Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kolczasty Jeż Jerzy od piątku w kinach

Grażyna Antoniewicz
Twórcy filmu zapewniają, że zobaczymy całkiem nowe przygody Jeża Jerzego
Twórcy filmu zapewniają, że zobaczymy całkiem nowe przygody Jeża Jerzego fot, materiały prasowe
Świat wokół nas staje się coraz bardziej skomplikowany, przekonują od lat twórcy popularnego komiksu "Jeż Jerzy" - Rafał Skarżycki i Tomasz Leśniak. Nie wiadomo komu ufać, a komu nie. Więc jeśli ktoś puka do naszych drzwi o szóstej nad ranem, to możemy być pewni, że nie jest to mleczarz.

Komiksowy bohater Jeż Jerzy przyszedł na świat w Lasku Bielańskim. W dzieciństwie czuł się lepszy niż reszta jeży. Ciągnęło go do ludzi, uciekł z lasu i postanowił odnaleźć się pośród homo sapiens. Pomogli mu w tym: Yola, skejci, piwo i cannabis. Teraz błąka się po świecie, gdzie przyjaciele okazują się wrogami, a wrogowie przyjaciółmi. Życie od śmierci oddziela granica ostrza noża.

Kolczasty bohater wchodzi jutro na ekrany kin. Jest to film animowany. Czy rozbawią nas perypetie jeżdżącego na desce luzaka, który z czapką, zwróconą daszkiem do tyłu, plącze się po warszawskim osiedlu, kpi z autorytetów i zadaje się z kobietami lekkich obyczajów?

Jeż Jerzy nienawidzi skinów i moherowych beretów. Nie istnieje dla niego dylemat - kupić kwiaty dla ukochanej czy butelkę piwa - słuszne rozwiązanie jest tylko jedno.

Jak zapewniają twórcy, na dużym ekranie zobaczymy całkiem nowe przygody Jeża Jerzego, choć dojdzie też do spotkania z postaciami, które czytelnicy znają już z kart komiksu.

Nie ustaje moda na filmowanie obrazkowych historii. Powodzeniem cieszą się filmowe przygody Galów Asteriksa i Obeliksa. Bohaterów tych stworzyli w 1959 roku scenarzysta Rene Goscinny i francuski rysownik Albert Uderzo. Na podstawie komiksów o Asteriksie nakręcono siedem filmów animowanych oraz dwa filmy fabularne z gwiazdami francuskiego kina: Gerardem Depardieu i Christianem Clavierem. Film animowany "Asteriks i wikingowie" - zrealizowany na podstawie komiksu, kosztował 25 mln dolarów. Na ekrany kin z kart komiksu trafił także najlepszy szeryf na Dzikim Zachodzie - Lucky Lucke. Narodził się w 1947 roku, a wymyślił go belgijski rysownik Morris. Także Kaczor Donald i Sknerus McKwacz fikcyjne postacie ze świata Disneya, stworzone przez Carla Barksa, po raz pierwszy pojawiły się w komiksie. Filmowym hitem stał się "Persepolis" Marjane Satrapi, długo by wymieniać komiksowe przeboje w kinie. Polski komiks również interesował filmowców. Najsłynniejsza ekranizacja to "Przygody koziołka Matołka", gdzie wykorzystano postać stworzoną przez Kornela Makuszyńskiego i Mariana Walentynowicza. Komiksy jednak w polskim filmie wielkiego szczęścia nie miały. Film "Wśród złodziei marzeń" o przygodach Tytusa, Romka i Atomka wg komiksu Papcia Chmiela nie był sukcesem. Kilka lat temu ukazały się 15-minutowe "Urodziny Mirmiła" według komiksu Janusza Christy - pomyłka!

Wracając do filmu, którego bohaterem jest Jeż Jerzy, jak powstawała ta animacja?
- Przez pierwsze trzy miesiące produkcji trzej reżyserzy (Wojtek Wawszczyk, Kuba Tarkowski i Tomek Leśniak) analizowali mój scenariusz i tworzyli obrazkowy scenopis - mówi Rafał Skarżycki. - Owocem ich pracy było 45 wielkich arkuszy papieru pakowego wypełnionego małymi, brzydkimi rysunkami.

Budżet był skromny, ekipa niewielka. Film postanowiono zrealizować w technice wycinanki - z której przed laty słynęła "polska szkoła animacji". Każdy element (postać, tło) został ręcznie narysowany i pokolorowany. Postaci dzielone były na mniejsze części (palce, dłoń, przedramię, ramię, itp.) i każdy z takich elementów był ręcznie poruszany. Dzięki zastosowaniu animacji komputerowej można było dodatkowo uelastycznić poruszane elementy, co dodało ruchom miękkości i organiczności. Każde ujęcie, nawet takie, które trwa w filmie mniej niż sekundę, musiało być ręcznie namalowane (co trwało od jednego do trzech dni). W filmie jest ponad 1100 ujęć.

Jeż Jerzy mówi głosem Bernarda Szyca, Lilka dziwka o złotym sercu to Wojciech Maleńczuk. "Kawa, malago, figo, fago, kobieta nago" to jeden z jej ulubionych zwrotów. Ponadto głosu użyczyli postaciom Maria Peszek, Krystyna Tkacz, Jarosław Boberek i inni. Jeden z najbardziej prestiżowych festiwali filmowych w USA - South By Southwest (SXSW) Film Festival, zakwalifikował film "Jeż Jerzy" do kategorii "Międzynarodowa Premiera".

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto