MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Hotele i obiekty noclegowe "czekają na zielone światło od rządu". Są gotowe na otwarcie

Olga Krzyżyk
Olga Krzyżyk
Hotele i obiekty noclegowe czekają na otwarcie. Kiedy będzie luzowanie obostrzeń?
Hotele i obiekty noclegowe czekają na otwarcie. Kiedy będzie luzowanie obostrzeń? Pixabay
Śląskie. Hotele i obiekty noclegowe czekają na otwarcie. Wiadomo, że do 3 maja włącznie branża pozostanie zamknięta. - Obiekty noclegowe i gastronomia, a także atrakcje turystyczne - wszyscy są gotowi na otwarcie. Reżim sanitarny jest wszędzie wdrożony, a gdyby były potrzebne dodatkowe zabezpieczenia, jesteśmy w stanie je szybko uruchomić. My czekamy na uruchomienie obiektów, potrzebne jest tylko zielone światło od rządu, żebyśmy mogli normalnie funkcjonować - mówi Wojciech Rozkoszny z Rezydencji Pod Ochorowiczówką w Wiśle.

Hotele, obiekty noclegowe - cała branża jest gotowa, by normalnie funkcjonować

Nie ma co liczyć na majówkowe wyjazdy. Hotele i obiekty noclegowe pozostają zamknięte do 3 maja włącznie. Weekend w górach lub nad jeziorem? Niestety musimy o tym zapomnieć. Wyjazdy integracyjne, szkolenia w hotelach i konferencje. Większość z tych rezerwacji jest niedostępna na majówkę. Jest kilka wyjątków m.in. czynne są hotele robotnicze, a także noclegi świadczone w ramach niektórych podróży służbowych – np. medyków, kierowców wykonujących transport drogowy czy żołnierzy. To jednak sporadyczne rezerwacje. W większości obiekty noclegowe świecą pustkami. Turyści również muszą zapomnieć o majówkowym weekendzie.

- Samych rezerwacji na majówkę nie było aż tak dużo. Ludzie czekali do ostatniego momentu, bo wiedzą jaka jest sytuacja. Do tej pory było tak, że gdy tylko w telewizji była konferencja prasowa, gdzie informowano o otwieraniu obiektów hotelowych i noclegowych, to od razu rozdzwaniały się telefony i w internetowych systemach rezerwacji było widać, że tych rezerwacji z każdą chwilą przybywa - mówi Wojciech Rozkoszny, właściciel Rezydencji Pod Ochorowiczówką w Wiśle.

- Majówka, święta Bożego Narodzenia, sylwester, ferie zimowe czy wakacje to czas w branży obiektów noclegowych i hotelowych, który cieszy się większym zainteresowaniem klientów, cenny są też wyższe. Ten okres pozwala zgromadzić fundusze na nowe inwestycje czy na funkcjonowanie działalności w późniejszym czasie. Tego w tym i w minionym roku zabrakło. Oczywiście, że liczyliśmy na otwarcie branży już na majówkę, ale jesteśmy też realistami - widzieliśmy statystyki zachorowań i śmiertelności spowodowanej COVID-19. Zdawaliśmy sobie z tego sprawę - ja i znajomi z branży - że w tym roku, majówka może się po prostu nie udać. Nadzieja umiera jednak ostatnia, zwłaszcza, że majówka w miejscowościach górskich zawsze cieszyła się dużym zainteresowaniem wśród turystów - dodaje Wojciech Rozkoszny, właściciel Rezydencji Pod Ochorowiczówką w Wiśle.

W Rezydencji Pod Ochorowiczówką w Wiśle czas lockdownu wykorzystywany jest na naprawy i remonty. Niestety nowe inwestycje czy choćby prace naprawcze mogą być przeprowadzane jedynie w ograniczonym zakresie. Większość właścicieli obiektów noclegowych, głównie pensjonatów czy kwater prywatnych, została bez pomocy z zewnątrz. Z pomocy rządowych tarcz branżowych mogli skorzystać tylko nieliczni. Większość właścicieli mniejszych biznesów pozostawiona jest samym sobie.

- W normalnych warunkach - przed pandemią - czyli w tożsamym okresie sprzed dwóch lat, mielibyśmy obecnie płynność finansową. Dziś jej nie ma. W normalnych czasach były już rezerwacje majówkowe, wakacyjne, wpłacone przedpłaty - a te pieniądze pozwalały na normalne funkcjonowanie przedsiębiorstw. Dziś mamy ogromny spadek liczby rezerwacji w porównaniu to tego samego okresu z 2019 roku - zauważa Wojciech Rozkoszny, właściciel Rezydencji Pod Ochorowiczówką w Wiśle.

Sama branża gotowa jest w każdej chwili, by uruchomić w pełni działalność. W hotelach, pensjonatach czy rezydencjach wdrożone są obostrzenia sanitarne. Reżim jest zachowany. Dotyczy to także branży gastronomicznej. Przedsiębiorcy czekają na "zielone światło" od rządu. Kiedy poluzowane będą obowiązujące w Polsce restrykcje? W tym tygodniu mają zapaść kolejne decyzje, wiadomo jednak, że hotele i obiekty noclegowe pozostaną zamknięte do 3 maja włącznie.

- Obiekty noclegowe i gastronomia, a także atrakcje turystyczne - wszyscy są gotowi na otwarcie. Reżim sanitarny jest wszędzie wdrożony, a gdyby były potrzebne dodatkowe zabezpieczenia, jesteśmy w stanie je szybko uruchomić. My czekamy na uruchomienie obiektów, potrzebne jest tylko zielone światło od rządu, żebyśmy mogli normalnie funkcjonować. W większości krajów Europy hotele i obiekty noclegowe są otwarte, jak nie w pełni, to choćby dla wyjazdów służbowych. U nas legalnie może nocować w hotelu kierowca, ale już przedstawiciel handlowy nie - podkreśla Wojciech Rozkoszny, właściciel z Wisły i apeluje o otwarcie w Polsce obiektów noclegowych i branży hotelarskiej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zywiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto