Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ks. Zdzisław Dzidek za Mariana Buczka. Co z wymianą dokumentów?

Jakub Marcjasz
W Żywcu nie będzie już ulicy Mariana Buczka. W zamian pojawi się ul. ks. Zdzisława Dzidka. Zmiana nazwy jest konieczna w związku z ustawą o dekomunizacji nazw ulic. Pytamy o wymianę dokumentów w związku z tą decyzją.

Przypomnijmy. Ustawa z 1 kwietnia 2016 roku o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej nakłada ona na samorządy obowiązek zmiany dawniej nadanych nazw, jeśli związane są one z osobami, wydarzeniami i datami, które są zakazane według ustawy. W Żywcu dotyczy to jednej ulicy, właśnie Mariana Buczka, który był - jak można przeczytać na stronach Instytutu Pamięci Narodowej - działaczem stalinowskiej konspiracji na terenie Rzeczypospolitej Polskiej w latach 20. i 30. XX wieku.

W ostatni poniedziałek w klubie „Śrubka” w Żywcu odbyło się spotkanie z mieszkańcami ulicy Mariana Buczka w Żywcu. I to wówczas zebrani zdecydowaną większością głosów zaakceptowali propozycję władz miasta, aby nowym patronem ich ulicy Mariana został ksiądz kanonik Zdzisław Dzidek - to pierwszy proboszcz parafii p. w. Chrystusa Króla w Żywcu-Sporyszu.

- Przy nadawaniu nazw ulic, placów, skwerów, mostów i innych obiektów użyteczności publicznej władze miasta realizują politykę upamiętniania osób szczególnie zasłużonych dla miasta Żywca, konsultując swoje decyzje z mieszkańcami oraz organizacjami społecznymi, które zajmują się problematyką historii naszego miasta. Było to drugie spotkanie w tej sprawie i z satysfakcją mogę powiedzieć, że były to konsultacje w pełni merytoryczne, w których istniało doskonałe porozumienie samorządu i mieszkańców, za co bardzo serdecznie dziękuję - mówi Antoni Szlagor, burmistrz Żywca.

Uchwała w czwartek została jednogłośnie przyjęta przez Radę Miasta w Żywcu. Zacznie obowiązywać 14 dni po opublikowaniu jej w Dzienniku Urzędowym Województwa Śląskiego.

Ważne informacja dla mieszkańców ulicy: dotychczasowa numeracja budynków pozostaje bez zmian. Zgodnie z przepisami mieszkańcy (osoby fizyczne) zwolnione są z obowiązku wymiany dokumentów tożsamości, praw jazdy i dowodów rejestracyjnych pojazdów, aż do upływu terminu ich ważności. Wolne od opłat są pisma oraz postępowania sądowe i administracyjne w sprawach dotyczących ujawnienia w księgach wieczystych oraz uwzględnienia w rejestrach, ewidencjach i dokumentach urzędowych zmiany nazwy. Mieszkańcy powinni przekazać aktualne dane podmiotom, z którymi mają zawarte umowy jeżeli taki obowiązek wynika z tych umów np. umowy z instytucjami bankowymi, telekomunikacyjnymi oraz wszelkie inne umowy cywilno-prawne; pracodawcy; sądom i innym organom przed, którymi toczą się postępowania, w których mieszkaniec jest uczestnikiem. Mieszkańcy ulicy ponoszą natomiast koszty związane ze zmianą pieczątek osobistych lub firmowych, wizytówek, a także ewentualnych szyldów, banerów reklamowych i reklam.

Przedsiębiorcy powinni pamiętać o zmianie danych w rejestrach i ewidencjach, a także zmiany wpisu w CEIDG.

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Ks. Zdzisław Dzidek za Mariana Buczka. Co z wymianą dokumentów? - Żywiec Nasze Miasto

Wróć na zywiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto