Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ostrzeżenie IMGW: Niż Mortimer nad Polską. Uwaga na silny wiatr, nawet do 140 km/h!

Redakcja
IMGW wydało ostrzeżenia przed silnym wiatrem.
IMGW wydało ostrzeżenia przed silnym wiatrem. Haifsa Rafique / Unsplash
IMGW ostrzega przed silnym wiatrem, który przejdzie przez terytorium Polski. Wszystko z powodu niżu, któremu nadano nazwę Mortimer. IMGW wydało ostrzeżenia meteorologiczne 1 i 2 stopnia. Sprawdźcie, jak się zachować w trakcie wichury.

Ostrzeżenie IMGW

Jak informuje IMGW, od poniedziałku, 30 września 2019, nastąpi załamanie pogody. Nad Polskę nadciągnie głęboki niż z układem frontów atmosferycznych, który w nocy z niedzieli na poniedziałek zacznie przemieszczać się znad Danii nad Bałtyk, a później w ciągu dnia dalej, w kierunku Łotwy. - Skutki wędrówki tego niżu będą odczuwalne w całym kraju, ponieważ znaczne zagęszczenie gradientu barycznego nad Polską spowoduje znaczny wzrost prędkości wiatru - informują synoptycy z IMGW-PIB.

W godzinach popołudniowych spodziewany jest w Polsce wiatr dość silny i silny, od 30 km/h do 45 km/h, w porywach do 100 km/h - informuje IMGW-PIB.

Synoptycy przewidują bardzo silny wiatr. Najsilniejsze wichury mają przejść w południowej Polsce. W poniedziałek, 30 września 2019, w szczytowych partiach Tatr porywy wiatru będą dochodzić nawet do 140 km/h! Jak będzie w pozostałych częściach Polski?

- W ciągu dnia prędkość wiatru wzrastać będzie w całym kraju i w godzinach popołudniowych spodziewany jest w Polsce wiatr dość silny i silny, od 30 km/h do 45 km/h, w porywach do 100 km/h na Pomorzu, Kujawach, Mazowszu, Lubelszczyźnie, Górnym Śląsku, w Małopolsce, na Ziemi Świętokrzyskiej oraz Podkarpaciu. Na zachodzie kraju wiatr w ciągu dnia osiągać będzie w porywach do 90 km/h, a na północnym wschodzie do 85 km/h. W szczytowych partiach Tatr prędkość porywy wiatru mogą dochodzić do 140 km/h, w Sudetach do 110 km/h - informuje w swoim komunikacie IMGW-PIB.

W związku z wysokim prawdopodobieństwem wystąpienia niebezpiecznych zjawisk, IMGW wydało ostrzeżenia meteorologiczne 1 i 2 stopnia dla wszystkich województw:

  • dolnośląskie (ostrzeżenie 1 stopnia),
  • opolskie (ostrzeżenie 1 stopnia),
  • śląskie (ostrzeżenie 2 stopnia),
  • świętokrzyskie (ostrzeżenie 2 stopnia),
  • małopolskie (ostrzeżenie 2 stopnia),
  • podkarpackie (ostrzeżenie 2 stopnia),
  • lubelskie (1 i 2 stopnia),
  • mazowieckie (1 i 2 stopnia),
  • podlaskie (1 stopnia),
  • warmińsko-mazurskie (1 stopnia),
  • kujawsko-pomorskie (1 i 2 stopnia),
  • pomorskie (1 i 2 stopnia),
  • zachodniopomorskie (1 i 2 stopnia),
  • lubuskie (2 stopnia),
  • wielkopolskie (2 stopnia),
  • łódzkie (2 stopnia).

Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska oceniono na 90%. Pierwsze ostrzeżenia obowiązują już w nocy z niedzieli na poniedziałek (29/30.09.2019). Silne wiatry na terenie Polski mogą utrzymać się aż do wtorku, 1 października 2019.

IMGW opublikowało także informacje na temat prognozowanych zagrożeń. Dotyczą one silnego wiatru na terenie całej Polski. O szczegółach można przeczytać w materiale:

Uwaga! Prognozowane zagrożenia pogodowe 1 i 2 stopnia: silny wiatr w całej Polsce. IMGW ostrzega!

Stopień zagrożenia określono jako 1 i 2. Co to oznacza?

Jeśli wydane zostanie ostrzeżenie meteorologiczne 1 stopnia, synoptycy przewidują warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Jak informuje IMGW, prowadzenie działalności w warunkach narażenia na działanie tych czynników jest wówczas utrudnione i niebezpieczne. Należy się spodziewać utrudnień wynikających z prowadzenia działań w obszarze występowania zagrożenia, w tym opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych lub możliwość ich odwołania. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.

Przeczytaj także: Taka będzie zima 2019/2020. Mamy pierwsze prognozy pogody

Ostrzeżenie 2 stopnia oznacza, że przewiduje się wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Niebezpieczne zjawiska lub skutki ich wystąpienia w silnym stopniu ograniczają prowadzenie działalności. Spodziewaj się zakłóceń w codziennym funkcjonowaniu. Zalecana duża ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej. Przestrzegaj wszystkich zaleceń wydanych przez służby ratownicze w sytuacji zagrożenia. Dostosuj swoje plany do warunków pogodowych.

Uwaga na silny wiatr!

Jak zachować się, jeśli wystąpią silne podmuchy wiatru?

Jeśli nie musicie, lepiej nie wychodźcie z domu - silny wiatr może przewracać stare i uszkodzone drzewa oraz przedmioty, które nie są przymocowane do podłoża. Pamiętajcie także, żeby zabrać lekkie i delikatne przedmioty z balkonów, takie jak kwiaty w doniczkach, stoliczki, czy krzesła.

Koniecznie zastosujcie się do porad strażaków:

  • słuchaj aktualnych prognoz pogody w środkach masowego przekazu – zawierają one ostrzeżenia przed groźnymi zjawiskami pogodowymi;
  • usuń z balkonów, tarasów i parapetów okien rzeczy, które mogą zostać porwane przez wiatr. Mogą one stworzyć niepotrzebne zagrożenie dla Ciebie, Twoich bliskich i osób postronnych;
  • dokładnie zamknij okna;
  • nie obserwuj niebezpiecznych zjawisk pogodowych. W czasie nawałnicy nie podchodź do okien;
  • bezwzględnie nie szukaj schronienia pod drzewami, słupami i liniami energetycznymi oraz lekkimi konstrukcjami, jak wiaty autobusowe i tramwajowe;
  • nawałnicę najlepiej przeczekać w budynku.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto