Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa na Żywiecczyźnie. Podsumowanie roku działania

JM
Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa na Żywiecczyźnie ma już rok. Sprawdziliśmy jak sprawdza się w praktyce. Przypominamy także jak funkcjonuje.

Niedawno upłynął rok od momentu, kiedy w województwie śląskim zaczęła funkcjonować Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa. Dzięki niej mieszkańcy mogą przekazywać policji informacje na temat tego co ich niepokoi. To sposób na łatwy i szybki kontakt ze stróżami prawa.

Jak sprawdza się on w praktyce? - Do 1 października otrzymaliśmy 1217 zgłoszeń, z czego 461 zostało potwierdzonych przez policjantów. Najczęściej dotyczyły one przekraczania prędkości, złego parkowania, a także spożywania alkoholu w miejscach niedozwolonych - mówi asp. sztab. Mirosława Piątek, rzeczniczka Komendy Powiatowej Policji w Żywcu.

Jak nanieść zgłoszenie na mapę? To proste, wystarczy wpisać w wyszukiwarkę internetową hasło Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa i po wyświetleniu strony wejść na nią, a następnie zaakceptować regulamin (można to zrobić także poprzez stronę internetową każdej komendy). W kolejnym kroku przybliżyć mapę, wyszukać konkretną miejscowość, ulicę, a nawet posesję i za pomocą symbolu „+” dodać rodzaj zagrożenia. Wybieramy go ze specjalnego katalogu, który wyświetli się po naciśnięciu ikony „+”. Do wyboru mamy 24 kategorie. Po wybraniu jednej z nich wystarczy zaznaczyć ikonę „Zgłoś”, a nasza informacja automatycznie zostanie naniesiona na mapę. Przed jej wysłaniem można też podać datę zdarzenia, porę dnia oraz jego opis, a także dodać załączniki. Każda nowa informacja naniesiona na mapę będzie się wyświetlała na zielono. Kiedy kolor zmieni się na żółty będzie to oznaczało, że zgłoszenie podlega weryfikacji. Ostatecznie kolor zgłoszenia może przybrać barwę czerwoną - w przypadku potwierdzenia zagrożenia lub szarą - kiedy podczas weryfikacji zgłoszenie nie zostanie potwierdzone.

- Mapa nie służy do zgłaszania pilnej potrzeby przybycia patrolu policji. W takim przypadku należy tradycyjnie wybrać jeden z numerów alarmowych - zastrzegają stróże prawa.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej. Budowa w Żukowie (kwiecień 2024)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zywiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto