Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Od archiwum do muzeum Zabłocia

Anna Barabasz
Powstało Społeczne Archiwum Zabłocia, by gromadzić materiały związane z tradycją i przeszłością tej właśnie części Żywca. W powiększaniu jego zbiorów może pomóc każdy.

Dokładnie 190 lat temu powstało pierwsze zdjęcie. Wynalazek ten zmienił wszystko - można było dokumentować rzeczywistość tak, aby inni ludzie w innym miejscu i innym czasie mogli zobaczyć to samo. Było to w roku 1827. A co w tym czasie działo się w Zabłociu? Niestety, trudno stwierdzić. Wiadomo, że była już w tym czasie tzw. cesarka - droga przecinająca całą wieś wiodąca na Węgry. Stała kapliczka św. Floriana, była Fabryka Mydła i Świec Szymona Munka, założona w 1818 r. Były młyny, w tym jeden wodny; stawy rybne, drewniane domy, figura Jezusa Nazareńskiego ufundowana w 1785 r. stojąca do dziś przy głównej drodze i ludność zajmująca się rolnictwem.

Wiemy czego nie było: dopiero za 6 lat powstanie Papiernia Solali, rodzina Serogów zamieszka w Zabłociu za 73 lata, za 29 lat arcyksiążę wybuduje Browar, upłynie jeszcze pół wieku, by pojawił się dworzec kolejowy, a budowa kościoła rozpocznie się za lat 108 - w II RP za prezydentury Ignacego Mościckiego, chwilę przed wybuchem II wojny.

Dzięki inwentarzom podatkowym znamy nazwiska zabłockich gospodarzy sprzed epoki fotografii. W wieku XVII na lewym brzegu Soły można było spotkać sąsiadujące rodziny Maćka Bujaka i Walka Biela. Obok nich ulokowali się Janek Szopa i rodzina młynarza Sobka. Dalej kolejne familie. Wieś liczyła zapewne około 150 osób. Był rok 1667 - Zabłocie było wówczas częścią Rzeczpospolitej pod panowaniem króla Jana Kazimierza, który abdykuje rok później. Pomimo upływu lat, rolnicza tradycja Zabłocia utrzymywała się, podobnie jak w wioskach ościennych. Zmiany pojawiają się wraz z wiekiem XIX. W całej Europie rozwija się przemysł i ta tendencja dociera również do Zabłocia. Powstają fabryki, sklepy, zakłady usługowe. Końcem wieku XIX powstają w Zabłociu Ochotnicza Straż Pożarna oraz szkoła z inicjatywy Rady Gminy, której przewodził wówczas Robert Schrotter. Placówkę uroczyście otwarto we wrześniu 1899. Nadchodzi wiek XX. Zmieniają się czasy, zmienia się i Zab-łocie. Wzrosła liczba mieszkańców, wydawano gazetę„Przewodnik powiatu żywieckiego”, istniało Kółko Rolnicze, destylarnia wódek, piekarnie, fabryka świec i mydła, tartak, produkowano wodę gazowaną i chemikalia. Istniały dwie orkiestry dęte: Solali i pracowników kolei, Towarzystwo Budowy Kościoła, Związek Ligi Obywatelskiej Kobiet; były korty tenisowe i Robotniczy Klub Sportowy „Zabłocie”.

Czy ktoś o tym pamięta?Aby zachować historię - powstało Społeczne Archiwum Zabłocia, by gromadzić materiały związane z tradycją i przeszłością tej właśnie części Żywca.

- Udało się nam pozyskać środki z ministerstwa kultury na realizowany przez Annę Barabasz projekt pt. „Pamięć i tożsamość mieszkańców Żywiecczyzny”. Obecnie trwają prace nad dokumentacją wspomnień mieszkańców Zab-łocia. Nagrywamy, pytamy, szukamy śladów dawnych historii i miejsc. I zapraszamy mieszkańców Zabłocia do współpracy. Kierujemy zatem apel do mieszkańców o pomoc. Wszelkie ślady przeszłości są dla nas ważne. Dokumenty, zdjęcia, gazety, butelki, etykietki, plakaty, cegły z napisami, fragmenty kafli - trzeba złożyć tę historię w całość. A bez mieszkańców to się nie uda. Nie chcemy oryginałów - dostarczone materiały skanujemy lub zrobimy zdjęcia i oddamy - mówi Gabriela Gibas, prezeska Fundacji. I dodaje: - Prosimy o kontakt tel. 33 475 44 77 lub można nas odwiedzić na ul. Handlowej 5 (budynek starego pogotowia) lub pisać: [email protected].

Docelowo Społeczne Archiwum Zabłocia znajdzie swoje stałe miejsce na ul. Dworcowej 2. Żywiecka Fundacja Rozwoju kupiła budynek z myślą o tym, że należy zatroszczyć się o historię tego miejsca.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zywiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto