Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Muzeum Miejskie w Żywcu.Zapomniane meble [ZDJĘCIA]

Jakub Marcjasz
Muzeum Miejskie w Żywcu w 80-tą rocznicę prezentuje dawne meble właścicieli Żywca oraz mieszczan.

Zwiedzając wystawę historyczną w Starym Zamku w Żywcu można zobaczyć XIX-wieczny, biedermeierowski salonik oraz gabinet Karola Stefana Habsburga z meblami z przełomu XIX i XX wieku. Obecnie muzeum, które w tym roku obchodzi 80-tą rocznicę powstania, pokazuje także nieprezentowane wcześniej meble. - Nasze muzeum nie jest nastawione na kolekcje mebli, ale w związku z tym, że zwiedzający lubią oglądać jak w przeszłości mieszkano, dlatego postanowiliśmy pokazać kilka obiektów z naszego magazynu - tłumaczy Dorota Firlej, kustosz Muzeum Miejskiego w Żywcu.

Salonik biedermeier
Salonik znajduje się w tzw. ryzalicie, czyli części Starego Zamku, która została dobudowana w XVIII wieku. Warto zaznaczyć, że zwiedzający mogli go oglądać od początku istnienia żywieckiej placówki muzealnej.
W salonie prezentowana jest kolekcja biedermeierowskich mebli: sofa, okrągły stół, krzesła, serwantka, w której znajduje się porcelana, kryształy oraz srebra z przełomu XIX i XX wieku.
- Biedermeier jest pierwszym nastrojowym, wygodnym stylem mieszczańskim, który odzwierciedla gospodarczą i kulturalną pozycję mieszczaństwa w 1 połowie XIX wieku. Wnętrza i meble biedermeierowskie miały być wygodne, przytulne, a przy tym nienagannie wykonane - opowiada Dorota Firlej, która dodaje, że takich mebli jest najwięcej w zbiorach muzeum. Wynalazkiem tego stylu meblarskiego jest tzw. „lepszy pokój”, czyli salonik, charakterystyczny produkt mieszczańskiej oszczędności. Salonik był wyłączony z codziennego użytku. Wstawiano tam najatrakcyjniejsze meble, zastawy, obrazy, które miały jedynie dekorować. Był to pokój, w którym przyjmowano gości, nienaganny, wytworny i modny. Biedermeier kreował jasne odmiany drewna – czereśnie, gruszę, klon, jesion, topolę. Cechami charakterystycznymi były wygięte nogi, oparcia, meble o miękkich, falistych kształtach.

Pokaz mebli
Wśród najstarszych mebli są skrzynie barokowe ze zbiorów Habsburgów, które pochodzą najprawdopodobniej jeszcze z dawnego wyposażenia Starego Zamku, a jakie do dzisiejszych czasów praktycznie się nie zachowało. Jest też wielka szafa barokowa z XVIII wieku. Poza tym wyjątkowe elementy wyposażenia, do tej pory nieprezentowane, jak gotowalnia, czyli inaczej toaletka, niciak - mebel, w którym panie przechowywały nici, igle, naparstki, czy grzybek do cerowania. Nie brakuje także ogromnej komody (te meble w Żywcu nazywane były preskami), w których mieszczki przechowywały strój żywiecki. Dlatego komody są bardzo duże i mają pojemne szuflady.

- Na meblach można zobaczyć zastosowaną technikę intarsji, czyli technikę zdobniczą polegającą na wykładaniu powierzchni mebli drewnianych innymi, pokolorowanymi gatunkami drewna. Jest bardzo popularna i praktycznie na każdym naszym meblu można ją oglądać. Jest także sygnatura “duże H” z konkretną liczbą, co jest dowodem na to, że ten mebel znajdował się kiedyś w Pałacu Habsburgów i został zinwentaryzowany - mówi Dorota Firlej.
Przypomnijmy, że dodatkowo w Pałacu Habsburgów można oglądać biały salon, gabinet Karol Stefana Habsburga, a także buduar Marii Teresy.

3
Muzeum Miejskie w Żywcu zaprasza na lekcje muzealne pn. “Meble naszych przodków”. Czy wiesz co to preska, niciak, gotowalnia, serwantka? - tego będzie można dowiedzieć się podczas zajęć. To oferta skierowana nie tylko do uczniów, ale także do grup zorganizowanych. Szczegóły na temat projektu można uzyskać pod nr tel 33 861 21 24 (wewn. 23). Cena to 3 zł od osoby.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Muzeum Miejskie w Żywcu.Zapomniane meble [ZDJĘCIA] - Żywiec Nasze Miasto

Wróć na zywiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto