Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rewitalizacja Żywca. Rozpoczyna się cykl konsultacji

Jakub Marcjasz
W Żywcu rozpoczynają się prace nad aktualizacją lokalnego programu rewitalizacji miasta do 2022 roku. To szansa na zdobycie zewnętrznych pieniędzy. A bez nich wdrożenie zapisów w życie nie będzie możliwe. Żeby rewitalizacja była skuteczna potrzebne jest też zaangażowanie mieszkańców.

- Żeby rewitalizacja się udała, to najpierw my musimy zrewitalizować swoje umysły i podejście do rzeczywistości. Musimy sobie uświadomić, że żyjemy w całkiem innych czasach niż 10-15 lat temu - mówił podczas zeszłotygodniowego - inaugurującego prace - spotkania w żywieckim magistracie burmistrz Antoni Szlagor.

W jego trakcie eksperci przedstawili plan działania na najbliższe kilka miesięcy. Na początek stworzą oni opracowania z przebiegiem obszarów zdegradowanych, które wymagają procesu rewitalizacji. Te propozycje zostaną przekazane do konsultacji. Planowana jest seria spotkań z mieszkańcami, a także rozmowy z poszczególnymi grupami, zaangażowanymi w procesy rewitalizacji, takimi jak przedsiębiorcy, organizacje pozarządowe czy przedstawiciele Kościoła. Propozycje przedstawione zostaną władzom miasta.

- Czasami metodami badawczymi nie jesteśmy wstanie dotrzeć do pierwotnych źródeł problemu, a one mają znaczenie z punktu widzenia całego procesu - zauważa dr Tomasz Szulc z Politechniki Śląskiej w Gliwicach, który przypomina o konieczność dostosowania programu do konkretnego miejsca, bo to, co sprawdzi się i pomoże rozwiązać problemy np. w Katowicach, w Żywcu już niekoniecznie. Specjaliści podkreślają, że fundamentem na każdym etapie rewitalizacji jest udział w procesie wszystkich zainteresowanych stron. Od poziomu partycypacji zależy czy cały proces się uda.

- Potrzebne jest precyzyjnie określony cel, a potem zbudowania frontu partnerów, którzy konsekwentnie dążą do jego osiągnięcia. Kluczowe jest zaangażowanie i wola - precyzuje dr Marcin Czyż z Urządu Miasta w Gliwicach, który w Żywcu mówił o przykładach dobrych praktyk wdrażania rewitalizacji w polskich i europejskich miastach. - Aby rewitalizacja była skuteczna, konieczna jest jednoczesna interwencji w sferze społecznej, gospodarczej i przestrzennej - podkreśla urzędnik.

Jednak, aby to wszystko się udało potrzebne są pieniądze, a te na pewno łatwo nie będzie zdobyć.

- Środki, którymi dysponuje marszałek województwa śląskiego w ramach regionalnego programu operacyjnego, tylko w pewnym stopniu są w stanie zaspokoić potrzeby. W poprzednim rozdaniu kwota alokowana na rewitalizację na całe województwo wynosiła 240 mln zł, czyli była w wysokości budżetu średniej wielkości miasta - zauważa dr Tomasz Szulc, który podkreśla, że dlatego tak ważne jest aby w procesie rewitalizacji, obok środków zewnętrznych, wykorzystywane były także pieniądze lokalne miejskie, ale też prywatne. A żeby przyciągnąć te ostatnie ważne jest zachęta, na przykład w postaci zwolnień podatkowych dla lokalnych przedsiębiorców, o czym mogą zdecydować miejscowe władze.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zywiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto