Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mobilna linia energetyczna w Łodygowicach. Pierwsza taka w Polsce

JM
Tauron Dystrybucja uruchomił pierwszą w Polsce mobilną linię energetyczną wybudowaną ze słupów kompozytowych i elastycznych kabli wielokrotnego użytku. Po raz pierwszy była używana podczas remontu w Łodygowicach.

Linia, którą dysponuje Tauron, ma blisko kilometr długości. Może być wykorzystywana do dostarczania energii elektrycznej na place budów, na potrzeby dużych imprez masowych lub zastępować istniejącą linię w przypadku jej modernizacji lub awarii. Linia serwisowa zastępuje także pracę agregatów prądotwórczych, co jest korzystne dla środowiska naturalnego.

Pierwszym zadaniem uruchomionej przez Tauron linii serwisowej było zasilenie 4,8 tys. klientów z Łodygowic podczas trwającego niedawno remontu linii średniego napięcia o długości 37 km.

Modernizacja objęła wymianę słupów i przewodów na odcinku ponad 4 km, budowę linii kablowej długości ponad 0,5 km oraz wymianę dwóch stacji transformatorowych. Po analizach okazało się, że aby przeprowadzić prace, około 740 gospodarstw domowych w ciągu 11 dni miałoby kilkugodzinne wyłączenia prądu, a pozostali klienci byliby narażeni na bardzo częste krótkotrwałe przerwy w dostawie energii.

- Zdecydowaliśmy, że najlepszym rozwiązaniem będzie wybudowanie 600-metrowej mobilnej linii serwisowej. Zakładamy, że dzięki temu blisko czterokrotnie zmniejszy się ilość niedostarczonej energii, a częstotliwość przerw obniży o 40 procent - mówi Mirosław Janik, dyrektor Departamentu Utrzymania Sieci w Tauron Dystrybucja.

Elementy wykorzystane do budowy linii są lekkie i zarówno ich transport, jak i wykonanie nie wymagają stosowania ciężkiego sprzętu, a postawienie nie wymaga prowadzenia prac ziemnych. Montaż odbywa się na miejscu. Słup przykręcany jest do stalowej podstawy położonej bezpośrednio na ziemi. W przypadku ułożenia na gruncie jest ona kotwiona specjalnymi szpilkami. Stabilizację ustawienia w zapewniają betonowe belki układane na podstawie. Po rozwieszeniu kabla jego nadmiar pozostaje na bębnie. Wszystkie elementy wykorzystane do budowy linii mogą być ponownie, wielokrotnie wykorzystane.

- Niezawodność i ciągłość dostaw energii elektrycznej ma coraz większe znaczenie dla naszych klientów, dlatego mobilna linia serwisowa to kolejne rozwiązanie techniczne, po pracach pod napięciem i przewoźnych agregatach prądotwórczych, które pozwala nam ograniczać przerwy podczas prac inwestycyjnych i modernizacyjnych - dodaje Mirosław Janik.

Elementem ułatwiającym korzystanie z nowej technologii jest przyczepa serwisowa do przewożenia słupów i podstaw do ich ustawienia. Zamontowano na niej bęben ułatwiający zwijanie i oczyszczenie powłoki kabla podczas demontażu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na zywiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto