Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Noszenie żywieckiego stroju mieszczańskiego będzie wpisane na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturalnego?Jest taki pomysł

JAK
Spotkanie Asysty Żywieckiej

Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Spotkanie Asysty Żywieckiej Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Konsultacje w sprawie wpisania noszenia żywieckiego stroju mieszczańskiego na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturalnego odbyły się w Żywcu. Inicjatorzy akcji chcą, żeby w przyszłości tradycja ta została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

- Jako członek stowarzyszenia Asysta Żywiecka z całego serca wspieram chęć wpisania tradycji noszenia żywieckiego stroju mieszczańskiego na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturalnego. Dziś wspólnie z ponad 200 mieszkańcami Żywca i sąsiednich miejscowości zrobiliśmy olbrzymi krok w tym kierunku, zbierając podpisy pod wnioskiem. Nosząc żywiecki strój mieszczański czuję prawdziwą dumę, z podziwem przyglądam się też wielkiemu szacunkowi, jakim żywieckie rody od stuleci obdarzają ten strój i jego symbolikę. Możemy być z tego bardzo dumni! - stwierdził burmistrz Żywca Antoni Szlagor.

Żywieccy mieszczanie, zwani putoszami, ubrani w tradycyjne stroje, obecni są podczas najważniejszych wydarzeń w mieście, a także świąt państwowych i kościelnych. Obecni byli m.in. podczas wizyty królowej hiszpańskiej, Ignacego Mościckiego, Józefa Hallera, pielgrzymki Jana Pawła II oraz pogrzebu Marii Krystyny Habsburg. Co roku można ich spotkać w Krakowie, idących z Wawelu na Skałkę w procesji ku czci św. Stanisława. Asysta Żywiecka, która ich zrzesza, pielgrzymuje także do Kalwarii Zebrzydowskiej na uroczystości maryjne w święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Jednak największą grupę osób w tradycyjnych strojach mieszczańskich można podziwiać podczas procesji kończącej oktawę Bożego Ciała.

Żywiec to jedyne miasto w Polsce, w którym zachowała się tradycja noszenia mieszczańskiego stroju. Szczególnie okazale - niczym z bajki - wygląda strój kobiecy. Stał się taki w XIX wieku, kiedy to tutejsze mieszczki przyozdobiły swój strój w niepowtarzalny sposób. W takiej formy znamy go do dziś. Najcenniejszym dodatkiem stroju kobiecego stały się hafty, które znalazły się na tiulowych krezach, chustach, krzyżówkach, łoktuszach, fartuchach i chusteczkach. Cały strój potrafi ważyć nawet 12 kg! Przy ubieraniu niezbędna jest pomoc drugiej osoby. Wszystko trwa kilkadziesiąt minut.

Podczas konsultacji zaprezentowany został film „Asysta Żywiecka" w reżyserii Lucjusza Cykarskiego. Później odbył się wykład Agaty Muchy z Narodowego Instytutu Dziedzictwa OT w Katowicach pod tytułem „Niematerialne dziedzictwo kulturowe - idea, identyfikacja, ochrona". Następnie Dorota Firlej, kustosz Muzeum Miejskiego w Żywcu, mówiła o "Żywej tradycji żywieckiego stroju mieszczańskiego. Na zakończenie wybrano przedstawiciela, który podpisał wniosek o wpisanie tradycji noszenia stroju na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturalnego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zywiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto