Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Protest przeciwko uchodźcom w Zwardoniu [ZDJĘCIA]

jm/zal/red.
Około 150 osób wzięło udział w proteście przeciwko ewentualnemu powstaniu obozu dla uchodźców w Zwardoniu. Po przemówieniach i odśpiewaniu hymnu narodowego uczestnicy po około 20 minutach rozeszli się.

- Terminal, jak donoszą różnego typu przecieki medialne, ma być zamieniony - myślę, że spokojnie można użyć tego słowa - na obóz koncentracyjny dla ludzi z północnej Afryki i Bliskiego Wschodu. My przeciw temu chcemy się sprzeciwić. Nie godzimy się z więzieniem ludzi z jakiegokolwiek powodu. Nie godzimy się z realizacją polityki proniemieckiej i prolewackiej, która cechuje polityków zachodnich - mówi Wojciech Bielewicz, prezes żywieckiego koła partii KORWiN, która była organizatorem protestu, jaki w niedzielę odbył się na terenie byłego terminalu na polsko-słowackim przejściu granicznym w Zwardoniu - Skalite.

W demonstracji wzięło udział ok. 150 osób. Wśród nich, oprócz przedstawicieli partii KORWiN, także członkowie Stowarzyszenia Kibiców Klubu Góral 1956 Żywiec, grupy kibiców MSK Żylina, ORN Bielsko-Biała, Młodzieży Wszechpolski z Trójwsi Beskidzkiej, a także mieszkańcy Zwardonia.

Po przemówieniach i odśpiewaniu hymnu narodowego uczestnicy zgromadzenia po około 20 minutach rozeszli się. Nie odnotowano większych incydentów. Chociaż na koniec można było usłyszeć ksenofobiczne hasła, które znalazły się także na transparentach niektórych z protestujących.

Przypomnijmy: Urząd ds. Cudzoziemców, którego zadaniem jest tworzenie miejsce dla obcokrajowców ubiegających się o nadanie statusu uchodźcy, informuje, że w tej sprawie w tym momencie niewiele ma do powiedzenia.

- Ogłosiliśmy przetarg na nowe ośrodki dla uchodźców, ale obecnie nie ma żadnych decyzji dotyczących żadnych lokalizacji - mówi Ewa Piechota, rzeczniczka prasowa Urzędu ds. Cudzoziemców. Podkreśla, że w tym momencie nie wiadomo nawet, kto weźmie udział w przetargu.

Zwardonia oficjalnie nie ma także na liście awaryjnych lokalizacji, gdzie chwilowo umieszczani byliby cudzoziemcy, jeśli zabrakłoby miejsc w istniejących już ośrodkach. Taka lista powstała w ub. roku w związku z sytuacją na Ukrainie.

- Cały czas trwa selekcja tej bazy i sprawdzanie obiektów, więc nie ma informacji, który obiekt mógłby być brany pod uwagę, a który nie - mówi rzeczniczka Urzędu ds. Cudzoziemców.

Wcześniej pisaliśmy:
Na Facebooku kilkanaście dni temu powstało wydarzenie "Nie dla Obozu w Zwardoniu!" - namawiające do wzięcia udziału w proteście przeciwko uchodźcom. W sieci chęć udziału w nim zadeklarowało blisko tysiąc osób.

Obóz dla uchodźców w Zwardoniu. W niedzielę pikieta przeciwko imigrantom na Żywiecczyźnie

Jak informuje Centrum Zarządzania Kryzysowego woj. śląskiego w swoim raporcie - 29.11.2015 r. w godz. 13:45 - 15:00 w Zwardoniu (gm. Rajcza), w rejonie przejścia granicznego planowane jest zgromadzenie publiczne mające na celu poinformowanie mieszkańców o decyzjach podjętych w sprawie planowanego obozu dla imigrantów na terenie terminalu na granicy Polsko – Słowackiej. Przewiduje się udział około 500 osób w tym udział 100 do 120 członków Stowarzyszenia Kibiców Klubu Góral 1956 Żywiec oraz około 20 osobowej grupy kibiców MSK Żylina zaprzyjaźnionych z SKK Góral Żywiec.

Plotki o tym, że na terenie byłego terminalu granicznego w Zwardoniu miałby powstać obóz dla uchodźców pojawiły się jakiś czas temu. Chociaż do tej pory nikt oficjalnie nie potwierdził tej informacji, to wśród mieszkańców Żywiecczyzny nie milkną dyskusje na ten temat.

Jak czytamy na Facebooku: 29.XI.2015 roku o gdz. 13.45 spotykamy się na terenie Terminala w Zwardoniu. W tym miejscu ma powstac Obóż dla islamskich imigrantów. Wspólnie z mieszkańcami zaprostestujmy przeciw tym pomysłom. Nie chcemy Obozów dla islamskich imigrantów na Żywiecczyźnie (pisownia oryginalna). Do wzięcia udziału w wydarzeniu zaproszonych w sieci zostało ok. 7 tys. ludzi, blisko tysiąc zadeklarowało udział w proteście.

Przypomnijmy. Obiekt oddano do użytku w styczniu 2006 roku. Służył jednak tylko do grudnia 2007 roku, bo Polska przystąpiła wtedy do układu z Schengen. Po zniesieniu granic nie było pomysłu, jak zagospodarować pomieszczania po celnikach i straży granicznej. W końcu zostały wynajęte drobnym przedsiębiorcom, ale i tak do utrzymania rozbudowanej infrastruktury trzeba dopłacać.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na zywiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto