18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Góralska pasterka w Żabnicy

Łukasz Gardas
Ubiegłoroczna pasterska góralska w Żabnicy.
Ubiegłoroczna pasterska góralska w Żabnicy. Daniel Franek
Takiej pasterki jak w Żabnicy, nie ma nigdzie indziej – przekonują górale z tej miejscowości.

Od pięciu lat w zabytkowym kościółku p.w. Matki Bożej Częstochowskiej w Żabnicy, pasterka odprawiana jest po góralsku. Wierni modlą się i wtórują kapelom góralskim, które pięknie grają kolędy oraz pastorałki Beskidu Żywieckiego. Skrzypce, basy, czy altówki połączone w jedną góralską orkiestrę nadają mszy iście magicznego wymiaru. Nad całością czuwa Marcin Biegun z kapeli Romanka z Żabnicy, który jest także dyrektorem Ośrodka Promocji Gminy Węgierska Górka oraz Tomasz „Buli” Iwanow z kapeli „Grapa”.
– Nie tylko mieszkańcy Żabnicy, Węgierskiej Górki, czy nawet Żywiecczyzny przyjeżdżają na góralską mszę, 24 grudnia o północy. Jest na niej również wiele osób spoza powiatu żywieckiego – przekonuje Marcin Biegun.

Niektórzy organizują nawet transport busami i docierają na pasterkę z Kęt, czy Andrychowa.
Właśnie rozpoczęły się przygotowania oraz próby do uroczystej pasterki, którą odprawi proboszcz, Jacek Jaskiernia.
– Zagra w sumie ponad 40 muzyków z kapel działających w Żabnicy. Będą z nami reprezentanci kapel Romanka, Haśnik, Gwarnia i Grapa – dodaje Marcin Biegun.

O niezwykłym klimacie pasterki w Żabnicy nie decydują tylko góralskie brzmienia, czy też gorąca modlitwa górali. To również ciekawe miejsce, gdzie odbywa się uroczysta, bożonarodzeniowa msza, czyli drewniany zabytkowy kościół wybudowany przez górali. Kaplicę zaczęto stawiać w roku 1910 z inicjatywy księdza Jana Figuły, wikariusza w Milówce. Drewno na budowę kościoła dostarczyli natomiast górale, mieszkańcy wsi oraz ówczesny właściciel dóbr żywieckich, arcyksiążę Karol Stefan Habsburg.

Konstrukcją zajęli się cieśle z Żabnicy pod kierunkiem majstra Jana Kurowskiego z Kamesznicy. Budowę kościoła ukończono w 1914 roku, rok później dobudowano wieżę. Ołtarz główny poświęcony jest Matce Bożej Częstochowskiej, a ołtarze boczne świętemu Józefowi i świętej Annie. Ołtarz wykonał w 1914 rzeźbiarz z Kęt, a stacje Drogi Krzyżowej zostały kupione w Wadowicach. Używane aktualnie organy pochodzą z 1966 roku. Kościół znajduje się na Szlaku Architektury Drewnianej Województwa Śląskiego.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zywiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto