Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nietypowe spotkanie w Żywieckiej Bibliotece Samorządowej. Bajka o św. Franciszku i warsztaty dla dzieci

JAK
„Na wzgórzu porośniętym bujną roślinnością, w kilkusetletnim klasztorze mieszka Święty Franciszek. Codziennie wychodzi na okoliczne łąki, by zbierać zioła, a potem w swoim laboratorium wytwarza z nich lecznicze specyfiki. Pewnego dnia poznaje kota Konstantego…" W Żywieckiej Bibliotece Samorządowej w poniedziałek, 19 lutego, odbyło się wyjątkowe spotkanie dla najmłodszych, przybliżające dzieciom postać św. Franciszka z Asyżu poprzez zabawną literacką opowieść, której głównymi bohaterami są dwa urocze koty.

Spotkanie z „Bajką o Świętym Franciszku”

W spotkaniu wzięli udział autorka książki „Bajka o Świętym Franciszku” Katarzyna Dębowska oraz ojciec Paweł Kijko OFMConv, zakonnik z Rychwałdu. Fragmenty bajki zostały odczytane na dwa głosy, nie tylko przez autorkę , ale również franciszkanina. Uwagę dzieci przyciągnął franciszkański sznur, a zakonnik z ciekawością opowiadał najmłodszym o spotkaniu św. Franciszka z wilkiem.

Fabuła bajki o św. Franciszku opowiada o niezwykłym przywiązaniu świętego do natury, gdzie stworzenia zwierzęce są jego bliskimi przyjaciółmi, a zioła stanowią lekarstwo dla ciała i duszy. W bajce św. Franciszek zbiera zioła, a następnie wytwarza z nich lecznicze specyfiki dla okolicznych mieszkańców. Pojawiają się pracownia ziół, łąka, las, a sercem całego opowiadania jest klasztor na wzgórzu. Święty Franciszek dzieli się miłością i troską nie tylko z mieszkańcami społeczności, ale również ze zwierzętami, jak i roślinami, tworząc harmonijną wspólnotę, w której wszyscy żyją razem w pokoju i zrozumieniu. Publikacja ukazała się nakładem Wydawnictwa Salwator z Krakowa w grudniu ubiegłego roku.

– Bohaterowie bajki, którzy podejmują właściwe decyzje i działania, mogą stanowić inspirację dla dzieci, ucząc je zasad dobra i zła, ważnych wartości chrześcijańskich takich jak miłość do bliźniego, przebaczenie, współczucie. Ważnym aspektem jest tu również troska o przyrodę i miłość do zwierząt. To może się niewątpliwie przyczynić do kształtowania pozytywnych postaw wśród dzieci, zgodnych z zasadami ewangelicznymi.- podkreśla autorka.

Ziołowe warsztaty sensoryczne dla dzieci

W salce biblioteki, w której odbywało się spotkanie, został zaaranżowany kącik ziołowy, gdzie dzieci mogły podziwiać roślinki i zioła występujące w bajce. Spotkanie przebiegło w sympatycznej atmosferze, a miłym przerywnikiem było zaśpiewanie piosenki o św. Franciszku przy akompaniamencie gitary o. Pawła.

– Święty Franciszek z Asyżu, znany jako patron ekologów, miał bardzo głęboką więź z przyrodą, co znajduje odbicie w jego życiu i nauczaniu. Przyroda była dla niego manifestacją Boga, co wyrażał w słynnym "Cantico delle creature" (Pieśni stworzeń). Natura stanowiła dla niego drogą do poznania Boga i doświadczenia jego miłości.- dodaje autorka

Na pamiątkę spotkania dzieci wyklejały zielnik oraz kolorowały ilustracje z bajki przedstawiające zakonnika i kocich bohaterów.

- Warto zauważyć, że św. Franciszek był prekursorem ekologicznego myślenia i jego nauczanie nadal wywiera wpływ na współczesne podejście do ekologii, zachęcając do szacunku dla przyrody i troski o nią jako o dar Boży. Jest on ważnym punktem odniesienia dla współczesnych debat na temat ekologii i odpowiedzialności za świat naturalny.

Wiosenne zapowiedzi wydarzeń w Żywieckiej Bibliotece Samorządowej

Bibliotekarze Żywieckiej Biblioteki Samorządowej przygotowali interesującą ofertę wydarzeń zaplanowanych na marzec. Już 7 marca o godz. 17.00 odbędzie się wernisaż wystawy Floriana Kohuta „Pejzaże wiatrem malowane”. Artysta-plastyk zajmuje się malarstwem plenerowym, a tematem przewodnim jego prac są strachy polne. Kohut swoje prace wystawiał m.in. na biennale malarstwa w Warszawie i Pińczowie oraz w wielu galeriach zarówno w Polsce, jak i poza granicami kraju

Z kolei 11 marca o godz. 16.00 w oddziale dla najmłodszych odbędzie się Czytanie na dywanie „Wiosenne opowieści” dla dzieci 4-6 lat.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zywiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto