Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Obudźmy Żywieckie Zabłocie bez ministerialnego dofinansowania

Jakub Marcjasz
Ministerstwo Rozwoju zakończyło ocenę wniosków o udzielenie dotacji złożonych w drugim etapie konkursu Modelowa Rewitalizacja Miast. Spośród 57 wybrano 20 projektów. Ich łączna wartość to blisko 43,7 mln zł. Niestety, wśród miast, które zostały wybrane, nie ma Żywca. Nasze miasto walczyło o pieniądze na realizację projektu „Obudźmy Żywieckie Zab-łocie!”. Wniosek znalazł się na 50 miejscu.

- Nie wiem czym kierowała się komisja, ale według mnie tym, że rewitalizacja nie jest potrzebna małym miastom, tylko dużym - nie kryje rozczarowania Antoni Szlagor, burmistrz Żywca, który zauważa, że w naszym województwie dofinansowanie otrzymały takie miasta jak: Dąbrowa Górnicza, Rybnik czy Chorzów. Podkreśla jednocześnie, że w konkursie nie chodziło o pieniądze na remont budynków, ale opracowanie działań w „sferze społecznej i socjalnej”.

Jak tłumaczą urzędnicy ministerstwa, konkurs Modelowa Rewitalizacja miasta ma na celu wsparcie samorządów w procesie przygotowania programów oraz modelowych rozwiązań w zakresie rewitalizacji, z których będą mogły korzystać także inne samorządy. Wnioskodawcami w drugim etapie konkursu były samorządy wybrane na podstawie oceny tzw. fiszek projektowych, czyli wstępnych założeń zgłaszanych przedsięwzięć, ich opisów i zakładanych efektów, złożonych w pierwszym etapie konkursu.

- Wybrane w konkursie miasta otrzymają dofinansowanie na realizację modelowych działań z zakresu rewitalizacji obszarów wymagających odnowy. Rewitalizacja jest ważną częścią myślenia o rozwoju miast - powinna stać się kluczowym programem społecznym i gospodarczym władz samorządowych w odniesieniu do obszarów problemowych - podkreśla wiceminister rozwoju Paweł Chorąży. Oceniane propozycje dotyczyły przede wszystkim kształtowania przestrzeni miejskiej, mieszkalnictwa, partycypacji społecznej, ochrony i wykorzystania potencjału dziedzictwa kulturowego oraz ożywienia gospodarczego.

- Zależy nam na tym, aby pomoc resortu rozwoju służyła nie tylko przygotowaniu doskonałych modeli rewitalizacji w wybranych 20 miastach, ale doświadczenie, wiedza i innowacyjność tych miast ma jak najlepiej służyć wszystkim gminom w Polsce, które podejmują wyzwanie prawdziwej rewitalizacji - dodał wiceminister.

Tymczasem burmistrz Żywca ma nadzieję, że projekt „Obudźmy Żywieckie Zabłocie!” otrzyma dofinansowanie z innego programu.

- Do 15 kwietnia w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego przyjmowane są wnioski w ramach takiego samego działania. Składamy tam wniosek - mówi Antoni Szlagor.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zywiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto