Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Oznaczenie grobu powstańca śląskiego Tadeusza Jänicha w Żywcu tabliczką „Tobie Polsko"

JAK
Uroczystość oznaczenia grobu powstańca śląskiego śp. Tadeusza Jänicha znakiem pamięci „Tobie Polsko” odbyła się dzisiaj na cmentarzu  przy ul. Komonieckiego w Żywcu.
Uroczystość oznaczenia grobu powstańca śląskiego śp. Tadeusza Jänicha znakiem pamięci „Tobie Polsko” odbyła się dzisiaj na cmentarzu przy ul. Komonieckiego w Żywcu. Andrzej Kornaś
Uroczystość oznaczenia grobu powstańca śląskiego śp. Tadeusza Jänicha znakiem pamięci „Tobie Polsko” odbyła się dzisiaj 23 października na cmentarzu parafialnym pw. Narodzenia NMP przy ul. Komonieckiego w Żywcu. Wzięli w niej udział rodzina powstańca, władze samorządowe oraz przedstawiciele Instytutu Pamięci Narodowej.

- Oznaczenie grobu śp. Tadeusza Jänicha znakiem „Tobie Polsko” to konsekwencja akcji, którą prowadzimy. Chcemy podczas niej uhonorować tych, którzy wzięli udział w powstaniach śląskich. Tadeusz Jänich to jedna z postaci, która ma piękny życiorys. Już w czasie I wojny światowej był legionistą. Później był żołnierzem błękitnej armii generała Hallera, a później wziął udział w drugim i trzecim powstaniu śląskim - przypomniał Jan Kwaśniewicz, naczelnik z Okręgowego Biura Upamiętnienia Walk i Męczeństwa Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach.

Ppor. Tadeusz Jänich urodził się 18 marca 1892 r. w Tarnowie. Był synem Gustawa i Marii. Należał do Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”. W 1912 r. założył w Żywcu pierwszą Drużynę Skautową im. Tadeusza Kościuszki. W 1914 r. został mianowany komendantem 2. kompanii Legionów Ziemi Żywieckiej.

W latach 1917-1918 przebywał w obozach jenieckich na terenie Węgier i Włoch. W połowie listopada 1918 r. wstąpił do Armii gen. J. Hallera, gdzie pełnił służbę do 1921 r. Następnie wstąpił w szeregi Polskiej Organizacji Wojskowej. Brał udział w powstaniach śląskich.

W czasie II wojny światowej należał do Armii Krajowej i działał na terenie Krakowa. Posługiwał się wówczas pseudonimem „Krzywy”. Brał udział w akcjach dywersyjnych i sabotażowych. Jego mieszkanie przy ulicy Idziego 5 stanowiło punkt kontaktowy, gdzie przekazywano meldunki. W 1943 r. został aresztowany przez gestapo, wolność odzyskał po wyzwoleniu w 1945 r. W działalność konspiracyjną były zaangażowane również jego dwie córki: Janina i Ewa. Został odznaczony Śląską Wstęgą Waleczności i Zasługi.

Naczelnik Jan Kwaśniewicz przypomniał, że Tadeusz Jänich angażował się w życie społeczne - organizował drużyny Polskiego Towarzystwa Gimnastycznego Sokół, zakładał też pierwsze w okolicy drużyny skautowe i harcerskie.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

Tadeusz Jänich zmarł 5 grudnia 1973 r.

Akcja „Tobie Polsko” jest prowadzona przez Oddziałowe Biuro Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Katowicach. Rozpoczęła się 5 lipca 2021 roku, w setną rocznicę zakończenia III Powstania Śląskiego, a polega ona na oznaczaniu grobów i miejsc pamięci specjalnym znakiem, opracowanym przez OBUWiM, wzorowanym na sztandarze powstańczym, używanym w trakcie powstań śląskich.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zywiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto