MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Tutaj w Poznaniu rozpalisz grilla podczas majówki! Zobacz lokalizacje oraz listę nakazów i zakazów. Za co dostaniemy mandat?

CU
Nową stolicą grillowania ogłoszono Kotlin w powiecie jarocińskim.
Nową stolicą grillowania ogłoszono Kotlin w powiecie jarocińskim. Łukasz Gdak
Ranking Polskiego Grill Index nie pozostawia wątpliwości. Grillowanie w Wielkopolsce jest bardzo popularną formą spędzania czasu. Gdzie można smażyć kiełbasę, a gdzie jest to zakazane w Poznaniu? Sprawdź dokładne lokalizacje oraz pozostałe wskazówki.

Spis treści

Wielkopolska królową grillowania

Wielkopolanie są największymi miłośnikami grillowania w całej Polsce. Tak wynika z rankingu Grill Index, przedstawiającego zainteresowanie tym tematem w internecie. To właśnie mieszkańcy naszego regionu najczęściej sprawdzali sprzęt do grilla oraz dostępność mebli ogrodowych.

Nową stolicą grillowania ogłoszono Kotlin (pow. jarociński).

- To tu mieszkańcy podzielają zamiłowanie do grillowania w każdej postaci - od klasycznych spotkań przy grillach węglowych aż po eksperymentowanie z nowoczesnymi urządzeniami gazowymi i elektrycznymi

- czytamy w analizie Polski Grill Index.

Gdzie legalnie grillować w Poznaniu?

Wiosenna pogoda dopisuje, a w weekend prawdziwe tłumy zjawiają się nad Wartą, żeby rozpalić grilla. Tereny nadwarciańskie cieszą się wielką popularnością wśród młodszych oraz starszych poznaniaków. Całkowicie legalne jest rozpalenie grilla nad rzeką, oczywiście w obrębie wyznaczonych przez miasto stref. Są one oznaczone tak, by nie można było ich przeoczyć.

Inną popularną lokalizacją do grillowania wśród poznaniaków oraz poznanianek jest jezioro Rusałka oraz Strzeszyńskie, tzw. Strzeszynek. Można tam nie tylko pograć w siatkówkę, popływać, czy też poopalać się w słońcu, ale również grillować kiełbasę, kaszankę oraz szaszłyki. Tak samo jak w przypadku terenów nadwarciańskich wyznaczone są do tego specjalne strefy. Oba miejsca zarządzane są przez Poznańskie Ośrodki Sportu i Rekreacji.

Wiosenna pogoda dopisuje, a weekend przyciąga tłumy żądne grillowania.
Wiosenna pogoda dopisuje, a weekend przyciąga tłumy żądne grillowania. Adam Jastrzębowski

Ostatnim miejscem, do którego możemy wybrać się bez zapowiedzi, by rozpalić grilla jest Kiekrz i okoliczna wiata.

W pozostałych miejscach w Poznaniu na świeżym powietrzu należy zgłosić chęć spożycia kiełbasy prosto znad ognia. Gdzie zatem trzeba się zapowiedzieć przed przybyciem?

Przede wszystkim w lasach komunalnych. By skorzystać z grilla w lesie dębińskim przy punkcie gastronomicznym należy zadzwonić pod numer 505 142 122 natomiast w lesie marcelińskim pod nr. 518 796 513. Nad Jeziorem Swarzędzkim - przy leśniczówce oraz na terenie polany można rozpalić grilla po wcześniejszym zadzwonieniu pod nr. 512 387 207.

Specjalnie wyznaczone strefy znajdują się również: na polanie biwakowej przy parku Szelągowskim (ul. Nadbrzeże), przy ściance wspinaczkowej przy ul. Hlonda oraz na Szachtach informuje urząd miasta. Żeby z nich skorzystać, trzeba zgłosić się do Zarządu Zieleni Miejskiej, drogą mailową na adres [email protected].

Zakazy kontra nakazy – kary pieniężne

Nakazem, który wszyscy fani grillowania powinni mieć z tyłu głowy jest obowiązek posprzątania po sobie. W przypadku zaśmiecenia, strażnicy miejscy mogą wlepić mandat w wysokości nawet do 500 złotych.

W sezonie letnim poprzedniego roku, miasto nad brzegiem obleganej przez “grillowiczów” Warty rozstawiło aż 135 pojemników na odpady oraz 16 koszy na żar oraz popiół z grilla. Ma to na celu zredukowanie zaśmiecenia terenów nadwarciańskich.

To problem, którym zajmują się również organizatorzy akcji “Warta warta posprzątania”. Wolontariusze zeszłego lata zebrali aż pół tony śmieci, z czego większość to tzw. śmieci weekendowe pozostawione po imprezach oraz grillu.

Strażnicy miejscy mogą wlepić mandat również, jeżeli uczestnicy wielkiego grillowania zakłócą porządek publicznych oraz z powodu spożywania alkoholu w miejscach do tego nie wyznaczonych. Kara wynosi od 100 do 500 złotych. W tym drugim przypadku wysokość kary wynieść może do 100 złotych, natomiast do zakłócania porządku zalicza się również zadymianie osób trzecich.

Jeśli planujesz zorganizować grilla we własnych ogródku należy pamiętać o tym by, zachować bezpieczną odległość 100 metrów od lasu i drzew. W przypadku bloków mieszkalnych warto użyć grill elektryczny.

Niektóre wspólnoty oraz spółdzielnie mieszkaniowe mają wpisany w regulaminach zakaz grillowania na balkonie.

- Użytkownicy lokali zobowiązani są do działań, które wyeliminują wydostawanie się z lokali zapachów, hałasów, pyłów, insektów, itp., które mogą być uciążliwe dla innych użytkowników

- czytamy w regulaminie spółdzielni lokalowo-mieszkaniowej “Jeżyce” w Poznaniu.

- Zabrania się używania grilla na balkonach i loggiach oraz w otoczeniu budynków

- dodano.

Warto pamiętać, że surowo zakazane jest rozpalanie grilla w największym parku miejskim w Poznaniu, czyli Cytadeli. Taki sam zakaz obowiązuje w lasku marcelińskim.

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

Turystyczna Wielkopolska - powiat średzki:

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Tutaj w Poznaniu rozpalisz grilla podczas majówki! Zobacz lokalizacje oraz listę nakazów i zakazów. Za co dostaniemy mandat? - Głos Wielkopolski

Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto