Jak poprawić jakość życia osób z POChP? Domowe oczyszczacze powietrza wspierają pracę układu krążenia i łagodzą zaburzenia rytmu serca

Agata Siemiaszko
Agata Siemiaszko
Oczyszczacze powietrza polecane są szczególnie pacjentom z alergią wziewną, palącym w domu i mieszkającym na terenach o dużym zanieczyszczeniu powietrza, np. w miastach wojewódzkich lub przy fabrykach.
Oczyszczacze powietrza polecane są szczególnie pacjentom z alergią wziewną, palącym w domu i mieszkającym na terenach o dużym zanieczyszczeniu powietrza, np. w miastach wojewódzkich lub przy fabrykach. PrathanChorruangsak/GettyImages.com
Przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP) to postępujące schorzenie, które polega na stopniowym zmniejszaniu przepływu powietrza przez górne drogi oddechowe. Zazwyczaj powstaje wskutek stanów zapalnych oskrzeli lub płuc oraz przewlekłego narażenia na smog. Niedawno dowiedziono, że stosowanie domowych oczyszczaczy powietrza może łagodzić objawy choroby, a także poprawić pracę układu sercowo-naczyniowego i wzmocnić serce. Poznaj szczegóły badania.

Spis treści

Domowe oczyszczacze powietrza łagodzą objawy krążeniowe u osób z POChP

Szacuje się, że na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc na świecie choruje obecnie blisko 251 mln ludzi, natomiast w Polsce schorzenie te dotyczy już ponad 2,5 mln mieszkańców. Naukowcy od lat przyglądają się temu, jak POChP wpływa na układ sercowo-naczyniowy pacjentów. W licznych badaniach wykazano, że choroba zwiększa ryzyko rozwoju zaburzeń rytmu serca, jego niewydolności i zawału.

Niestety, nie ma jednego i skutecznego sposobu ochrony przed rozwojem tej choroby, jednak w profilaktyce i leczeniu ważne jest przede wszystkim unikanie palenia i biernego wdychania dymu tytoniowego, a także wychodzenia na zewnątrz w dni o dużym poziomie zanieczyszczenia powietrza. W takich okresach zalecane jest też nakładanie masek antysmogowych na dworzu oraz, jak się okazuje – stosowanie domowych oczyszczaczy powietrza.

Dowiedz się więcej: Jak wybrać najlepszy oczyszczacz powietrza do domu?

By sprawdzić wpływ zanieczyszczenia powietrza w pomieszczeniach na stan zdrowia osób z POChP, naukowcy postanowili zrekrutować 85 pacjentów i poddać ich szczegółowym badaniom. W pierwszej kolejności wyszkoleni technicy pobrali próbki powietrza z domów uczestników. Oceniono w nich poziom zanieczyszczeń, w tym pleśni, sierści zwierząt domowych i pyłów PM2,5. Następnie wybrano losowo 46 uczestników, którzy otrzymali dwa oczyszczacze powietrza – jeden z filtrami HEPA, a drugi węglowy. Reszta badanych otrzymała oczyszczacz „placebo”, który nie posiadał filtra.

Pacjentów obserwowano przez pół roku i cyklicznie badano u nich ciśnienie tętnicze krwi oraz echo serca. Dodatkowo każdy uczestnik analizy nosił na nadgarstku specjalny zegarek monitorujący zmienność rytmu serca.

Po przeanalizowaniu danych okazało się, że osoby korzystające z oczyszczaczy powietrza z filtrem węglowym lub HEPA odczuwały mniejsze nasilenie objawów w porównaniu z grupą placebo.

– Widzieliśmy, że zanieczyszczenie powietrza w domu, w którym ludzie spędzają większość czasu, przyczynia się do pogorszenia zdrowia układu oddechowego. Postawiliśmy hipotezę, że to zanieczyszczenie jest głównym czynnikiem powodującym choroby sercowo-naczyniowe i incydenty sercowe u osób z POChP – skomentował Sarath Raju, MD, MPH, główny autor badania.

Czy oczyszczacze powietrza mogą zmniejszyć ryzyko zawału serca i udaru mózgu u osób z POChP?

Przewlekła obturacyjna choroba płuc i choroby układu krążenia należą do najczęstszych przyczyn zgonów na świecie – podaje Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). W najnowszym badaniu naukowcom udało się udowodnić, że u pacjentów korzystających z domowych oczyszczaczy powietrza poprawiły się wskaźniki zdrowia serca, a szczególnie zaobserwowano 25-procentowy wzrost zmienności rytmu serca, a u 20 osób korzystających z oczyszczaczy z aktywnym filtrem zauważono blisko 106-procentowy wzrost zmienności rytmu serca. Są to parametry związane jest z poprawą zdrowia i wydolności tego narządu.

Dowiedz się więcej: Po czym poznać, że płuca chorują?

Badacze przyjrzeli się też najdrobniejszym pyłom, czyli cząsteczkom PM2,5. Występują powszechnie w powietrzu i mogą przedostawać się do pęcherzyków płucnych i tam wywołać stan zapalny, a to pierwszy krok do rozwoju przewlekłej obturacyjnej choroby płuc. Przenikają także do krwi. Za powietrze zdrowe do oddychania eksperci uznali stężenie pyłów nie przekraczające 12 mcg/m3, jednak na początku badania średnie stężenie tych zanieczyszczeń w domach uczestników przekraczało normę i wynosiło 13,8 mcg/m3.

– Najdrobniejsze cząsteczki (w tym pyły PM2,5) mogą być najsilniejszymi cząstkami pod względem konsekwencji zdrowotnych – skomentowała Meredith McCormack, współautorka badania. – Te cząsteczki i inne zanieczyszczenia powietrza w pomieszczeniach mogą powodować ogólnoustrojowe stany zapalne u podatnych pacjentów, takich jak osoby z POChP. Nasze badanie pokazuje również ich negatywny wpływ na zdrowie układu krążenia – podsumowała.

Zobacz: Czy od smogu może boleć żołądek? Zobacz, jakie problemy gastryczne wywołuje zanieczyszczenie powietrza.

Naukowcy dodają, że istnieje konieczność przeprowadzenia dalszych badań, które pozwoliłyby lepiej zrozumieć uzyskane zależności. Dodatkowo eksperci sugerują, że w przyszłości oczyszczacze powietrza mogą stanowić nieodłączny element leczenia pacjentów z przewlekłą obturacyjną chorobą płuc.

Źródło: Home air purifiers can improve markers of cardiovascular health in people with COPD News Medical

Botoks 2.0? Naukowcy potwierdzają

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Jak poprawić jakość życia osób z POChP? Domowe oczyszczacze powietrza wspierają pracę układu krążenia i łagodzą zaburzenia rytmu serca - Strona Zdrowia

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na zywiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie