Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Picie wody. Dlaczego jest tak ważne?

Jakub Marcjasz
dr Katarzyna Okręglicka
dr Katarzyna Okręglicka Jakub Marcjasz
Eksperci alarmują, że cały czas Polki i Polacy piją za mało wody. A warto!

Około 2 l. w wypadku kobiet oraz 2,5 l. w wypadku mężczyzn - to dzienne dawki ilości płynów jakie powinny być spożywane przez osoby dorosłe, które zalecają specjaliści. Chodzi nie tylko o wodę w czystej postaci, ale także tą znajdującą się w pożywieniu. - Chociaż z roku na roku jest coraz lepiej, to badania pokazują, że cały czas pijemy niewystarczającą ilość wody, bo około 1,6 l - mówi dr Katarzyna Okręglicka z Uniwersytetu Medycznego w Warszawie, która była jedną z ekspertek Żywiec-Zdrój podczas ostatniego Półmaratonu Dokoła Jeziora Żywieckiego. - Nie do końca z zaleceniami wybieramy też rodzaje płynów. Nadal wybieramy w większości słodkie napoje oraz słodzoną kawę lub herbatę. Napoje wtedy są źródłem dodatkowych kalorii - zauważa specjalistka w zakresie żywienia człowieka i dietetyki.

Ilość wypitej wody bezpośrednio przekłada się na nasze samopoczucie i stan zdrowia. - Nawet łagodne odwodnienie na poziomie 2 proc., którego nawet nie czujemy, może powodować pogorszenie nastroju, zmniejszenie koncentracji, uwagi, czy zdolności zapamiętywania. Z tego względu powinniśmy pić zanim poczujemy pragnienie - mówi dr Katarzyna Okręg-licka. - Jeżeli pozostajemy w głębszym odwodnieniu przez dłuższy czas wówczas zwiększa się ryzyko wystąpienia kamienicy nerkowej czy chorób układu krążenia - ostrzega pani doktor.

O odpowiednim nawodnieniu powinniśmy szczególnie pamiętać w trakcie uprawiania aktywności fizycznej. Wówczas wody, a w przypadkach szczególnie intensywnego wysiłku napojów izotonicznych, powinniśmy pić ponad to co mówią zalecenia. O ile więcej? - Najłatwiejszym sposobem jest zważenie się przed treningiem i po jego zakończeniu. Utrata masy ciała będzie wiązała się z utratą wody. Dzięki temu na następny treningu będziemy wiedzieć ile mniej więcej potrzebujemy płynów, aby uzupełnić niedobory związane z wysiłkiem fizycznym - mówi dr Katarzyna Okręglicka.

Żeby być dobrze nawodniony, także przed treningiem, powinniśmy pić wodę w ciągu całego dnia. Regularnie i małymi łykami co kilkanaście minut. Wówczas trafi on do komórek, a nie tylko „przeleci” przez nasz organizm.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zywiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto