Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Podglądanie nieba to pasja, która wciąga. Zaczynali od lunety, teraz budują prywatne obserwatoria.

Ewa Ormaniec
Ewa Ormaniec
Na dobry początek możesz sobie sprawić lunetę za kilkaset złotych. A jak już się wciągniesz, to możesz również wybudować swoje obserwatorium. Niektórzy tak robią

Na niebie zawsze jest co oglądać - mówią miłośnicy astronomii z Żywiecczyzny, których w powiecie nie brakuje. Jacek Uniwersał od lat prowadzi znaną w całej Polsce firmę ze sprzętem optycznym. Ale są i tacy, którzy sami konstruują swoje obserwatoria.
Łącząc przyjemne z pożytecznym Uniwersał sprawił, że z pasji powstał biznes. Żywiecka firma "Uniwersał" montuje swój sprzęt w całej Polsce. Miłośnik gwiazd zaczynał od prostych lunet, by teraz budować profesjonalne obserwatoria.
- Kiedy w 1978 roku pisałem maturę w żywieckim "Koperniku" nawet przez myśl mi nie przeszło, że kiedyś będę tam montował obserwatorium. Z firmy o początkowo prymitywnych warunkach staliśmy się rozpoznawalną w całym kraju marką - mówi pan Jacek.
Największym jego sukcesem jest obserwatorium w galerii Solaris w Opolu.
- Większość zamówień pochodzi jednak szkół, które budują obserwatoria w celach dydaktycznych. Ale są też projekty dla indywidualnych klientów. Ciekawe zamówienie realizujemy obecnie w Głogówku. Tam kopułę o średnicy 5 metrów zamontujemy w klasztorze franciszkanów, którzy dostali na to unijną dotację - dodaje .
Marek Szymoński też często zagląda w niebo. Właśnie zakończył budowę obserwatorium w swoim ogródku. Prace trwały od listopada zeszłego roku.
- Chciałem, by teleskop miał swoje stałe miejsce, bo trudno jest ciągle go rozkładać, kiedy chcę pooglądać niebo. Wszystko zrobiłem sam i jestem bardzo zadowolony. Nie wiedziałem czy uda się tak, jak sobie zaplanowałem - mówi żywczanin.
Amatorzy astronomii sami nie wiedzą, co takiego przyciąga ich w stronę nieba. - Nie umiem określić, skąd ta pasja. Niebo od zawsze człowieka przerażało i zachwycało zarazem. U mnie ten zachwyt przerodził się w chęć zobaczenia czegoś więcej. Widok planet czy galaktyk, np. Andromedy, jest spektakularny - zachwyca się Grzegorz Błachuta.
Zamiłowanie do gwiazd bardzo wciąga i trudno z niego zrezygnować. - Jeżeli już raz połknie się tego bakcyla to niełatwo odpuścić. Z czasem chce się coraz więcej zobaczyć, sprzedaje się stary sprzęt i kupuje nowy. To trochę jak nałóg - dodaje Marek Szymoński.
Takie hobby potrzebuje poświęcenia czasu i pieniędzy. Dlatego astroamatorzy radzą, by najpierw poobserwować niebo przez lornetkę, dzięki której można już zobaczyć coś, czego gołym okiem nie widać.
- Dla początkujących polecam najprostsze lunety czy teleskopy, które można kupić już za 300-500 zł. Obserwatoria to bardziej zautomatyzowany sprzęt dla zaawansowanych - dodaje Jacek Uniwersał.
Jak zaznaczają miłośnicy gwiazd, na niebie zawsze jest co oglądać. Obecnie widoczny jest Jowisz, a w najbliższym czasie i Wenus. W ciemną noc można zobaczyć obiekty mgławicowe. Trzeba jednak pamiętać, że najważniejsze w obserwacji jest czarne niebo, czyli takie, którego nie zabrudziły jeszcze różnego rodzaju światła. Dlatego też oglądanie gwiazd w mieście jest utrudnione. Na Żywiecczyźnie dobry punkt widokowy znajduje się w Rychwałdzie.
- Na ul. Granicznej, zaraz przy Żywcu jest takie miejsce, gdzie horyzont jest nisko i można dużo zaobserwować. Niestety, powoli buduje się tam coraz więcej domów, a co za tym idzie obszar się zmniejszy, a niebo zabrudzi światłami co znacznie utrudni widoczność. Za to piękne widoki można obserwować zawsze pływając po morzu czy w trakcie nocnych górskich wycieczek. Polecam - mówi Grzegorz Błachuta.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zywiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto