Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jeleśnia. Tradycyjna muzyka na pocztówkach dźwiękowych to nowy projekt Fundacji 9sił

Katarzyna Dębowska
Katarzyna Dębowska
Muzyka góralska na pocztówkach dźwiękowych „Odnowione dźwięki”!
Muzyka góralska na pocztówkach dźwiękowych „Odnowione dźwięki”! Fundacja 9sił
Unikatowe pocztówki dźwiękowe zawierające niepublikowane utwory braci Byrtków z Pewli Wielkiej, powstały z inicjatywy Fundacji 9sił z Jeleśni w ramach projektu " Rok Rzemiosła w Województwie Śląskim”.

Pocztówka dźwiękowa z góralską muzyką

Kapela Byrtków pochodząca z Beskidu Żywieckiego kultywowała z dziada pradziada tradycyjną muzykę góralską. Kapelę tworzyli Edward Byrtek, jeden z najwybitniejszych dudziarzy na Żywiecczyźnie, oraz bracia, wirtuozi skrzypiec – Józef i Władysław. Byrtkowie występowali również jako soliści, ale przy różnych okazjach tworzyli tradycyjną góralską kapelę złożoną z dud żywieckich i skrzypiec.
Zapisy nutowe najbardziej charakterystycznych kawałków granych przez Kapelę- Byrtków opublikował w swojej książce "Muzyka Beskidu Żywieckiego" Józef Mikś, nieżyjący już, znawca folkloru muzycznego Żywiecczyzny.
Kapela Byrtków słynęła ze szczególnego sposobu gry, współcześnie określanego jako heterofonia, gdzie muzycy grający na skrzypcach i dudach wykonują jednocześnie taką samą melodię.

Bracia Byrtkowie byli laureatami licznych festiwali muzycznych w Kazimierzu nad Wisłą, Festiwalu Folkloru Górali Polskich w Żywcu oraz Konkursu Gry na Unikatowych Instrumentach Ludowych w Wieprzu k. Żywca.W maju 2013 r. wzięli udział w koncercie z cyklu „Muzyka źródeł”, poświęconym muzyce Beskidu Żywieckiego, który odbył się w ramach 16. Festiwalu Folkowego Polskiego Radia „Nowa tradycja”, a 2016 roku otrzymali Nagrodę im. Oskara Kolberga za Zasługi dla Kultury Ludowej.

Muzyka góralska na pocztówkach dźwiękowych „Odnowione dźwięki”!
Darek Kocemba Regionalny Ośrodek Kulturalny w Bielsku Białej

„Odnowione dźwięki” powrót do źródeł

Pomysł na unikatowy projekt muzyczny pojawił się w Fundacji 9sił z Jeleśni w 2020 r. Zakładał on wykonanie popularnych już w latach 60-tych pocztówek dźwiękowych, na których zostałaby utrwalona muzyka i śpiew znanych wykonawców ludowych, promując dzięki temu kulturę i sztukę unikatowych twórców i ich rzemiosło artystyczne

Chcemy, aby muzyka naszego regionu dotarła w różne strony świata, a dzielenie się muzyką to wspaniała rzecz. Więc tym razem w nietypowy sposób dzielimy się naszą tradycyjną muzyką, nieżyjących już i niezastąpionych „Byrtków” – mówi Monika Wróbel prezes fundacji 9sił z Jeleśni.

Na pocztówkach które powstały znalazło się 5 nagrań

  1. nagranie: Moja kochanecko otwórz łokienecko (1:55)
  2. nagranie: Góry moje góry (1:17)
  3. nagranie: Przelecioł se słowicek (1:02)
  4. nagranie: Dudecki by grały (1:49)
  5. nagranie: Bracia my som bracia (1:40)
Muzyka góralska na pocztówkach dźwiękowych „Odnowione dźwięki”!
Fundacja 9sił

Projekt ten jest powrotem do korzeni muzycznych: do utworów, pieśni wykonanych przez niegdyś najpopularniejszych muzyków ludowych z gminy Jeleśnia.

Równie ważnym zadaniem było dotarcie przez Fundację do źródeł muzycznych regionu, a także stworzenie przestrzeni na nową interpretację utworów przez współczesnych artystów- uczniów: takich jak Skład Niearchaiczny, (przykład w zaprezentowanym utworze „Bracia”) - dodaje Monika Wróbel

Projekt został dofinansowany ze środków budżetu Województwa Śląskiego w ramach Roku Rzemiosła 2022 , “Szlak Rzemiosła: Twórcy i muzycy”.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zywiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto