Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowy szpital w Żywcu - Najbardziej wyczekiwana inwestycja nadal się nie rozpoczęła!

Jakub Marcjasz
[fot. mat. starostwa]
Nie ma chyba mieszkańca, który nie interesowałby się budową nowego szpitala powiatowego. Sprawdzamy, co obecnie wokół tego tematu się dzieje

Nowy szpital to najbardziej wyczekiwana inwestycja jak Żywiecczyzna długa i szeroka. Obecnie placówka działa w starych budynkach przy ul. Sienkiewicza. Ich stan jest fatalny, remont nie ma sensu. Dlatego starostwo powiatowe, nie mając własnych pieniędzy, zdecydowało się wybudować obiekt na zasadzie partnerstwa publiczno-prywatnego. To pierwsza taka inwestycja w Polsce.

Szpital z własnych funduszy ma wybudować kanadyjska firma InterHealth Canada, która na inwestycję wyłoży 184 mln zł. Po 30 latach użytkowania placówka stanie się własnością powiatu. Nowy szpital ma powstać w rejonie ul. Pola Lisieckie, na gruntach użyczonych przez powiat.

Rzeczywistość okazała się nie taka różowa

Wszystko brzmi pięknie, ale niestety w praktyce okazało się trochę trudniejsze w realizacji.
Inwestycja miała rozpocząć się już w 2012 roku, dziś nowy szpital miał przyjąć już pacjentów. Te nadzieje okazały się jednak płonne. Wszystko dlatego, że kanadyjskiej firmie ciągle nie udało się uzyskać pełnego kredytu na inwestycję. Z tego powodu Zarząd Powiatu Żywieckiego kilkakrotnie już wydłużał ostateczny termin zamknięcia finansowania. Wydawało się, że pod koniec lipca ubiegłego roku wszystko jest już na dobrej drodze, aby inwestycja się rozpoczęła. Wtedy to w Starostwie Powiatowym w Żywcu odbyła się konferencja prasowa z udziałem władz powiatu, inwestora, a także firmy, która wybuduje nowy szpital. Ta ostatnia po raz pierwszy została oficjalnie zaprezentowana. Spotkanie zostało zorganizowane na prośbę InterHealth Canada. Niestety, w jego trakcie nie dowiedzieliśmy się dużo więcej, od tego co już było wiadomo.

Nowością było przedstawienie firmy, która wybuduje nowy szpital. To Aldesa Polska, która jest spółką-córką działającej od 1969 roku hiszpańskiej firmy budowlanej Aldesa Group. W Polsce firma rozpoczęła swoją działalność w 2007 roku i działa na terenie całego kraju jako generalny wykonawca obiektów w sektorze przemysłowym, energii odnawialnej, budownictwie kubaturowym oraz infrastrukturze drogowej. Wśród projektów jakie obecnie realizuje jest m.in. rewitalizacji kampusu Politechniki Łódzkiej, budowa budynku Wydziału Historycznego Uniwersytetu m.in. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Centrum Nauk Biologicznych-Chemicznych Uniwersytetu Warszawskiego.

- Planujemy zakończyć prace związane z budową fundamentów nim nadejdzie zima, by później móc zajmować się konstrukcją szpitala - mówił Nasser Massoud, członek zarządu InterHealth Canada, uzupełniając swoją wypowiedzi też stwierdzeniami, że firma "wkrótce podzieli się dobrymi informacjami"i "jest pewna, że się uda".
Przedłużenie terminu zamknięcia finansowania

I chociaż tuż przed samymi wyborami w Nowym Zamku w Żywcu była uroczystość podpisania warunków kredytowania budowy nowego szpitala, które negocjowane były przez trzy miesiące to do ostatecznego zamknięcia finansowania to umowy nadal nie doszło. Więcej. Pod koniec stycznia Zarząd Powiatu Żywieckiego podjął decyzję o przedłużeniu terminu daty zamknięcia finansowego PPP na dzień 30 kwietnia 2015 roku.

- Cienka czerwona linia kończy się 30 września. To jest ostatni termin zamknięcia finansowego. Również oczekujemy konkretnych informacji - podkreślał pod koniec lipca Andrzej Kalata, ówczesny wicestarosta żywiecki, a dziś starosta. Skąd więc teraz taka decyzja?

- Kierujemy się dobrem własnym - tłumaczy starosta. Chodzi o dokładne doprecyzowanie umowy pomiędzy bankami a powiatem.

- Przygotowujemy wynikający z umowy PPP dokument z bankiem, który stara się uwzględnić wszystkie sytuacje ryzykowne dla finansujących - mówi Andrzej Kalata.

W umowie mają znaleźć m.in. zapisy dotyczące tego, co stanie się jeśli umowa z partnerem prywatnym zostanie zerwana z winy powiatu, czy też zmieni się system finsowania przez Narodowy Fundusz Zdrowia lub będą miały miejsce inne sytuacje związane ze zmianą prawa.

Na placu budowy nic się nie dzieje

Tymczasem na placu nie widać, by wiele się działo. Teren został ogrodzony. A wszelkie wcześniej wykonane prace przykrył śnieg. Roboty podobno mają ruszyć, kiedy będą lepsze warunki atmosferyczne. W połowie stycznia Starostwo Powiatowe w Żywcu poinformowało, że w ramach przygotowania realizacji budowy nowego szpitala rozpoczęło m.in.: prace przy uzbrojeniu budowy, budowę przyłącza energetycznego docelowego i sieci gazowej ( jest kompletna dokumentacja, która umożliwi również dostęp do gazu mieszkańcom dzielnicy Sporysz ).

A w ostatnią środę odbyło się spotkanie dotyczące omówienia zawartej pomiędzy Powiatem Żywieckim a InterHealth Canada Limited umowy. Wzięli w nim udział, oprócz władz powiatu i przedstawicieli firm, wicewojewoda śląski, dyrektor Śląskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia, przedstawiciele Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju z Londynu wraz z przedstawicielami konsorcjum pozostałych banków, które będą finansowały budowę.

A pacjentom pozostaje na razie leczyć się w dotychczasowym szpitalu. Ma on zgodę na prowadzenie działalności do 31 grudnia 2016 roku. Zgodnie z umową nowy szpital ma zostać oddany do użytku w ciągu dwóch lat od zamknięcia finansowego.

O co w tym wszystkim chodzi?

Szpital w Żywcu powstanie w ramach partnerstw publiczno-prywatnego. Umowa została podpisana 15 września 2011 roku.

Będzie pierwszym przedsięwzięciem PPP w sektorze zdrowia w Polsce w formule zintegrowanego PPP (infrastruktura oraz usługi medyczne). Będzie zarządzany oraz prowadzony przez Interhealth Canada do roku 2045 po czym oddany Powiatowi Żywieckiemu, szpital ma być gotowy na przyjęcie pacjentów w 2017 roku. Budynek, który został zaprojektowany przez Biuro Architektoniczne N+ oraz firmę inżynierską ARUP, liczy cztery kondygnacje o powierzchni użytkowej netto ok. 18 000 m.kw. z możliwością rozbudowy. Nowy Szpital, oprócz w pełni zintegrowanych oddziałów, będzie posiadał SOR oraz lądowisko dla helikopterów. Na terenie szpitala znajdzie się również zwiększona liczba przychodni oraz poradni. Szpital został zaprojektowany na 340 łóżek szpitalnych oraz 40 łóżek dla opieki długoterminowej.

(MAT. STAROSTWA)

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zywiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto