Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dziady żywieckie wybiegły na ulice Żywca przywitać Nowy Rok. Grupy kolędnicze zwane Jukacami tradycyjnie jak co roku składają życzenia.

Katarzyna Dębowska
Katarzyna Dębowska
Zabłoccy Jukace powitali Nowy Rok 2023 na ulicach miasta składając życzenia mieszkańcom
Zabłoccy Jukace powitali Nowy Rok 2023 na ulicach miasta składając życzenia mieszkańcom Antoni Szlagor/ Facebook
Jukace strzelając z batów, przemierzają główną ulicę miasta. Obrzędy kolędnicze zablockich jukacy rozpoczęły się w sylwestra o godz. 23:00 uroczystym wręczeniem klucza do bram miasta przez burmistrza Antoniego Szlagora

„Zdrowia, szczęścia i słodyczy noworoczny Jukac życzy”

Zgodnie z dawną tradycją jukace nie mogły przekraczać mostu na Sole, osobistej zgody na wejście do miasta udziela jukacom sam burmistrz, wręczając co roku symboliczny klucz.

W Nowy Rok o godzinie 5.00 rano w kościele św. Floriana w Zabłociu odprawiona została tzw. „msza św. dziadowska”. Po jej zakończeniu jukace rozbiegli się na ulice miasta, by robić żarty i składać życzenia mieszkańcom.

Możemy być dumni, że mamy tak piękną tradycję, tak pieczołowicie pielęgnowaną, przekazywaną z pokolenia na pokolenie, cieszącą się niesłabnącym zainteresowaniem.- powiedział Antoni Szlagor burmistrz miasta Żywca.

Grupa obrzędowa jukacy składa się z wieloosobowej grupy mężczyzn przebranych w kolorowe stroje wykonane z kawałków baraniej skóry. Ich głowę zdobi „ciaka”- czapka zakończona pomponem z bibuły. Charakterystycznym elementem stroju , są dzwonki przypięte do pasa, dodatkowe rekwizyty jak widły oraz 3-metrowy bat, którym strzelają podczas barwnego korowodu ulicami miasta. Tradycja grup kolędniczych na Żywiecczyźnie sięga drugiej połowy XVII wieku.

W grupie jukacy panuje ściśle określona hierarchia. Na czele kompanii stoi tzw. kasjer, wyróżniający się czerwonym strojem i mający do pomocy kilku pomagierów. Niżej w hierarchii stoją dziad, kominiarz, diabeł i baba. Jukacy obowiązuje zasada anonimowości, zabraniająca uczestnikom obrzędu odkrywania twarzy i ujawniania swojej tożsamości.

Zabłoccy Jukace powitali Nowy Rok 2023 na ulicach miasta składając życzenia mieszkańcom Antoni Szlagor/ Facebook

Gody Żywieckie 2023 - Karnawał z zabłockimi Jukacami

Na początku roku w Żywcu oraz Milówce odbywają się tradycyjne „Gody Żywieckie”, w których biorą udział Jukace z Żywca i Dziady z żywieckich wsi. Głównym punktem programu jest konkurs trzaskania z bata oraz prezentacja grup dziadowskich.

Zabłoccy Jukace powitali Nowy Rok 2023 na ulicach miasta składając życzenia mieszkańcom

Dziady żywieckie wybiegły na ulice Żywca przywitać Nowy Rok....

Przegląd grup kolędniczych i obrzędowych w ramach Godów Żywieckich odbędzie się w dn. 14- 15 stycznia w żywieckim Klubie Papiernik na ul. Ks Słonki 31. 28 stycznia o godz. 11:00 ulicami miasta Żywca przejdzie korowód grup obrzędowych i kolędniczych. Imprezami towarzyszącymi Żywieckich Godów będzie przegląd kolęd i pastorałek w Miejskim Centrum Kultury w dniach od 10 do 14 stycznia.

20 stycznia w MCK odbędzie się również tradycyjny Koncert Noworoczny, w wykonaniu Reprezentacyjnego Folklorystycznego Zespołu Miasta Żywca ZIEMIA ŻYWIECKA a 28 stycznia rozpocznie się Beskidzki Karnawał.

Skubanie pierza, przędzenie wełny, potańcówka dziadowska i występy kolędników,będzie można podziwiać w Milówce końcem stycznia a Koncert finałowy laureatów Żywieckich Godów będzie miał miejsce w Bielsku-Białej 29 stycznia.

Zabłoccy Jukace powitali Nowy Rok 2023 na ulicach miasta składając życzenia mieszkańcom Antoni Szlagor/ Facebook
od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zywiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto