Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pamięć o żołnierzach z Bartka nie zaginęła. Uroczystość w Pałacu Prezydenckim [ZDJĘCIA]

JAK/IPN
Uroczystość w Pałacu Prezydenckim z udziałem delegacji z gminy Węgierska Górka.
Uroczystość w Pałacu Prezydenckim z udziałem delegacji z gminy Węgierska Górka. FOT. Ośrodek Promocji Gminy Węgierska Górka
Instytut Pamięci Narodowej ogłosił 22 nazwiska ofiar zbrodni niemieckich, komunistycznych i sowieckich, których szczątki odnalezione zostały w Polsce i za granicą. W Pałacu Prezydenckim odbyła się uroczystości wręczenia not identyfikacyjnych rodzinom ofiar totalitaryzmu. W uroczystościach wzięła udział delegacja rodzin z gminy Węgierska Górka.

W delegacji obecni byli wójt gminy Węgierska Góka Piotr Tyrlik oraz członkowie Narodowych Sił Zbrojnych „Rodzynki” z prezesem Łukaszem Lewandowskim na czele.

Przybyłych przywiał prezydent RP Andrzej Duda, wyrażając szacunek wobec bohaterów, którzy oddali własne życie w służbie Polsce i dziękując tym wszystkim, którzy są zaangażowani w proces poszukiwania.

Następnie zostały ogłoszone nazwiska osób, których szczątki zostały odnalezione. Noty identyfikacyjne odbierali krewni ofiar. Z gminy Węgierska Górka noty otrzymały rodziny: Koniorów, Maślanków, Pajestków. Notę identyfikacyjną Franciszka Koniora odebrała siostra Cecylia Białożyt, Karola Maślanki i Józefa Maślanki – wnuk ich brata Piotr Drobny, Michała Pajestki – bratanica Maria Bednarz.

Szczątki żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych z oddziału, którym dowodził Henryk Flame ps. Bartek zostały odnalezione w marcu 2016 r. w ramach prac archeologicznych IPN na tzw. Polanie Śmierci w Starym Grodkowie koło Barutu (woj. opolskie). W listopadzie 2016 roku wiceprezes IPN prof. Krzysztof Szwagrzyk spotkał się w Węgierskiej Górce z członkami rodzin żołnierzy „Bartka”, podczas spotkania został pobrany materiał genetyczny do badań porównawczych.

Podczas uroczystości w Pałacu Prezydenckim wójt Piotr Tyrlik, jako przedstawiciel rodzin zidentyfikowanych ofiar, podkreślał bohaterskość ofiar i zaznaczył, że naszym moralnym obowiązkiem jest zachowanie pamięci o poległych bohaterach i ofiarach totalitaryzmu.

Wydarzenie zakończyła prezentacja filmowa dotycząca miejsc poszukiwań ofiar. Rozpoczynały ją słowa ”Oni mieli zniknąć bez śladu”.

Bohaterowie z Żywiecczyzny

Franciszek Konior pseud. „Rekin”

Urodził się 30 marca 1926 r. w Cięcinie. W latach 1945-46 był żołnierzem zgrupowania Narodowych Sił Zbrojnych pod dowództwem Henryka Flame pseud. „Bartek” działającego na terenie pow. bielskiego, cieszyńskiego, żywieckiego i pszczyńskiego. Został zamordowany w wyniku operacji „Lawina” przeprowadzonej przez organy bezpieczeństwa we wrześniu 1946 r. Szczątki Franciszka Koniora zostały odnalezione w marcu 2016 r. podczas prac prowadzonych przez IPN na terenie Starego Grodkowa w woj. opolskim.

Józef Maślanka pseud. „Borsuk” ur. 6 października 1921 r. w Ciścu

Karol Maślanka pseud. „Tygrys” ur. 22 października 1923 r. w Ciścu

Obaj bracia byli w latach 1945 46 żołnierzami zgrupowania Narodowych Sił Zbrojnych pod dowództwem Henryka Flame pseud. „Bartek” działającego na terenie pow. bielskiego, cieszyńskiego, żywieckiego i pszczyńskiego. Zostali zamordowani w wyniku operacji „Lawina” przeprowadzonej przez organy bezpieczeństwa we wrześniu 1946 r. Zniszczone w wyniku eksplozji szczątki jednego z braci zostały odnalezione w marcu 2016 r. w wyniku prac prowadzonych przez IPN na terenie Starego Grodkowa w woj. opolskim. Na podstawie badań genetycznych nie można jednakże określić, do którego z braci Maślanków należą zidentyfikowane szczątki.

Michał Pajestka pseud. „Leszczyna”
Urodził się 11 sierpnia 1925 r. w Ciścu. W latach 1945-46 był żołnierzem zgrupowania Narodowych Sił Zbrojnych pod dowództwem Henryka Flame pseud. „Bartek” działającego na terenie pow. bielskiego, cieszyńskiego, żywieckiego i pszczyńskiego. Został zamordowany w wyniku operacji „Lawina” przeprowadzonej przez organy bezpieczeństwa we wrześniu 1946 r. Zniszczone na skutek eksplozji szczątki Michała Pajestki zostały odnalezione w marcu 2016 r. podczas prac prowadzonych przez IPN na terenie Starego Grodkowa w woj. opolskim.

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zywiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto