Od 28 grudnia obowiązują nowe obostrzenia. Co się zmieniło? Czy będzie godzina policyjna w sylwestra?

Leszek Rudziński
Leszek Rudziński
fot. Sylwia Dąbrowa
W poniedziałek 28 grudnia rozpoczęła się narodowa kwarantanna, którą obowiązywać będzie do 17 stycznia. W tym czasie wprowadzony zostanie szereg restrykcji, dotyczących m.in. handlu i usług.

Od 28 grudnia ograniczenia w handlu i gastronomii

Kolejne ograniczenia znów dosięgły rodzimego handlu. Od poniedziałku obowiązuje bowiem zakaz handlu detalicznego w obiektach o powierzchniach powyżej 2 tys. m kw. Wyłączone są z niego jednak m.in. sklepy spożywcze, drogerie, księgarnie, sklepy zoologiczne, budowlane, meblowe, czy z akcesoriami samochodowymi.

W galeriach handlowych obowiązywał będzie ponadto zakaz prowadzenia działalności usługowej. Nie dotyczy on jednak usług: fryzjerskich, kosmetycznych, optycznych, medycznych, pocztowych, polegających na wydawaniu i odbieraniu przesyłek, ubezpieczeniowych, bankowych, naprawy pojazdów, myjni samochodowych, ślusarskich, szewskich, krawieckich, pralniczych.
Ograniczenia nie będą dotyczyć także usług gastronomicznych polegających wyłącznie na przygotowywaniu żywności na wynos.
Jednak do 17 stycznia nadal nie będą mogły działać normalnie restauracje. Tak jak obecnie, przedsiębiorcy prowadzący takie punkty, będą mogli wydawać jedynie posiłki na wynos.

Nowe obostrzenia. Hotele nie dla wszystkich

Restrykcje dotkną także hoteli. Z noclegu skorzystać będą mogły tylko osoby wykonujące zawody medyczne, piloci i załogi samolotów, kierowcy, pacjenci i ich opiekunowie czekający na uzyskanie świadczenia zdrowotnego, funkcjonariusze służb państwowych, sportowcy i ich trenerzy oraz dyplomaci.

Osoby przebywające w hotelu będą musiały za pomocą specjalnych dokumentów wykazać, że są wyłączone z obowiązujących ograniczeń.

Normalnie działać będą mogły natomiast hotele robotnicze lub dla pracowników sezonowych.

Zamknięte dyskoteki, baseny i siłownie

W okresie przewidzianym w rozporządzeniu nie będą mogły działać  dyskoteki, kluby nocne, baseny, aquaparki, siłownie, kluby oraz centra fitness.

Wyjątek stanowią podmioty wykonujące działalność leczniczą, przeznaczone dla pacjentów czy dla członków kadry narodowej polskich związków sportowych.

Zakaz zgromadzeń

Do 17 stycznia nie wolno także organizować zgromadzeń, za wyjątkiem tych organizowanych na podstawie zawiadomienia albo decyzji - przy czym nie może w nich uczestniczyć więcej niż 5 osób, przy zachowaniu co najmniej 1,5 m odległości między osobami i z koniecznością noszenia maseczek.

Do 17 stycznia mogą natomiast odbywać się zgromadzenia organizowane w ramach działalności kościołów i innych związków wyznaniowych. Jednak tam także odległość między osobami wynosić musi co najmniej 1,5 m. kw. W budynkach kultu religijnego nadal obowiązuje limit maksymalnie 1 osoby na 15 m. kw. o raz obowiązek zakrywania nosa i ust.

Do odwołania został przedłużony zakaz organizowania w domach imprez i spotkań powyżej 5 osób. Jednak do tego limitu nie wlicza się osoby organizującej imprezę oraz osób z nią mieszkających. Zgodnie z nowymi przepisami, do limitu nie będzie się także wliczało osób zaszczepionych przeciwko COVID-19.

Godzina policyjna? Niejasne informacje dotyczące Sylwestra

21 grudnia rząd wydał rozporządzanie, mównice o tym, że przemieszczanie się między godz. 19 dnia 31 grudnia 2020 r. a godz. 6 dnia 1 stycznia 2021 r. jest zakazane, z wyjątkiem przemieszczania się w celach zawodowych lub w celu „zaspokajania niezbędnych potrzeb związanych z bieżącymi sprawami życia codziennego”.

Wielu prawników wskazywało, że taki zakaz jest niezgodny z Konstytucją.

Jednak kilka dni po publikacji rozporządzenia premier Mateusz Morawiecki oświadczył na konferencji prasowej, że rząd „godziny policyjnej nie wdraża”. - Aby ona mogła być zastosowana, musielibyśmy za zgodą prezydenta wdrożyć stan wyjątkowy. Uważamy że dziś nie jest to niezbędne – mówił w niedzielę.- Apelujemy o nieprzemieszczanie się, również o nieużywanie fajerwerków, o to żeby rzeczywiście ten sylwester minął spokojnie – dodał szef rządu.

Ograniczenia w transporcie i dla młodych osób

Pamiętać trzeba, że w czasie najbliższych trzech tygodni obowiązywać będą także wprowadzone wczesnej ograniczenia, jak zakaz przemieszczania się osób poniżej 16. roku życia bez opieki rodzica lub prawnego opiekuna od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 -16:00 (za wyjątkiem półkolonii).

Nadal obowiązują także ograniczenia w transporcie zbiorowym. Tam wolnych musi pozostać 50 proc. liczby miejsc siedzących albo 30 proc. liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących, przy jednoczesnym pozostawieniu w pojeździe co najmniej 50 proc. miejsc siedzących niezajętych.

Rząd podjął decyzję w sprawie obostrzeń.

Wideo

Materiał oryginalny: Od 28 grudnia obowiązują nowe obostrzenia. Co się zmieniło? Czy będzie godzina policyjna w sylwestra? - Polska Times

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie