Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Niedźwiedź grasuje w Beskidzie Żywieckim! Został złapany na fotopułapkę. Uważajcie na siebie podczas spacerów

Kamil Lorańczyk
Kamil Lorańczyk
Niedźwiedź brunatny to największy ssak drapieżny Europy.
Niedźwiedź brunatny to największy ssak drapieżny Europy. Wildlife Seminars/FB
W Beskidzie Żywieckim, obok typowych dla regionu zwierząt takich jak jelenie, sarny, dziki czy borsuki, można spotkać także niedźwiedzie. Jedno z tych imponujących zwierząt dało o sobie znać po zimowym śnie, co zostało udokumentowane przez fotopułapkę. To przypomina, że należy zachować ostrożność podczas wędrówek po górach.

Niedźwiedź złapany na fotopułapkę w Beskidzie Żywieckim. Miejcie się na baczności podczas spacerów. Zobaczcie ZDJĘCIA

Młody niedźwiedź wystąpił przed obiektywem fotopułapki Michała Figury z Węgierskiej Górki, miłośnika przyrody, działającego w „Stowarzyszeniu dla Natury Wilk”. Zdjęcia wykonano kilka dni temu, na terenie Beskidu Żywieckiego.

ZOBACZCIE ZDJĘCIA

Jak tłumaczy przyrodnik, niedźwiedzie to samotniki, a w grupie możemy spotkać jedynie samice z młodymi. Ostatnie ciepłe zimy oraz całoroczny dostęp do pokarmu powoduje, że nie wszystkie osobniki zimują.

Niedźwiedzie są wszystkożerne, aktywnie polują na duże ssaki kopytne, ale chętnie zjadają padlinę. Okres godowy ma miejsce w kwietniu i maju. Jesienią regularnie odżywiają się owocami, żołędziami i innym pokarmem roślinnym.

Michał Figura na facebookowym profilu Wildlife Seminars zwraca uwagę, że niedźwiedzie w Polsce są gatunkiem ściśle chronionym.

Beskid Żywiecki to stała ostoja tego gatunku

W Beskidzie Żywieckim żyją w okolicy Babiej Góry, Romanki, Rysianki i Wielkiej Raczy. Osobniki nie szukają kontaktu z człowiekiem. Większość pojedynczych ataków niedźwiedzi wynika z potrzeby obrony młodych, zagrożenia przestrzeni prywatnej niedźwiedzia.

Trudno powiedzieć, ile w Beskidach jest niedźwiedzi, gdyż drapieżniki te żyją na ogromnych powierzchniach, dochodzących do tysiąca metrów kwadratowych, w sumie przemieszczają się po całym Beskidzie Żywieckim, również są aktywne po słowackiej stronie. Przyrodnicy ze Stowarzyszenia dla Natury Wilk są jednak pewni, że samice – nie wiadomo jedna czy dwie – dość regularnie rozmnażają się w Beskidzie Żywieckim.

Jak się zachowywać w obszarze, gdzie zaobserwowano obecność niedźwiedzi?

Oto kilka porad od członków Stowarzyszenia dla Natury "Wilk".

  • Niedźwiedzie nie lubią być zaskakiwane! Jeśli spacerujesz lub jedziesz na rowerze przez obszar występowania niedźwiedzi tuż przed lub po zmroku, albo też wcześnie rano, zaznacz swoją obecność. Najlepiej jest wydawać jakieś dźwięki – można na przykład podśpiewywać, klaskać, rozmawiać, a jadąc rowerem od czasu do czasu używać dzwonka.
  • Nie wędruj samotnie, jeśli to możliwe, idź z grupą. Grupy są głośniejsze i łatwiejsze do wykrycia przez niedźwiedzie. Jeśli wiatr wieje od ciebie w kierunku niedźwiedzia, ma on największe szanse wykryć twoją obecność i oddalić się.
  • Nie spuszczaj psa ze smyczy. Pies może natknąć się na niedźwiedzia, rozdrażnić go szczekaniem, a potem przyprowadzić wprost do ciebie.
  • Nigdy nie zbliżaj się do zauważonego niedźwiedzia! Każdy osobnik ma swoją przestrzeń prywatną, której naruszenie może wywołać agresję. Nigdy nie próbuj podchodzić do niedźwiedzia, żeby go sfotografować.
  • Nie dokarmiaj niedźwiedzi. Zabieraj wszelkie odpadki i opakowania po żywności ze sobą, nie wyrzucaj ich w lesie, nie zostawiaj w leśnych koszach na śmieci i na parkingach przy lesie. To zwabia niedźwiedzie w obszary, w których przebywają ludzie.
od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na zywiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto