardoń. Na przykład nie było takiego zwyczaju nigdy w gminie Ujsoły oraz tamtejszych sołectwach. Wśród noworocznych dziadów na Żywiecczyźnie wyróżniały się jeszcze dziady zwane jukace, pochodzące z dawnej gminy Zabłocie, która jest obecnie dzielnicą Żywca.

Obrzęd zaczyna się w sylwestrowy wieczór i kończy się w Nowy Rok w godzinach popołudniowych. W tym czasie żywieckie dziady kolędują, składają życzenia noworoczne oraz robią psikusy napotkanym przechodniom. Zapłatą za kolędę bywa czasem placek świąteczny, poczęstunek wódką, lub najczęściej drobna kwota pieniężna, która szczególnie w Zabłociu była przeznaczana na organizację zabawy „dziadowskiej”.

Zwyczaj ten jest podtrzymywany podczas cyklicznie organizowanej imprezy Przeglądu Zespołów Kolędniczych i Obrzędowych „Żywieckie Gody”, które odbywają się na początku roku. Organizatorami „Żywieckich Godów” są Regionalny Ośrodek Kultury w Bielsku-Białej, Miejskie Centrum Kultury w Żywcu oraz Gminny Ośrodek Kultury w Milówce.

Pandemia pokrzyżowała plany

Żywieckie Gody miały się zakończyć 30 stycznia koncertem finałowym w MDK im. Wiktorii Kubisz w Bielsku-Białej. Jednak nie odbędzie się.

- W związku z nasileniem epidemii i dużym wzrostem ryzyka zakażenia, zwłaszcza dzieci, zaplanowany na niedzielę (30 stycznia 2022) w Domu Kultury im. Wiktorii Kubisz, koncert laureatów Żywieckich Godów zostaje odwołany - poinformował bielski Regionalny Ośrodek Kultury.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zywiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto