MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Front Południowy. Działania i cele rosyjskiej ofensywy [ANALIZA]

Grzegorz Kuczyński
Grzegorz Kuczyński
Rosyjskie oddziały z Krymu atakują w dwóch głównych kierunkach
Rosyjskie oddziały z Krymu atakują w dwóch głównych kierunkach fot. MIL.RU
Ofensywa rosyjska na południu, z okupowanego Krymu, to obecnie największe zagrożenie dla obrony Ukrainy, obok operacji mającej na celu zajęcie Kijowa. Jakie mogą być cele ruchów agresora nacierającego z południa?

Podsumowując pierwszą dobę kampanii obronnej Wołodymyr Zełenski przyznał, że najgorzej sytuacja wygląda na południu, tam gdzie Rosjanie wtargnęli z okupowanego Krymu i ruszyli na północ, aby przechwycić przeprawy przez Dniepr i uzyskać wyjście na prawobrzeżną Ukrainę. Początkowo Rosjanie posuwali się szybko, nie napotykając większego oporu. Dopiero w rejonie Dniepru ich natarcie zostało spowolnione przez Ukraińców. Przez całą ostatnią noc trwały ciężki walki o most Antoniwskij na Dnieprze. Z kolei w obwodzie chersońskim zniszczono most Andrijiwskij. Rosyjskie oddziały wciąż próbują przejść przez Dniepr. Jakie są cele i możliwe dalsze ruchy Rosjan na froncie południowym?

Zagrożenie atakiem z morza (ostrzał, desant) i z Krymu (wtargnięcie sił lądowych) – taki scenariusz przewidywano jeszcze przed wybuchem wojny. Na razie realizowane jest to drugie. W przypadku działań morskich – Rosjanie przejęli kontrolę nad Wyspą Węży. Oczywiście można już mówić o blokadzie morskiej Ukrainy. Rosja panuje nad północną częścią Morza Czarnego i nad Morzem Azowskim. Do tego dochodzi blokada Cieśniny Kerczeńskiej i szlaków morskich.

Jakie mogą być główne cele wojskowe ofensywy z Krymu?
- zajęcie przepraw na Dnieprze w rejonie Chersonia, by stamtąd ruszyć na zachód, na Odessę
- marsz wzdłuż wybrzeża Morza Azowskiego na wschód, w kierunku Mariupola (już trwają walki w rejonie Melitopola)

Polityczne cele tych działań wojennych?
- „most azowski”, czyli zajęcie tzw. Priazowja, terytorium nadmorskiego między Krymem a Donbasem i Rosją (wariant minimum)
- „Noworosja”, czyli zajęcie południowych obwodów Ukrainy, od zachodniej części donieckiego (z Mariupolem) przez zaporoski (z Berdiańskiem i Melitopolem), chersoński i mikołajowski, po odeski (wariant maksimum)

Atak na zachód
Jeśli celem Rosji jest uniemożliwienie Ukrainie dostępu do morza, to musi zająć Odessę. Niektórzy przewidują, że będzie to możliwe dzięki desantom morskim i powietrznym w pobliżu Odessy, które połączą się z siłami zmechanizowanymi nacierającymi ze wschodu, z Krymu. Jeśli Rosja zamierza podbić cały kraj, jej siły też musiałyby zająć Odessę (której zaplecze portowe ułatwiłoby rosyjską logistykę), a także przekroczyć rzekę Dniepr w kilku miejscach, aby przemaszerować i walczyć o dodatkowe 500-1000 km dalej na zachód i zająć całą Ukrainę aż do granic z Polską, Słowacją, Węgrami, Rumunią i Mołdawią. Kluczowe dla komunikacji i transportu na dużą skalę wojsk na zachodni brzeg Dniepru są, poczynając od północy: Kijów, Krzemieńczuk, Dnipro, Chersoń.

Operacja w kierunku zachodnim, mająca na celu zajęcie Odessy, jest groźna także dla Mołdawii, nie wspominając o obszarze ukraińskim leżącym na zachód od Odessy i graniczącym też z Rumunią. Działaniom militarnym może towarzyszyć dywersja w regionie Budziaku w obwodzie odeskim. Moskwa próbowała tego dokonać już kilka lat temu, realizując projekt tzw. Besarabskiej Rady Narodowej. Graniczy z Budziakiem mołdawski autonomiczny region Gagauzja. Ten etnicznie turecki, prawosławny i rosyjskojęzyczny region ma bliskie związki z Moskwą i jest prorosyjski. Zdominowanie Budziaku, w połączeniu z rosyjską obecnością wojskową w Naddniestrzu, dałoby Moskwie kontrolę nad sporym odcinkiem zachodniej granicy Ukrainy i znacząco pogorszyłyby położenie strategiczne Mołdawii.

Atak na wschód
W Mariupolu trwają walki na wszystkich kierunkach – poinformował w piątek mer miasta Wadym Bojczenko. - Dzisiaj armia ukraińska daje odpór wrogowi, który przedziera się przez granice Rosji i Białorusi (...) Bronimy dzisiaj nie tylko swojej ziemi, ale całej Ukrainy, dzisiaj bronimy Europy – powiedział mer, cytowany przez Interfax-Ukraina. Leżący nad Morzem Azowskim Mariupol, obok Charkowa, to chyba najważniejsze duże miasto na lewobrzeżnej Ukrainie, które Rosja musi zdobyć, aby zrealizować choć część strategicznych celów kampnaii.

„Z punktu widzenia bezpieczeństwa na Morzu Azowskim dominuje Rosja i w razie wojny będzie ona to aktywnie wykorzystywać w celu wywierania presji na nasze miasta na wybrzeżu” – mówił w grudniowym wywiadzie dla „Washington Post” minister Dmytro Kułeba. Ostrzegł, że już teraz Rosja traktuje ten akwen „jako teatr działań wojennych”. Linia brzegowa Morza Azowskiego ma dla Rosji większe znaczenie strategiczne i gospodarcze niż zniszczone wojną przygraniczne rejony Ukrainy wschodniej.

Rosyjskie oddziały atakujące z Krymu w większości poszły na północ, aby zająć Chersoń i źródło słodkiej wody dla Krymu, oraz zdobyć przeprawy przez Dniepr, ale też część z nich atakuje Melitopol, aby połączyć się w przyszłości z siłami szturmującymi Mariupol. Taki atak wzdłuż morskiego brzegu w kierunku Mariupola i leżącego na drodze do niego Berdiańska nie jest jednak łatwy do przeprowadzenia pod względem logistycznym ze względu na brak linii kolejowej biegnącej wzdłuż wybrzeża Morza Azowskiego i głównego kierunku natarcia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Studio Euro odc.4 - PO AUSTRII

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Front Południowy. Działania i cele rosyjskiej ofensywy [ANALIZA] - Portal i.pl

Wróć na zywiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto