Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowy pomnik papieża Jana Pawła II stanął w centrum Żywca

ŁUG
Pomnik Jana Pawła odsłonięto w niedzielę (22.05) w Żywcu. Stanął pod dzwonnicą w centrum miasta.

Kilkumetrowy monument zaprojektowany i wykonany został w pracowni znanego krakowskiego rzeźbiarza – profesora Czesława Dźwigaja.

Warto przypomnieć, że profesor wykonał również stacje Drogi Krzyżowej na Matyskę w Radziechowach.

Poświęcenia żywieckiego pomnika dokonał ksiądz biskup Tadeusz Rakoczy, ordynariusz diecezji bielsko - żywieckiej.

Podczas mszy świętej koncelebrowanej przez kilkudziesięciu kapłanów z całej Żywiecczyzny, biskup przypomniał przyjazd Papieża Polaka do Żywca. Było to 16 lat temu, 22 maja 1995 roku, podczas kolejnej pielgrzymki Jana Pawła II do Ojczyzny.

– Dzień ten na trwałe zapisał się w pamięci mieszkańców Żywca i Ziemi Żywieckiej, którzy mieli zaszczyt gościć u siebie Ojca Świętego – przekonuje Tomasz Terteka, rzecznik żywieckiego magistratu.

Dodaje, że papieska wizyta była najważniejszym wydarzeniem w ponad 700-letniej historii miasta.

W swoim wystąpieniu Jan Paweł II zwrócił się wówczas do przedstawicieli świata władzy, polityki i mediów, aby dbali wartości chrześcijańskie oraz przestrzegali praw człowieka. Papież modlił się w żywieckiej konkatedrze, przewodniczył także Liturgii Słowa, w której brało udział około 20 biskupów i ponad 20 tys. wiernych. Następnie odebrał od przedstawiciel władz Żywca tytuł Honorowego Obywatela Miasta. Na koniec przejechał jeszcze papamobile przez osiedle 700-lecia, gdzie zgromadziło się kilkanaście tysięcy wiernych.

W minioną niedzielę podczas uroczystości odsłonięcia papieskiego pomnika w Żywcu, biskup Tadeusz Rakoczy mówił w swoim kazaniu, że pomniki są piękną oznaką pamięci o Papieżu.

Według ordynariusza diecezji bielsko - żywieckiej należy również pamiętać i wdrażać nauczanie papieskie w życie. Biskup Rakoczy przypomniał słowa papieża wypowiedziane w czerwcu 1979 roku.

Karol Wojtyła będąc jeszcze wtedy metropolitą krakowskim mówił, że nie można z pamięci narodu wymazać chrześcijaństwa. Podkreślał, że współcześni Polacy powinny szanować, a przede wszystkim nie wstydzić się krzyża.

Podczas niedzielnej mszy w Żywcu odprawianej w miejscu, w którym 16 lat temu ustawiony był ołtarz papieski, uczestniczyły tłumy wiernych. Góralskie oraz religijne utwory, w tym papieskie, wykonywały zespoły „Ziemia Żywiecka” i „Pilsko”.

W uroczystości uczestniczyły ponadto chóry żywieckie: Lutnia i Akord, Żywiecka Orkiestra Dęta, a także tak zwana Asysta Żywiecka, czyli mieszkańcy miasta ubrani w tradycyjne stroje.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zywiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto