Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Program krzewienia abstynencji KWC to dzieło życia ks. Franciszka Blachnickiego wciąż wydające swoje owoce

Katarzyna Dębowska
Katarzyna Dębowska
Ruch Krucjaty Wyzwolenia Człowieka został powołany do życia przez ks. Franciszka Blachnickiego i Ruch Światło-Życie w 1979 roku w Nowym Targu w obecności Jana Pawła II. Aktywne zaangażowanie członków ruchu we wspólnotową ewangelizację jednoczy i wspiera ludzi zniewolonych różnymi nałogami, propagując zdrowe i godne życie.

Krucjata Wyzwolenia Człowieka diecezji bielsko-żywieckiej

Krucjata Wyzwolenia Człowieka funkcjonuje w każdej z diecezji na terenie Polski. Jest jedną z form organizacyjnych ruchu abstynenckiego, zainicjowaną przez ks. Franciszka Blachnickiego. Ogólnopolski ruch ewangelizacyjny działa również w Rychwałdzie k/Żywca, promuje całkowitą abstynencję, jednoczy ludzi oraz propaguje ideę odnowy moralnej i służby mającej na celu ratowanie godności człowieka zniewolonego przez nałogi i uzależnienia.

Hasło „Nie lękajcie się” wielokrotnie przywoływane przez św. Jana Pawła II stanowi główny filar formacji i przypomina, że jej głównym zadaniem jest wyzwalanie ludzi od lęku, który czyni człowieka zniewolonym.

Formacja KWC stanowi odpowiedź na apel Jana Pawła II do Polaków z jesieni 1978 roku:

„Proszę, abyście przeciwstawiali się wszystkiemu, co uwłacza ludzkiej godności i poniża obyczaje zdrowego społeczeństwa, co czasem może aż zagrażać jego egzystencji i dobru wspólnemu”.

Wspólnota Betesda, skupiająca wokół siebie sympatyków Krucjaty Wyzwolenia Człowieka, działająca na terenie diecezji bielsko-żywieckiej, spotyka się w każdy czwartek w domu rekolekcyjnym u franciszkanów w Rychwałdzie. Duszpasterzem formacji jest o. Paweł Kijko OFMConv. Rychwałdzka wspólnota liczy sobie ponad 40 członków i zrzesza w swoich szeregach nie tylko abstynentów, ale każdego, kto tylko ma chęć dołączyć do wspólnoty.

Rekolekcje wyzwolenia odbywają się tu cyklicznie, najczęściej dwa razy do roku. W ostatni weekend kwietnia w Rychwałdzie na wspólnych rekolekcjach pod hasłem „Do mnie się idzie przez ogień”, spotkali się lokalni „krucjatowicze”, goście z różnych zakątków kraju oraz wszystkie osoby zainteresowane ideą Krucjaty Wyzwolenia Człowieka. Czas rekolekcji był czasem wspólnego dzielenia się refleksjami oraz wymianą cennych doświadczeń.

od 16 lat

Kto może przystąpić do Krucjaty Wyzwolenia Człowieka ?

Dołączenie do ruchu KWC dokonuje się poprzez postanowienie całkowitej abstynencji oraz złożenie deklaracji abstynenckiej, którą można wydrukować z oficjalnej strony Krucjaty: http://www.kwc.oaza.pl/jak-zostac-czlonkiem-kwc

Zobowiązanie abstynenckie można złożyć na rok, przez co staje się ktoś kandydatem do KWC, lub na czas przynależenia do KWC, przez co staje się członkiem KWC. Deklarację członkowską mogą składać osoby pełnoletnie.

- Kiedy kilkanaście lat temu wstępowałem w szeregi KWC nie spodziewałem się, że moje życie zmieni się tak radykalnie. Uczestnictwo w tym dziele pozwala mi stawać w prawdzie o sobie, usuwać wszelkie przejawy egoizmu, budować relacje z drugim człowiekiem, uczy pokory i służby. Daje siłę i odwagę do składania świadectwa swoim życiem. Ale najważniejszą rzeczą jest wejście w żywą relację z Bogiem Ojcem. Przyjęcie Jezusa jako Pana i Zbawiciela. W Krucjacie mogę się formować i pogłębiać swoją wiarę a wszystko sprowadza się do jednego słowa- Miłość – mówi Piotr, jeden z członków formacji Krucjata Wyzwolenia Człowieka

Stanica Krucjaty Wyzwolenia Człowieka znajdując się na Kopiej Górce w Centrum Światło-Życie rocznie przyjmuje drogą on-line oraz korespondencyjnie ok. 1000 członków i kandydatów KWC. Podczas nabożeństw Krucjaty w Krościenku i okolicy składa tam deklarację ok. 2–3 tys. osób.

- Członkostwo w KWC jest dla mnie formą drogi do wolności. Jest służbą i ofiarą, jaką mogę oddać tym, którzy nie mogą wyzwolić się już o własnych siłach z bagna, w jakim tkwią. Wyobrażam sobie to jako bezinteresowne podanie dłoni. Podstawą naszego myślenia jest miłość do drugiej osoby bez względu na jej sytuację. Dostrzeganie cierpienia osoby i walkę o jej godność – podkreśla Aneta, wieloletnia członkini ruchu KWC

Podstawową formą działania KWC jest świadectwo stylu życia jej członków. Podstawową drogą Krucjaty jest podjęcie postu i modlitwy za osoby uzależnione. Krucjata opiera się na całkowitym wyrzeczeniu się spożywania alkoholu w sposób dobrowolny i w każdej ilości.

Ks. Franciszek Blachnicki - Boży rewolucjonista

Liczne duszpasterskie inicjatywy w duchu chrześcijańskiej nauki społecznej zostały zapoczątkowane przez
ks. Blachnickiego w latach 1957-1969 a jego pierwszym dziełem był masowy ruch trzeźwościowy Krucjata Wstrzemięźliwości. W roku 1979 powołał on do życia formację odnowy moralnej Krucjata Wyzwolenia Człowieka, której celem było przezwyciężenia alkoholizmu i innych zniewoleń współczesnego człowieka. Rok później sługa charyzmatu Światło-Życie, zainicjował plan Wielkiej Ewangelizacji ,,Ad Christum Redemptorem” dla dotarcia z Ewangelią do jak największej liczby wiernych w Polsce w duchu odnawiającego się kościoła.

W okresie Solidarności (1980-1981) ks. F. Blachnicki powołał do istnienia stowarzyszenie Niezależna Chrześcijańska Służba Społeczna, mającą upowszechniać ideę ,,Prawda – Krzyż – Wyzwolenie”, tzn. działać w duchu chrześcijańskiej nauki społecznej i ruchu wyzwolenia bez przemocy oraz dawać świadectwo wiary.

W roku 1982 osiadł w ośrodku polskim Marianum w Carlsbergu w RFN przystąpił do organizowania Międzynarodowego Centrum Ewangelizacji Światło-Życie, w którym od 1982 r. aż do swojej śmierci w lutym 1987 r. sprawował posługę wśród polskich emigrantów.
Ostatnim dziełem życia ks. Franciszka Blachnickiego była powołana w czerwcu 1982 roku ,,Chrześcijańska Służba Wyzwolenia Narodów”.
Duszpasterz pozostawił po sobie ogromny dorobek naukowy w dziedzinie teologii pastoralnej i duszpasterstwa w tym wiele nagrań homilii i konferencji. Śmierć ks. Franciszka Blachnickiego w dniu 27 lutego 1987 r. nastąpiła na skutek zabójstwa poprzez podanie ofierze śmiertelnych substancji toksycznych.
Do dziś jest wzorem dla wielu osób.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na zywiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto