Lokalni bohaterowie inspirują. Nasi ludzie wśród nich [ZDJĘCIA]

JM, SLASKIE.PL
Anna Jafernik z Żywca, Szymon Waluś z Rajczy, a także Marta Matuszna Wejchenig, Małgorzata Młynarz, Małgorzata Filary Furowicz, Brygida Sordyl, Rafał Bałaś, Maksymilian Czerwiński, czyli Fundacja Braci Golec z Milówki - wszyscy oni znaleźli się wśród 30 bohaterów, którzy stali się twarzami akcji „Śląskie. Tu działamy. Lokalni bohaterowie inspirują”.

Celem akcji jest motywowanie mieszkańców regionu do oddolnych działań na rzecz najbliższego otoczenia oraz uświadomienie im, że przyszłość zależy tylko od nich. Inspiracją do takich działań mogą być właśnie lokalni bohaterowie. Wystawa prezentująca samych bohaterów oraz ich działania jest prezentowana w holu Dworca Głównego w Katowicach.

„To dla mnie wielkie wyróżnienie, że mogę spotkać tu ludzi, których na co dzień podziwiam. Staram się organizować różne akcje społeczne – zaczynałem od rajdu rowerowego, potem były kina letnie czy akcja wymiany ubrań „ciepłodzielnia”, wieczory z grami planszowymi w parku. Pomaganie innych zmienia nas samych i nasze postrzeganie świata i sprawia, że się chce bardziej, że trudno się potem zatrzymać” – tłumaczy Rafał Wypior z Rudy Śląskiej.

W gronie lokalnych bohaterów są miejscy aktywiści, lokalni liderzy, społecznicy oraz inne osoby związane z województwem śląskim, które wykazują się energią, aktywnością i chęcią zmiany otoczenia, albo – tak jak w przypadku przedstawicieli fundacji „Leżę i pracuję” – zmieniają sposób myślenia o niepełnosprawności.

„Ludzie niepełnosprawni mogą normalnie pracować, wystarczy im stworzyć do tego odpowiednie warunki. Czasem nie trzeba się w tym celu ruszać z domu, a pracę można wykonywać zdalnie. To kwestia odpowiedniej motywacji, otoczenia i ludzi, którzy w tym pomagają – przekonuje Artur Szaflik z „Leżę i pracuję”.

Spośród dziewięćdziesięciu zgłoszeń wybrano trzydziestu bohaterów, których zaproszono do sesji fotograficznej. Jej efekty można oglądać do 22 października w hali Dworca Głównego w Katowicach. Później mobilna wystawa zostanie zaprezentowana też w Rybniku, Częstochowie i Bielsku-Białej.

„To kolejny przykład partycypacji społecznej w regionie. Przez historie i sylwetki tych ludzi, którzy znaleźli się na wystawie, chcemy pokazać, że warto działać, warto realizować pasje i marzenia, jednocześnie wspierając innych. My pokazujemy efekty ich pracy, żeby na ich przykładzie zmotywować innych, by wzięli sprawy w swoje ręce i nie bali się angażować społecznie” – podkreślał Maciej Gramatyka, dyrektor Wydziału Komunikacji Społecznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego.

Kolejnymi elementami akcji są filmowe wywiady oraz video vlogi autorstwa samych bohaterów. Zostaną one opublikowane na urzędowym kanale YouTube oraz na stronie turozmawiamy.slaskie.pl. Dodatkowo powstać ma dostępna dla wszystkich księga motywacji, czyli instrukcja „jak zmieniać świat” składająca się z internetowych wykładów bohaterów oraz dziesięciu filmów przedstawiających ich działania. Finałem akcji będzie spotkanie z gościem specjalnym – Jurkiem Owsiakiem.

Pomysłodawcą i organizatorem akcji „Lokalni Bohaterowie inspirują” jest Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego. Partnerem wydarzenia jest Muzeum Śląskie w Katowicach.

Na następnej stronie prezentujemy sylwetki bohaterów z Żywiecczyzny.

Anna Jafernik (Żywiec)
Liderka, animatorka, pomysłodawczyni projektów społecznych i kulturalnych związana z Żywiecką Fundacją Rozwoju. Koordynatorka Programu Działaj Lokalnie na Żywiecczyźnie. Współorganizatorka programu YouthBank Żywiecki aktywizującego młodzież do działalności społecznej. Współkoordynatorka Programu Żywiec z pasją obejmującego konkurs stypendialny i mechanizm finansujący we współpracy z biznesem. Autorka Debat Oksfordzkich dla młodzieży.

Aktywnie wspierająca Kino Janosik – poprzez liczne działania PR, w tym akcję KinoSzkoła.

W swojej pracy najbardziej lubi angażować ludzi w inicjatywy, które dla nich samych stanowią inspirację zawodową. Mocno wierzy w to, że nie nowe ulice, czy mosty, ale ludzie tworzą klimat każdej miejscowości.

Szymon Waluś (Rajcza)
Urzędnik, ale przede wszystkim społecznik specjalizujący się w klimatach kulturalnych, sportowych i rozwojowych. Inicjator Towarzystwa Sportów Górskich Młóckarnia – organizacji zajmującej się animacją środowiska lokalnego poprzez aktywności górskie. Pomysłodawca cyklicznej akcji CZYSTE BESKIDY. Lider projektu BESKID ŻYWIECKI – mającego na celu ujednolicenie promocji regionu transgranicznego poprzez utworzenie marki terytorialnej. Działacz Fundacji Energia Społeczna.

Marta Matuszna Wejchenig, Małgorzata Młynarz, Małgorzata Filary Furowicz, Brygida Sordyl, Rafał Bałaś, Maksymilian Czerwiński (Fundacja Braci Golec z Milówki)
Zgrany zespół ludzi dla których ważny jest rozwój regionu poprzez świadomych swojej kultury i tożsamości mieszkańców. W ramach działalności Fundacja angażuje młodych i starszych do propagowania regionalnej kultury „żywej”. Autorzy projektów edukacyjnych: Letnie Warsztaty Artystyczne, Etnika Symfonicznie, Przestrzeń dla Pieśni, Ogniska Twórczości Artystycznej.

Magdalena Boczarska o swojej roli w serialu "Król"

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.