Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Projekt Wiejskiej Kuźni Pamięci Czesława Birra zakończony

Maciej Krajewski
Maciej Krajewski
GOK Sulęczyno/A. Błaszkowska
W ubiegłym tygodniu w Mściszewicach zakończył się projekt Wiejskiej Kuźni Pamięci Czesława Birra. Na piątkowym spotkaniu można było m.in. obejrzeć film, przybliżający sylwetkę niezwykłego artysty, a także obejrzeć prace, wykonywane przez uczestników zajęć, prowadzonych w sulęczyńskim GOK-u na przestrzeni lat.

W piątek 25 września w Kaszubskiej Osadzie u Rzeźbiarza Birr odbyło się zakończenie projektu Wiejskiej Kuźni Pamięci Czesława Birra. Zadanie było częścią projektu realizowanego przez Kaszubski Uniwersytet Ludowy, który tworzyły cztery reanimatorki kultury: Magdalena Marcholewska, Ewelina Dułak, Grażyna Brzeska i Ewelina Karczewska-Luhm. Dzięki zaangażowaniu pań zrealizowano animację poklatkową, mapę rzeźb artysty, a także posadzono Lipę Natchnień oraz skonstruowano niezwykły kolorowy płot.

Piątkowe spotkanie rozpoczęło przecięcie wstęgi przy wspomnianym płocie, którego dokonali żona zmarłego rok temu rzeźbiarza Sylwia Birr oraz Andrzej Bigus, dzięki któremu nietypowe ogrodzenie mogło w ogóle powstać. Następnie wszyscy obecni mieli okazję obejrzeć film wspominający Czesława Birra, w którym o tym niezwykłym człowieku opowiadały osoby go znające. Film obejrzeć można również na kanale Fundacji „Aby chciało się chcieć” na Youtube - tutaj

W spotkaniu wzięli udział znajomi, przyjaciele i bliscy artysty, a także przedstawiciele władz powiatu oraz Urzędu Gminy Sulęczyno. Nad bezpieczeństwem imprezy czuwali strażacy z OSP Mściszewice, natomiast KGW „Mściszewiczanki” częstowały kaszubskim jadłem.

W ramach spotkania udostępniona została również pracownia, gdzie można było zobaczyć fotografie pracującego artysty oraz portrety Czesława Birra. Prace wykonali uczestnicy zajęć artystycznych, odbywających się w Gminnym Ośrodku Kultury w Sulęczynie.

- Od 2015 roku w poniedziałkowe popołudnia Sylwia i Czesław Birr prowadzili w ośrodku kultury zajęcia artystyczne dla dzieci i młodzieży. Uczyli rzeźby, szkicu, a przede wszystkim zarażali swoją pasją i uśmiechem - podaje sulęczyński GOK.

Na zakończenie można było wpisać się do kroniki pamiątkowej oraz posłuchać piosenek biesiadnych (i nie tylko) w wykonaniu zespołu Tuba Band.

Rok temu odszedł niezwykły artysta

Czesław Birr zmarł 21 września 2019 roku. Swą przygodę z rzeźbiarstwem rozpoczął w latach 90. Wskutek wypadku w wieku 23 lat musiał się poruszać na wózku, ale na szczęście, dzięki wsparciu przyjaciół i rodziny, potrafił sobie poradzić z tą sytuacją. Niemniej stale czuł, że musi się czymś zająć - tym czymś z czasem okazało się właśnie rzeźbiarstwo.

Pierwszą jego pracą w drewnie była płaskorzeźba papieża Jana Pawła II, zrobiona właściwie za namową znajomego. W swej karierze stworzył setki drewnianych figur, w tym ponad 50 replik Matki Boskiej Sianowskiej, zdobiących kapliczki i kościoły na całym świecie - od Kaszub (gdzie znajduje się większość z nich), poprzez różne regiony w kraju i Europy Zachodniej, aż po Kanadę. Jest też autorem przydrożnej kaplicy w Mściszewicach, dwóch stacji drogi krzyżowej w Sanktuarium w Sianowie, a także rekordowo wielkich atrybutów kaszubskich, przechowywanych w Gminnym Ośrodku Kultury w Somoninie - 2-metrowej tabakiery oraz ponad 10-metrowej fajki.

- (...) niezrównany twórca setek wspaniałych figur rozsianych po całym świecie. Nikt, tak jak On, nie rzeźbił Matki Boskiej Sianowskiej, Królowej Kaszub - wspominał artystę Eugeniusz Pryczkowski, kaszubski dziennikarz, poeta oraz wiceprzewodniczący rady powiatu kartuskiego.

(info: GOK Sulęczyno)

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na kartuzy.naszemiasto.pl Nasze Miasto