Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Perseidy 2020: kiedy zobaczymy spadające gwiazdy? Perseidy to jeden z najbardziej znanych rojów meteorów. Gdzie oglądać Perseidy na Śląsku?

Olga Krzyżyk
Olga Krzyżyk
Noc Perseidów to świetna okazja do obserwacji nocnego nieba.
Noc Perseidów to świetna okazja do obserwacji nocnego nieba. Aneta Zurek / Polska Press
Perseidy to jeden z najbardziej znanych rojów meteorów. W sierpniu przypada maksimum tego roju. Najlepszy czas na obserwację Perseidów to noc z 12 na 13 sierpnia. W tym czasie w ciągu jednej godziny możemy zobaczyć nawet 100 przelotów. Gdzie najlepiej oglądać spadające gwiazdy w województwie śląskim?

Perseidy 2020. Noc spadających gwiazd

Perseidy to jeden z największych i najaktywniejszych rojów meteorów na naszym niebie. Co roku możemy oglądać to niezwykłe zjawisko. Gołym okiem można zobaczyć nawet około 100 meteorów na godzinę. Perseidy będą najlepiej widoczne z 12 na 13 sierpnia.

- Szczyt nasilenia zjawisk związanych z rojem Perseidów występuje w nocy z 12-go na 13-ty sierpnia. Radiant, czyli pozorne miejsce na niebie z którego wylatują meteory znajduje się w gwiazdozbiorze Perseusza, stąd nazwa perseidy. Ten schemat stosuje się zresztą do wszystkich deszczów meteorów - Leonidy mają radiant w gwiazdozbiorze Lwa, Akwarydy w Wodniku, itd. Perseidy najlepiej obserwować już po zmroku, najlepiej w oddaleniu od źródeł sztucznego światła - mówi Jarosław Juszkiewicz z Planetarium Śląskiego i Obserwatorium Astronomicznego im. Mikołaja Kopernika w Chorzowie

- Potoczne nazwy Perseidów to oczywiście „spadające gwiazdy”, ze względu na widok, jaki prezentują na niebie, lub „łzy świętego Wawrzyńca” - to dlatego, że ich kumulacja przypada na okolice 10 sierpnia, czyli według tradycji Kościoła Katolickiego w dzień męczeńskiej śmierci świętego - wyjaśnia Jarosław Juszkiewicz.

Maksimum roju Perseidów w 2020 roku przypada na noc z 12 na 13 sierpnia.

Gdzie w województwie śląskim najlepiej oglądać Perseidy?

Planetarium Śląskie Chorzowie zachęca do wspólnego oglądania "spadających gwiazd" 15 sierpnia na Stadionie Śląski, który organizuje to spotkanie. Obserwacja gwiazd odbędzie się w okolicach Stadionu Ślaskiego i połączona będzie z komentarzem astronoma z Planetarium Śląskiego - Damiana Jabłeki.

W Dąbrowie Górniczej dobrym miejscem do obserwacji nocnego nieba jest Pogoria. Świetnie sprawdzą się także brzegi zalewu Przeczyce i góra Dorotka oraz Góra Siewierska w Psarach.W Beskidach Perseidy będą dobre widoczne z każdego miejsca położonego powyżej dużych miejscowości.

Perseidy najlepiej widoczne będą, gdy w pobliżu nie będzie źródeł światła.

Na Jurze również nie brakuje świetnych lokalizacji do obserwacji spadających gwiazd. Nawet w miastach można poszukać miejsca oddalonego od sporej ilości źródeł światła m.in. Kopiec Wyzwolenia w Piekarach Śląskich, Park Śląski w Chorzowie czy zespół przyrodniczo-krajobrazowy Żabie Doły na granicy Chorzowa i Bytomia.

Perseidy: nawet do 100 spadających gwiazd na godzinę

Spadające gwiazdy to tak naprawdę drobiny materii kosmicznej, pozostałej po rozpadzie komet lub planetoid. Gdy wpadają w ziemską atmosfera rozgrzewają się, w efekcie jonizują powietrze i właśnie ten efekt w postaci "spadającej gwiazdy" możemy zaobserwować na niebie.

- Perseidy są związane z kometą 109P/Swift-Tuttle. Za każdym razem kiedy kometa zbliża się do Słońca rozgrzewa się i wokół jej jądra powstaje długi warkocz. Co roku orbita Ziemi przecina pozostałości po tym warkoczu i cząstki pyłu wpadają z naszą atmosferę z prędkością niemal 60 kilometrów na sekundę jonizując lub spalając się w powietrzu - wyjaśnia Jarosław Juszkiewicz z Planetarium Śląskiego.

- Każdej doby w atmosferę naszej planety wpada aż 60 ton kosmicznego pyłu. Jednak maksimum roju Perseidów przypadające na połowę sierpnia jest szczególnie spektakularne. Przy sprzyjającej pogodzie można zobaczyć wówczas nawet do 100 spadających gwiazd na godzinę - dodaje Jarosław Juszkiewicz.

Gdzie patrzeć, by zobaczyć to zjawisko?
Na początku odnajdźmy na niebie Wielki Wóz. Następnie idziemy wzrokiem od tylnego, górnego koła Wielkiego Wozu do Gwiazdy Polarnej. Przechodzimy dalej w przeciwnym kierunku, gdzie zobaczymy gwiazdozbiór Kasjopei w kształcie litery 'W", który ułożony jest z pięciu jasnych gwiazd. Pomiędzy gwiazdozbiorem Kasjopei, a horyzontem, na północno-wschodnim fragmencie nieba zobaczymy gwiazdozbiór Perseusza i "spadające gwiazdy". To właśnie Perseidy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Perseidy 2020: kiedy zobaczymy spadające gwiazdy? Perseidy to jeden z najbardziej znanych rojów meteorów. Gdzie oglądać Perseidy na Śląsku? - Chorzów Nasze Miasto

Wróć na zywiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto