Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Redyk w Korbielowie 2014 [ZDJĘCIA]

mat. prasowe
Redyk w Korbielowie 2014 . 24 maja 2014 roku w Korbielowie odbył się „XVIII Redyk - wypędzanie owiec na hale”

Imprezę rozpoczęła Msza Święta - polowa. Po uroczystej Mszy omówiono tradycje pasterskie związane z wypędem owiec na hale. Jak co roku nie zabrakło pokazu mieszania owiec, pokazu doju i przetwórstwa mleka owczego. Odbyły się liczne konkursy związane z owczarstwem. Imprezie towarzyszyły występy zespołów folklorystycznych z Gminy Jeleśnia oraz zaprzyjaźnionej słowackiej Oravskiej Polhory. Twórcy ludowi prezentowali i sprzedawali wyroby rękodzieła ludowego - kwiaty z bibuły, zabawki ludowe, hafty, swetry i kopytka z owczej wełny. Na turystów czekały skosztunki wyrobów owczarskich takich jak: oscypki, bundz, bryndzę.

Redyk w Korbielowie 2014

W Korbielowie obok przejścia granicznego od kilkunastu lat odbywa się impreza folklorystyczna mająca na celu promocje owczarstwa na Żywiecczyźnie. Impreza organizowana jest zawsze w majową sobotę. Bierze w niej udział co roku kilkaset osób, zarówno mieszkańców naszej gminy oraz bardzo wielu turystów. Na imprezę składają się pokazy związane z mieszaniem owiec, ich dojem i przetwórstwem mleka owczego oraz. występy zespołów regionalnych i kapel góralskich z Gminy Jeleśnia.

Rozpoczęcie wiosennego wypasu owiec noszącego miano redyku ma charakter uroczystego obrzędu, ceremoniału pełnego magii, wypełnienia świętych zwyczajów, których spełnienie gwarantowało wszelką pomyślność w gazdowaniu na hali.

Głównym punktem redyku jest obrzęd mieszania owiec, którego celem jest ze zwierząt będących własnością szeregu właścicieli uformowanie jednego stada, którym możliwe będzie sprawne sterowanie. Redyk w Korbielowie rozpoczyna się uroczystą, polową Mszą Świętą sprawowaną przez miejscowego proboszcza. Owce na hale prowadzone są przez barwny korowód składający się z konnego wozu, ciągniętego przez odświętnie przystrojone konie. Na wozie przywiezione zostają zdziorty (naczynia) potrzebne w bacówce. Towarzyszy im kapela ludowa i śpiew kobiet z Kół Gospodyń Wiejskich z Gminy Jeleśnia. Imprezie towarzyszy wystawa sztuki ludowej i jarmark. Twórcy ludowi z gminy prezentują i sprzedają wyroby rękodzieła ludowego– bukiety z bibuły krepiny, zabawki ludowe, hafty, swetry i kopytka z owczej wełny.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zywiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto