Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nadchodzi telewizja cyfrowa. Będzie w każdym domu?

WIK
Więcej programów o lepszej jakości, czyli bliża się prawdziwa rewolucja. W Polsce trwa budowa naziemnej telewizji cyfrowej. Zmiana sygnału z analogowego na cyfrowy nastąpi w 2013 r., ale już teraz można popróbować dobrodziejstw cyfry - pisze Witold Kożdoń

W całym kraju trwa budowa naziemnej telewizji cyfrowej. Zmiana sygnału z analogowego na cyfrowy ma nastąpić ostatecznie w lipcu 2013 r. Mieszkańcy Podbeskidzia już dzisiaj mogą się przekonać o zaletach nowej technologii. Telewizyjny nadajnik na Skrzycznem prawie od roku nadaje sygnał cyfrowy.
Cyfrowe programy
Na Skrzycznem działają już dwa tzw. multipleksy, dzięki temu nadawanych jest 15 cyfrowych programów - mówi Marian Kastelik, założyciel Stowarzyszenia Media i Administracja dla Podbeskidzia w Żywcu, który zabiegał o nadawanie telewizji w Beskidach w standardzie cyfrowym. - Powinni nas traktować jak mieszkańców Krakowa czy Warszawy, ale u nas zawsze były kłopoty z odbiorem telewizji. Jedynka, Dwójka, Polsat. Na tym z reguły się kończyło, a i tak trzeba było biegać z anteną po podwórku, by coś złapać - wspomina.
Teraz sytuacja się zmieni. Naziemna telewizja cyfrowa gwarantuje bowiem lepszą jakość obrazu i dźwięku oraz dostęp do większej liczby kanałów. Dzięki tej technologii możliwe jest korzystanie z dodatkowych funkcji multimedialnych, takich jak video na życzenie, dodatkowe ścieżki dźwiękowe (np. pozwalające na uzyskanie przestrzennych efektów dźwiękowych), napisy w różnych wersjach językowych czy rozbudowane systemy informacji tekstowo-obrazowej.
Do odbioru telewizji cyfrowej niezbędny jest telewizor z tunerem DVB-T (zgodnym z MPEG-4), ale starsze odbiorniki wystarczy wyposażyć w zewnętrzny dekoder, tzw. set-top-box. Urządzenie to również umożliwia odbiór cyfrowej telewizji nawet telewizorom kineskopowym.
Okres przejściowy
Równolegle z nadawaniem telewizji analogowej uruchamiane są multipleksy cyfrowe - mówi Kastelik i dodaje, że analogowy nadajnik Wisła/Skrzyczne zostanie wyłączony 19 marca 2013 r. Zastąpi go sygnał cyfrowy płynący z tzw. multipleksów, czyli "cyfrowych paczek" zawierających zestawy telewizyjnych programów.
- Ze Skrzycznego nadają już dwa takie multipleksy. Ważne, że jest to emisja stała. Mając odpowiedni telewizor lub modem można oglądać naziemną telewizję cyfrową, jeśli antena "widzi" Skrzyczne, bo w powiecie cieszyńskim są miejsca, gdzie sygnał ze Skrzycznego nie dochodzi - mówi Kastelik. Przypomina jednak, że cyfrowy sygnał emitowany jest także z Katowic. - Tam działają drugi i trzeci multipleks, natomiast pierwszy będzie uruchomiany do końca maja - stwierdza.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Debata prezydencka o Gdyni. Aleksandra Kosiorek versus Tadeusz Szemiot

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na ustron.naszemiasto.pl Nasze Miasto