Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Krótko o Wigilii z etnografem. Niektóre wigilijne tradycje na Żywiecczyźnie już niestety zaginęły

ŁUG
Barbara Rosiek, etnograf z Muzeum Miejskiego w Żywcu.
Barbara Rosiek, etnograf z Muzeum Miejskiego w Żywcu. fot. Łukasz Gardas
Z Barbarą Rosiek, etnografem z Muzeum Miejskiego w Żywcu, rozmawia Łukasz Gardas

Już dzisiaj Wigilia Świąt Bożego Narodzenia. Jak ten dzień wyglądał kiedyś u górali na Żywiecczyźnie, a jak obchodzimy go obecnie? Czy na naszym terenie zaginęły jakieś ciekawe, cenne tradycje?
Dawniej gospodarz domu, czyli ojciec dopiero w Wigilię rano przynosił do izby choinkę, tak zwaną połaźnicę i składał domownikom życzenia - powinszowania. Najczęściej była to jodła, rzadziej świerk. W Żabnicy była jeszcze dodatkowo taka ciekawa tradycja, że zanim zaczęło się ubierać świeżą połaźnicę, trzeba było pochować wcześniej wszystkie pozostałości z ubiegłorocznego drzewka. Gałązki często przez cały rok wisiały bowiem pod obrazami, leżały na meblach. Trzeba było je więc całkowicie usunąć z domu. Paliło się je w jakimś naczyniu w domu, ogrzewało się nad tym ręce, a popiołem posypywało się racie krowie. Wierzono, że przez to po zimie gdy wyjdzie na pastwisko nie będzie ich sobie obijała chodząc po kamieniach, bo to przyniesie jej zdrowie.

A jak wyglądała sama choinka?
Drzewko było symbolem życia i obfitości. Dawniej nie wieszano na nim tylu sztucznych ozdób jak teraz. Dawało się natomiast między innymi jabłka oraz orzechy, a nawet cebulę i czosnek. Na drzewko dawano też piernikowe ciastka na przykład w kształcie gwiazdek, czy księżyca. Chodziło o to, by pozyskać przychylność natury.

od 7 lat
Wideo

Krzysztof Bosak i Anna Bryłka przyjechali do Leszna

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zywiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto