Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Na Żywiecczyźnie bezrobocie przekroczyło już 13 procent! Czy można zahamować ten niepokojący wzrost?

Łukasz Gardas
Tu na razie jest ściernisko... - śpiewają bracia Golcowie w jednym ze swoich przebojów. W Wieprzu grunty po byłych PGR-ach też stoją jeszcze niezagospodarowane. Część terenów kupuje firma Żywiec Zdrój i do dwóch lat wzniesie tam nowa fabrykę. Gmina Radziechowy-Wieprz chce zmienić Plan Zagospodarowania Przestrzennego, by znaleźć nabywców również na kolejne pola.
Tu na razie jest ściernisko... - śpiewają bracia Golcowie w jednym ze swoich przebojów. W Wieprzu grunty po byłych PGR-ach też stoją jeszcze niezagospodarowane. Część terenów kupuje firma Żywiec Zdrój i do dwóch lat wzniesie tam nowa fabrykę. Gmina Radziechowy-Wieprz chce zmienić Plan Zagospodarowania Przestrzennego, by znaleźć nabywców również na kolejne pola. Fot. Łukasz Gardas
W powiecie żywieckim mamy duże bezrobocie. Na koniec lutego wynosiło 13,6 proc. Dla porównania w skali całego naszego województwa jest to 10,8 proc., natomiast całego kraju 13,2 proc.

Na koniec marca w Powiatowym Urzędzie Pracy zarejestrowanych było dokładnie 7616 bezrobotnych. W stosunku do lutego liczba ta zmniejszyła się o 100 osób.
- Jeszcze większego spadku spodziewamy się w tym miesiącu - mówi Barbara Chudy z żywieckiego PUP.

Oprócz bowiem tego, że ruszyły już prace sezonowe (najwięcej rąk do pracy potrzeba w branży budowlanej), Urząd Pracy rozpoczyna także z aktywnymi formami przeciwdziałania bezrobociu.
- Będą to przede wszystkim staże oraz prace interwencyjne. Organizować będziemy również szkolenia podnoszące kwalifikacje zawodowe, a także przydzielane będą środki na rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej i tworzenie nowych miejsc pracy - tłumaczy Chudy.

Niestety w tym roku środków na wszystkie te działania jest znacznie mniej niż w poprzednich latach. Na cały 2011 rok żywieckiemu PUP przydzielono na ten cel tylko 6,4 mln. zł, podczas gdy w zeszłym roku urząd na to samo dostał aż 17,2 mln. zł.
- Dlatego będziemy szukać dodatkowych, zewnętrznych źródeł finansowania - zapewnia Chudy.

Sporo osób z Żywiecczyzny liczy na pracę m.in. na obszarach działania katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. W ubiegłym roku przyłączono do niej część gruntów w Wieprzu, użytkowanych dotychczas rolniczo, a także teren po byłym terminalu granicznym w Zwardoniu. Inwestorzy wchodzący na tereny objęte strefą mogą liczyć m.in. na duże ulgi podatkowe.

Na pierwszą z wymienionych lokalizacji właśnie udało się pozyskać pierwszego inwestora. Teren liczący około 4 ha kupuje jeden ze znanych producentów wody mineralnej.
- W 2013 roku planujemy wybudować w tym miejscu kolejny zakład produkcyjny - zdradza Małgorzata Myszka-Mikłusiak z firmy Żywiec Zdrój.

Samorządowcy bardzo się cieszą, ponieważ już na samym początku rozpoczęcia działalności fabryki, ma powstać około 30 miejsc pracy.
- To również dodatkowe i niemałe dochody dla budżetu gminy z tytułu podatków, a także szansa, że kolejni inwestorzy też zainteresują się tymi terenami - podkreśla Grzegorz Figura, wójt gminy Radziechowy-Wieprz.

Jednak 30 nowych miejsc pracy dla liczącej ponad 150 tysięcy mieszkańców Żywiecczyzny, to wciąż kropla w morzu potrzeb.

Czy Twoim zdaniem można coś zrobić, by zmniejszyć wysokie bezrobocie na Żywiecczyźnie lub przynajmniej doprowadzić do sytuacji, by zahamować występujący od pewnego czasu niepokojący wzrost bezrobocia na naszym terenie?
Skomentuj poniżej lub napisz na: [email protected]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zywiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto