Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ponad 70 lat temu w mieście padł polski rekord zimna

TOMASZ WOLFF
Rozkład temperatur jest uzależniony od wysokości bezwzględnej. Duży wpływ na temperatury ma również ekspozycja terenu. Stoki eksponowane na południe mają temperatury wyższe od stoków o innej ekspozycji.

Rozkład temperatur jest uzależniony od wysokości bezwzględnej. Duży wpływ na temperatury ma również ekspozycja terenu. Stoki eksponowane na południe mają temperatury wyższe od stoków o innej ekspozycji. Średnia roczna temperatura w Żywcu wynosi 7,8 stopni Celsjusza. Najcieplejszym miesiącem jest lipiec, kiedy średnia temperatura w kotlinach waha się od 16,7 do 18,0, najzimniejszym styczeń z temperaturami -2,1 do -2,6 w dolinach, a w górach poniżej -2,9. Często występujące niskie temperatury w kotlinach są spowodowane inwersją temperatury. Największa zimowa inwersja wytworzyła się w kotlinie żywieckiej w 1929 roku. W dnie doliny mrozy zniszczyły wtedy cały drzewostan owocowy, natomiast na stokach beskidzkich sady nie zostały uszkodzone ? czytamy w "Krajobrazie Ziemi Żywieckiej" Tadeusza Ziętary, wydanej w 1996 roku.

W ostatnich tygodniach, dzięki siarczystym mrozom, które nawiedziły północną Polskę, zrobiło się głośno również o Żywcu. Niektóre stacje telewizyjne przypomniały, że polski rekord zimna wciąż należy do tego miasta. Został ustanowiony 10 lutego 1929 roku. Termometr pokazał wówczas 40,6 kresek poniżej zera.

- Popękały wszystkie termometry rtęciowe - przypomniał Andrzej Murański z Juszczyny, który para się przepowiadaniem pogody. Szybko dodaje, że chociaż w tym roku aż tak niskich temperatur nie możemy się spodziewać, to niewykluczone, że tęgie mrozy pojawią się w najbliższych latach.

- Tegoroczna zima rządzi się prawami księżyca. W tym tygodniu wszedł w inną fazę i od razu rozpoczęła się odwilż. Kolejnych mrozów możemy spodziewać się już na początku lutego - zapowiedział Murański.

Zbigniew Stasicki, kierownik stacji meteo w Bielsku, żywiecki rekord zimna traktuje z przymrużeniem oka.
- Do rekordów temperatur sprzed wojny podchodziłbym z dystansem - śmieje się. - W Żywcu istniał wówczas posterunek meteorologiczny, a nie stacja meteo, gdzie dyżur trwa przez 24 godziny na dobę. Termometr był pewnie pozostawiony sam sobie, odczytu dokonywano rano i wieczorem. Poza tym, proszę zwrócić uwagę jak przez te wszystkie lata poszła do przodu technika.

Stasicki twierdzi, że przed wojną w Żywcu istniał posterunek meteorologiczny. A dziś? Kierownik bielskiej stacji zapewnia, że nadal istnieje. Co innego można jednak usłyszeć w Starostwie Powiatowym w Żywcu. Jeden z pracowników tłumaczy, że na koniec 1999 roku Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej w Krakowie utrzymywał kilka punktów pomiarowych: na Hali Lipowskiej, Pilsku, Skrzycznem oraz w Rycerce Górnej i Dolnej, Lalikach, Zwardoniu, Korbielowie, Rajczy, Koszarawie, Pewli Wielkiej, Lipowej i Piekle.

- Ile dziś istnieje? Tego nie wie nikt - podsumował nasz żywiecki rozmówca.

Jeśli więc na Żywiecczyźnie padnie kolejny rekord, prawdopodobnie nie zostanie nawet zarejestrowany. Najbliżej rekordu byliśmy na początku lat 60. minionego wieku, kiedy temperatury w powietrzu spadły do 33-34 stopni poniżej zera, a przy gruncie do minus 38.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zywiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto