Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Praca w Unii

[email protected]
Marzymy o dobrej pracy w Unii Europejskiej, ale na początku nie będzie to takie proste. Większość państw wprowadziło okresy przejściowe dla pracowników z państw wstępujących.

Marzymy o dobrej pracy w Unii Europejskiej, ale na początku nie będzie to takie proste. Większość państw wprowadziło okresy przejściowe dla pracowników z państw wstępujących. Ślązacy najchętniej wybierają pracę sezonową w Niemczech, głównie w rolnictwie, najczęściej na okres trzech miesięcy. I to prawdopodobnie się nie zmieni...

- Osoby zainteresowane tego typu zatrudnieniem same znajdują sobie pracodawcę. W WUP podpisują umowy, następnie otrzymują wizę pracowniczą udzieloną przez Konsulat Generalny Niemiec we Wrocławiu - mówi Marta Malik z WUP.

Po akcesji w przypadku Niemiec procedura będzie wyglądała podobnie, ale szczegółowe ustalenia nie są jeszcze znane. Istnieje też możliwość pracy na dłuższy okres (do 18 miesięcy) w charakterze pracowników-gości. Pracę taką mieszkańcy naszego województwa podejmują głównie w Niemczech, Irlandii, Wielkiej Brytanii oraz Francji, najczęściej zatrudniani są w gastronomii i hotelarstwie.

- Obowiązuje znajomość języka obcego oraz wykształcenie kierunkowe. Za pośrednictwem WUP dokonującego doboru kandydatów według oferty pracodawcy zagranicznego, podejmować pracę wakacyjną mogą też studenci - dodaje Marta Malik.
Tylko Wielka Brytania i Irlandia otworzą rynek pracy dla Polaków i będą oni tam mogli pracować bez specjalnego zezwolenia. - Polacy będą mogli podjąć pracę na warunkach identycznych jak rodzimi pracownicy, a po roku legalnej pracy nabędą prawa do wszystkich świadczeń bez wyjątku, w tym do zasiłku dla bezrobotnych - wyjaśnia Marta Malik.

Inne państwa zastosowały tzw. okresy przejściowe od 2 do 7 lat. Będą tam obowiązywać odpowiednie limity zatrudnienia i konieczne będzie dostosowanie się do wewnętrznych ustaleń państw dotyczących zatrudniania Polaków.

Europa szuka takich pracowników

Austria

W lecie Polacy mogą być zatrudnieni przy zbiorach owoców i warzyw. W sezonie narciarskim - w hotelach i gastronomii. Austriackie prawo zabrania polskim studentom wykonywania legalnej pracy wakacyjnej, a praca sezonowa może trwać maksymalnie do 6 miesięcy.

Francja

Polacy mogą znaleźć zatrudnienie w lecie przy fizycznych pracach sezonowych. Często pracę sezonową oferuje także Disneyland pod Paryżem. Poszukiwane są osoby do opieki nad osobami starszymi i dziećmi. Warunkiem jest znajomość języka i kwalifikacje zgodne z profilem stażu.

Grecja

Polacy, a głównie studenci, zatrudnienie znaleźć mogą w branży turystycznej. To praca głównie sezonowa. Grecy otwarci są również na współpracę z polskimi marynarzami, architektami i inżynierami budowlanymi.

Hiszpania

Większość Polaków pracuje przy zbiorach owoców. O pracę ubiegać się mogą także ogrodnicy, budowlańcy i kierowcy. Studentom znającym język hiszpański oferowane są często posady w hotelach i gastronomii. Można otrzymać zatrudnienie na stałe, na umowę terminową (do 9 miesięcy). Można również ubiegać się o staż.

Holandia

Polacy najczęściej są zatrudniani przy zbieraniu owoców i warzyw. Osoby lepiej wykształcone znajdą pracę w branży elektronicznej, czy informatycznej (wymagana jest znajomość języka obcego - niemieckiego lub angielskiego). Poszukiwane są też pomoce domowe i opiekunki do dzieci.

Irlandia

Irlandczycy poszukują głównie osób z wyższym wykształceniem - informatyków (zwłaszcza programistów i administratorów sieci), architektów i inżynierów budowlanych, bankowców i projektantów. Na zatrudnienie mogą także liczyć biegli księgowi i analitycy finansowi.

Niemcy

Najczęściej Polacy zatrudniani są jako robotnicy przy sezonowych pracach w rolnictwie, przetwórstwie, ogrodnictwie, leśnictwie, tartakach lub gastronomii i hotelarstwie. Pracownicy sezonowi otrzymują pozwolenie na pracę na 3 miesiące. Studenci mogą otrzymać pozwolenie na pracę na 6 miesięcy. Niemcy poszukują także pielęgniarek, rehabilitantów oraz piekarzy, cukierników, kucharzy, informatyków i inżynierów.

Portugalia

Polacy mogą znaleźć pracę przede wszystkim przy zbiorach owoców cytrusowych, na budowach lub jako kierowcy i mechanicy.

Włochy

Najwięcej Polaków pracuje przy sezonowym zbiorze owoców i warzyw (winogrona, czy truskawki). Osoby, które znają język włoski znaleźć mogą pracę w hotelarstwie i gastronomii. W ostatnich latach zwiększyło się również zapotrzebowanie na personel medyczny. Włosi poszukują też murarzy i pomocy domowych.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto