Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Otwarcie wystawy żywczanina Adama Miksza w Żywieckiej Bibliotece Samorządowej

Katarzyna Dębowska
Katarzyna Dębowska
Otwarcie wystawy dzieł Adama Miksza, odbyło się w poniedziałek w Żywieckiej Bibliotece Samorządowej. Ekspozycja dzieł miała miejsce podczas oficjalnego zakończenia przez bibliotekę międzynarodowego projektu "Natura i kultura. Nowa oferta turystyczna w Euroregionie Beskidy", realizowanego wspólnie z czeskim miastem Frydlant nad Ostrawicą, przy wsparciu finansowym Euroregion Beskidy.

Ekspozycja dzieł żywieckiego artysty Adama Miksza

Adam Miksz (1906-1971), pochodzący z Żywca grafik, artysta, ilustrator, pozostawił po sobie ponadczasowy dorobek artystyczny. Miksz był jednym z inicjatorów powstania Sekcji Miłośników Żywiecczyzny w 1934 r. przekształcone w latach 50-tych w Towarzystwo Miłośników Ziemi Żywieckiej. Artysta pozyskał dla muzeum ziemi żywieckiej, unikalne eksponaty z zakresu sztuki sakralnej, zabytków cechowych, a także okazów regionalnych i fauny. Z inicjatywy Adama Miksza powstał również „Bazar żywiecki”, rodzaj spółdzielni przemysłu ludowego i artystycznego, popularyzującego zdobnictwo ludowe i hafty. Spółdzielnia promowała również teatr amatorski, oraz badania archeologiczne na Grojcu.

W poniedziałek 31 października, władze miasta zainaugurowały wystawę prac artysty, które zaprezentowane zostały w nowo wyremontowanej i urządzonej Sali Wystaw Żywieckiej Biblioteki Samorządowej.

"Natura i kultura. Nowa oferta turystyczna w Euroregionie Beskidy"

Wystawa prac Adama Miksza, podsumowuje zakończenie projektu „Natura i kultura – nowa oferta turystyczna w Euroregionie Beskidy - Příroda a kultura - nová turistická nabídka v Euroregionu Beskydy”, w partnerstwie z czeskim miastem Frydland nad Ostrawicą. Celem projektu jest stworzenie nowych produktów turystycznych zapewniających poprawę atrakcyjność turystycznej obu miast i ożywienie turystyczne regionów po pandemii.

- Kluczowym rezultatem projektu będą nowe, ogólnodostępne produkty turystyczne. Pierwszy z nich to ogólnodostępna przestrzeń publiczna prezentująca walory historyczne i kulturowe budynku Siejby z XVIII wieku, w którym działa żywiecka biblioteka. Drugi produkt to strefa sportowo-rekreacyjna na otwartej przestrzeni we Frydlancie nad Ostravicą.

- Przestrzeń wystawowo-warsztatowa, tj. miejsce przeznaczone dla turystów chcących przedłużyć pobyt w centrum Żywca, oglądając wystawy lub uczestnicząc w ciekawych wydarzeniach aktywizujących (warsztaty). Ten produkt będzie uzupełnieniem, powstałego wcześniej w wyniku współpracy partnerów produktu turystycznego SymPatio i będzie to zarazem uzupełnienie oferty turystycznej centrum Żywca, promujące także atrakcje turystyczne Frydlantu. Turyści będą mogli nieodpłatnie korzystać z powstałej przestrzeni i zwiedza zabytkową Siejbę- informuje Żywiecka Biblioteka Samorządowa

Mikroprojekt jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu INTERREG V-A Republika Czeska-Polska 2014-2020 z budżetu państwa Rzeczypospolitej Polskiej oraz ze środków własnych za pośrednictwem Euroregionu Beskidy
Wystawę można oglądać do końca listopada.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zywiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto