Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mieszkaniec Rajczy znęcał się nad rodziną. Musiał opuścić mieszkanie, ma dozór i zakaz zbliżania się do bliskich. Jak pomagać ofiarom?

Bartosz Żołnierczyk
Bartosz Żołnierczyk
Funkcjonariusze policji z Rajczy zatrzymali 42-letniego mieszkańca powiatu żywieckiego. Mężczyzna, mimo że był już wcześniej karany za znęcanie się nad bliskimi, nie zmienił swojego zachowania i dalej stosował wobec nich przemoc. Na wniosek śledczych, prokurator objął go policyjnym dozorem, nakazał mu opuszczenie domu oraz zakazał zbliżania się do bliskich.

Mieszkaniec Rajczy znęcał się nad rodziną. Robił to kolejny raz

W sobotę dyżurny komisariatu Policji w Rajczy otrzymał informację, że w jednym z domów doszło do awantury. Na miejsce natychmiast pojechali policjanci.

42-latek stosował przemoc wobec swoich bliskich, wyzywał ich, prowokował awantury, groził zabójstwem i spaleniem domu. Okazało się, że mężczyzna był już wcześniej karany za znęcanie się. Mimo to, nie zmienił swojego zachowania i nadal był agresywny wobec domowników. 42-latek został zatrzymany i trafił do policyjnego aresztu. Usłyszał zarzut. Na wniosek śledczych prokurator objął go policyjnym dozorem, nakazał mu opuszczenie domu, który zajmował wspólnie z pokrzywdzonymi oraz zakazał mu zbliżania się do nich. Za popełnione przestępstwo grozi mu kara nawet 5 lat więzienia - informuje KP w Żywcu.

Jak sobie pomóc?

Aby skutecznie przeciwstawić się przemocy fizycznej i psychicznej, należy przełamać strach i pozwolić sobie pomóc. Każda osoba, która padła ofiarą takich zachowań, może liczyć na wsparcie policjantów oraz innych placówek. Ważne również jest to, aby na przemoc domową reagowali także sąsiedzi oraz bliscy ofiar. To pomoże odpowiednim podmiotom skutecznie działać. Bierne przyglądanie się sytuacji na pewno nic nie zmieni, a jeden sygnał może pomóc uniknąć tragedii.

- Mundurowi zawsze reagują na wszelkie informacje mogące świadczyć o tym, że w danym domu czy mieszkaniu dochodzi do przemocy. Dzięki procedurze „Niebieska Karta” w działania te zaangażowanych jest wiele instytucji, po to, aby jak najlepiej pomóc pokrzywdzonym. W przypadku, gdy policjanci potwierdzą, że przemoc jest zjawiskiem powtarzającym się, prowadzone jest wówczas postępowanie dotyczące przestępstwa. Jego sprawcy nie pozostają bezkarni i mogą trafić za kratki nawet na 5 lat. Prokurator, oprócz przedstawienia zarzutów, może orzec wobec nich odpowiednie środki karne - informuje KP w Żywcu.

Przypominamy również, że trwa Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem. Osoby doświadczające przemocy mogą uzyskać bezpłatne porady prawne oraz psychologiczne, które udzielane są w sądach, prokuraturach, komendach Policji, a także w siedzibach prawniczych samorządów zawodowych i organizacji pozarządowych. Porad udzielą prokuratorzy, asystenci sędziów, referendarze, adwokaci, radcowie prawni, aplikanci, policjanci, psycholodzy, kuratorzy sądowi oraz inni specjaliści.

Fundusz Sprawiedliwości

Fundusz Sprawiedliwości zapewnia natychmiastową i bezpłatną pomoc doraźną osobom pokrzywdzonym przestępstwem, świadkom oraz osobom im najbliższym, w tym osobom pokrzywdzonym zbrojną agresją na Ukrainie.

FUNDUSZ SPRAWIEDLIWOŚCI
Zachęcamy też do kontaktu z całodobową Linią Pomocy Pokrzywdzonym +48 222 309 900. Infolinia jest dostępna całodobowo, w tym w języku angielskim, rosyjskim i ukraińskim.

Więcej na temat placówek świadczących pomoc mogą Państwo znaleźć TUTAJ.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zywiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto